Recepty

Ako na domáci toastový chlieb?

domáci toastový chlieb Recept na domáci toastový chlieb. Toastový chlieb je obľúbený pre svoju jemne sladkú a maslovú chuť. Výborný je len tak s maslom a džemom. No obľubu má aj so šunkou, miešanými vajciami či zapečený so syrom. Kupovaný chlieb väčšinou obsahuje konzervanty a ďalšie prídavné látky a vydrží podozrivo dlho. Pokiaľ si chcete upiecť svoj vlastný voňavý chlieb v zdravšie verzii a naozaj si ho vychutnať, nie je to nič zložité. Poďme si upiecť zlatistý toastový chlieb treba k nedeľné raňajky. Prinášam vám skvelý recept.

Čo budete potrebovať na domáci toastový chlieb:

Cesto na 2 bochníky:

  • 500 g hladkej bielej múky + na doladenie cesta
  • 250 g ražnej chlebovej múky (alebo špaldovej celozrnnej jemnej mletej či proste použite bielu múku)
  • 3/4 kocky droždia
  • 60 g trstinového cukru (môže byť aj menej)
  • 2 vajcia (časť na potretie)
  • 480 ml teplej vody alebo mlieka
  • 70 g rozpusteného masla
  • 3 lyžičky soli, najlepšie morskej, himalájskej, atď.
  • trošku oleja na vymastenie foriem.

Príprava domáceho toastového chleba krok za krokom

Príprava cesta

recept na toastový chlebaDo misy preosejte obe múky, cukor a soľ a premiešajte. Uprostred vytvorte jamku, vlejte trochu teplej vody alebo mlieka, rozdrobte doň droždie a nechajte na teplom mieste vykysnúť kvások (asi desať minút).

Potom pridajte rozpustené maslo a väčšinu rozšľahaných vajec (zvyšok si odložte na záverečné potretie) a spracovávajte asi desať minút ručne alebo robotom s hákmi na miesenie.

Ak je cesto príliš riedke, pridajte múku, v opačnom prípade vodu či mlieko. Misu prikryte utierkou a nechajte vykysnúť na teplom mieste 50 minút.

Spracovanie vykysnutého cesta

Vykysnuté cesto vyklopte na pomúčenú dosku a niekoľkokrát preložte (ľavú stranu cez pravú, hornú časť cez spodnú) a zapracujte ďalšiu múku tak, aby cesto bolo hladké a nelepivé.

Cesto rozdeľte na dve časti a vytvarujte podlhovastý bochník. Vložte do chlebovej formy vymastenej olejom alebo vyloženej papierom na pečenie.

Pečenie toastového chleba

toastový chlebaFormy umiestnite na teplé a pokojné miesto a nechajte ešte asi pol hodiny vykysnúť.

Správnu dobu pre vloženie chleba do rúry spoznáte tak, že ľahko zaborte prst do cesta a ak tam zostane odtlačok, je čas piecť.

Ak sa odtlačok stratí, nechajte ďalej kysnúť. Rozohrejte si rúru na 180 ° C a vykysnutý bochník potrite vajcom.

Do vyhriatej rúry vložte formy s cestom a pečte približne 40 až 45 minút dozlatista. Bochník je dobre upečený, ak po poklopkaní znie duto.

Po upečení chlieb ihneď vyklopte z formy aby nezvlhol a nechajte vychladnúť na mriežke.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button