Úvod / Recepty / Ako urobiť parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry?

Ako urobiť parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry?

dobrý parížsky šalátParížsky šalát podľa pôvodnej receptúry nebol nazvaný po francúzskej metropole. Označenie pre výrobu a predaj niesol po hlavnej použitej zložke – parížskej salámy. Tá sa po zrušení potravinárskych noriem v začiatku 90. rokov moc nevyrába. A keď, v kvalite spornej, a zakaždým inej. Ak sa nám však podarí objaviť parížsku salámu alebo iný chuťovo podobný produkt, vyrobiť parížsky šalát už je ľahké. Stačí sa držať pôvodnej receptúry. Recept na vynikajúci šalát sme si pre vás pripravili v nasledujúcom článku.


Čo je potrebné na parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry:

Na pol kilogramu parížskeho šalátu:

 • 200 g parížskej salámy
 • 90 g sladkokyslých uhoriek
 • 30 g sterilizovaného hrášku
 • 13 g cibule
 • 150 g základnej majonézyparížsky šalát
 • 5 g krupicového cukru
 • 5 g soľ
 • 10 g plnotučná horčica
 • 2,5 g ocot (jedna čajová lyžička)
 • 4 g worcesterskej omáčka
 • mleté ​​čierne korenie (0,25 = na špičku noža)

Parížsky šalát nejedli elegantné Parížanky, ktorým sa chceli podobať večne nedojedené pubertiačky, hltajúce za “socíku” z papiera 10 deka “parížáku” a tri rožky.

Parížsky šalát si ale nedávali len ony. Mali ho v obľube študenti, vojaci, chlapi v jedálňach – proste tí, ktorí sa potrebovali pri desiate viac najesť, ale moc neutratiť. Parížsky šalát bol výdatný. Bolo v ňom veľa salámy, tak sa k nemu zjedlo viac pečiva. Nebol drahý, oproti iným ho zlacnelo práve použitie parížskej salámy.


Parížska saláma

Parížska saláma je takzvane mäkká. Predávala sa v širších “šiškách”, tyčiach, čo platí dodnes – keď ho niektorá výrobňa robí. Na reze má drobnejšiu mozaiku slaniny. Parížska saláma sa vyrábala len z hovädzieho a bravčového mäsa. Neboli v nej žiadne kože, múka, škrob a iné súčasné hrôzy. Kilogram stál 1 Euro.

chutný parížsky šalátŠunkovú salámu, z ktorej sa vyrábala napríklad pochúťková saláma, stál 2 Eurá. Keď si vezmeme, že v roku 1976 (rok nášho vydania knihy noriem) bol priemerný plat 80 Euro, činí rozdiel v cene salámy – prepočítané na súčasný priemerný plat – 10 Euro na kilogram. A to už sú nejaké peniaze. Preto boli v normách aj šaláty z lacnejších surovín.

Ak sme splnili kľúčovú úlohu a zohnali parížsku salámu, môžeme sa pustiť do prípravy.

Odvážime 200 gramov salámy, 90 g sladkokyslých uhoriek, 30 g sterilizovaného hrášku, 13 gramov cibule. Salámu a uhorky ručne nakrájame na tenké rezance. Cibuľu nakrájame na čo najdrobnejšie kocky. Aby nebola štipľavá a nehorkla, dáme ju do sitka a prelejeme vriacou vodou. Nakrájané suroviny a odvážený hrášok dáme do misy.

Pridávame majonézu

Pre spojenie je v parížskom šaláte použitá majonéza. Podľa rozpočtu na pol kilogramu jej budeme potrebovať 150 gramov. Zvážime dva žĺtky z malých vajec alebo jeden z veľkého vajca.

Váhu odrátame od 150 – vyjde nám potrebné množstvo oleja (odlejeme do nádobky). Žĺtok šľaháme a olej pomaly prilievame, majonéza z toho množstva bezpečne zhustne.

Šalát necháme odležať

Hotový šalát uložíme do chladničky. Niekoľko hodín ho necháme odpočívať. Potrebuje to hlavne saláma, ktorej trocha “obyčajnú” chuť zlepšia pridané ingrediencie – bude jemne sladkokyslá, prestúpená požadovanou chuťou. Parížsky šalát podávame s pečivom treba na večeru. Alebo ho môžeme použiť pri zhotovovaní obložených chlebíčkov, zdobených plnených vajec a iných výrobkov studenej kuchyne.

Pôvodnú receptúru ​​na parížsky šalát ČSN 50160 z knihy Receptúry studených pokrmov vydalo vydavateľstvo Merkur 1976.

Varovanie


Parížsku salámu nemožno nahradiť (napríklad koreneným gothaj) bez toho, aby sa to odrazilo na výslednej chuti.

Vyskúšajte aj tieto odporúčané recepty na šaláty:


Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť jahodový koláč

Ako upiecť jahodový koláč?

Prinášame vám recept na jahodový koláč. Jednoduchých receptov na koláče zo sezónneho ovocia nie je …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.