Ako pripraviť cuketový nákyp?
Recept na cuketový nákyp. Cuketový nákyp má niekoľko výhod: je rýchly, zdravý a ak máme dobrý zdroj cukiet a nemusíme ich kupovať. Potom je cuketový nákyp aj lacný. Bez pripomienok ho zjedia aj členovia rodiny, ktorí cuketám príliš nefandia. Cuketový nákyp je možné jesť teplý aj studený. Je výborný v oboch variantoch. Ako nákyp z cukiet pripraviť? Prinášame recept na jednu jeho možnú variantu v rúre na pečenie.
Čo budete potrebovať na cuketový nákyp:
- cuketa
- vajcia
- ďalšie suroviny podľa návodu
- kuchynské vybavenie a rúru na pečenie
Príprava cuketového nákypu krok za krokom
Príprava základu na cuketový nákyp
Základom cuketového nákypu je cuketa. Vyzretejšie pustia menej vody, ale použiť môžete aj cuketu mladú.
Do cuketového nákypu ďalej pridávajte vajcia, ktoré pokrm ľahko skypria a spevnia, a nejaké plnidlo, ktoré nasiakne prebytočnú vodu (múku, strúhanku, vločky). Cuketový nákyp pečte v rúre vo vymastenom pekáči.
Príprava cukety
Cuketu ošúpte, vyzretejšie plod zbavte jadier, nastrúhajte na hrubom strúhadle alebo nožom nasekajte na menšie kocky.
Trochu povytláčajte rukami a pustenú vodu zlejte (môžete ju naliať do akejkoľvek polievky, aj do tej, ktorú práve varíte). Vodu treba zliať, pretože inak by bol pokrm úplne riedky.
Príprava mäsa
Štvrť kilogramu mletého trochu posoleného a okoreneného bravčového mäsa duste na jednej veľkej pokrájanej cibuli asi desať minút.
Ďalšou variantov je na mäsovom mlynčeku pomlieť zvyšky tepelne upraveného mäsa z predchádzajúceho jedla, prípadne kuracie mäso z krídel a hrude, ktoré sme vyvárali na polievku.
Inou možnosťou je na cibuli vysmažiť na drobné kúsky nakrájanú chudú slaninu alebo málo tučné údené mäso.
Varené mäso s cibuľovým základom len premiešajte, už ďalej neopekajte, len mierne dochuťte korením. Nechajte vychladnúť.
Príprava cuketovej zmesi
Do šalátovej misy dajte pripravenú cuketu, mäso s cibuľkou, tri vaječné žĺtky, jeden hrnček strúhanky alebo hrubej múky, alebo kombináciu oboch, prípadne môžete časť múky alebo strúhanky nahradiť ovsenými vločkami. Ušľahajte tuhý sneh z bielkov a zľahka vmiešajte do hmoty.
Komu sa nechce šľahať bielky, vmieša do cesta vajcia celé, ale do sypkej múčnej prísady rozmieša pol prášku do pečiva.
Do zmesi môžete pridať sekané zelené bylinky – napríklad zelenú petržlenovú vňať, trebuľku alebo zelerovú vňať.
Príprava cuketového nákypu
Hmotu nalejte do masťou alebo olejom vymasteného pekáča. Urovnajte povrch, trochu pokvapkajte tukom (olej, masť, maslo, rastlinný tuk – je jedno čo použijete) a dajte piecť do vyhriatej rúry. Cuketový nákyp pečte pri 180 stupňoch, najprv pod pokrievkou, potom odkryté.
Ak nemáte pokrievku na zapekaciu nádobu, prikryte povrch pokrmu alobalom alebo papierom na pečenie. Dopekajte odkryté, až sa vytvorí zlatá kôrka, aby bol nákyp krásne prepečený a mierne chrumkavý. V poslednej fáze pečenia môžete posypať strúhaným syrom. Najlepšie je voliť druh syra, ktorý sa rozteká.
Cuketový nákyp máte hotový
Nákyp nechajte po upečení chvíľu stáť, aby trošku stuhol a vsiakol pustenú šťavu. Potom lopatkou naberajte porcie.
Podávajte s varenými zemiakmi, ale nemusíte, chutí výborne aj samotný.
Cuketový nákyp je pripravený na jedenie – a tým je aj náš cuketový recept na konci. Dobrú chuť!
Tip
Do cuketového nákypu môžete pridať aj iné druhy zeleniny: uvarený karfiol alebo nakrájané surové paradajky či papriky, ale len trochu, aby bol cuketový základ zachovaný. Platí, že podiel cukety musí byť najvyšší.