Recepty

Ako urobiť parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry?

Jednoduchý návod na pripravenie klasického parižského šalátu

vynikajúci parížsky šalátParížsky šalát patrí medzi obľúbené jedlá mnohých Slovákov. Jeho chuť a vôňa nás prenesie do francúzskej kuchyne, kde má svoje korene. Existuje mnoho variantov tohto šalátu, ale v tomto článku sa zameriame na jeho pôvodnú receptúru.

Podľa pôvodnej receptúry sa parížsky šalát robil s parížskou salámou, kyslými uhorkami, sterilizovaným hráškom, cibuľou, horčicou a majonézou. Tento šalát sa často podával v mliečnych baroch a bol obľúbeným jedlom mnohých Slovákov. V súčasnosti sa však často stretávame s rôznymi variantami tohto šalátu, ktoré už nemajú veľa spoločného s jeho pôvodnou receptúrou.

V tomto článku sa dozviete, ako si pripraviť parížsky šalát podľa jeho pôvodnej receptúry. Budete potrebovať parížsku salámu, kyslé uhorky, sterilizovaný hrášok, cibuľu, horčicu, majonézu, soľ a mleté čierne korenie. Postup prípravy je jednoduchý a rýchly, takže si môžete vychutnať tento skvelý šalát aj doma.

História Parížskeho Šalátu

parížsky šalátParížsky šalát má bohatú a zaujímavú históriu, ktorá sa datuje až do 19. storočia. Pôvodne sa jednalo o jednoduchý šalát, ktorý sa skladal z mäkkej salámy a nakrájaných uhoriek. Tento jednoduchý recept sa však postupne vyvíjal a pridávali sa doň ďalšie ingrediencie.

V súčasnosti existuje mnoho rôznych verzií parížskeho šalátu, ktoré sa líšia nielen zložením, ale aj spôsobom prípravy. Klasický parížsky šalát sa skladá z mäkkej salámy, nakrájaných uhoriek, sterilizovaného hrášku, cibule, majonézy, horčice, soli a korenia.

Domáci parížsky šalát sa vyrába podľa pôvodnej receptúry a je obľúbený pre svoju chuť a nostalgiu. Na jeho prípravu sa používajú čerstvé suroviny a kvalitná domáca majonéza. Tento šalát je ideálny pre rýchlu večeru alebo ako občerstvenie na oslavách a rodinných stretnutiach.

V minulosti bol parížsky šalát veľmi populárny v mliečnych bároch a reštauráciách. Dnes sa však už takéto jednoduché a chutné pochúťky nevyskytujú tak často, pretože sa preferujú moderné a zdravšie jedlá. Napriek tomu si mnoho ľudí stále obľúbilo tento tradičný recept a pripravujú si ho doma.

Potrebné Ingrediencie

Základné Ingrediencie

Pri príprave parížskeho šalátu podľa pôvodnej receptúry budete potrebovať nasledujúce základné ingrediencie:

Ingrediencia Množstvo
Mäkká saláma 200 g
Sterilizovaný hrášok 90 g
Kyslé uhorky 90 g
Cibuľa 13 g
Majonéza 100 g
Horčica 4 g
Ocet 2 g
Soľ podľa chuti
Mleté čierne korenie podľa chuti

Prídavné Ingrediencie

Okrem základných ingrediencií môžete pridať aj niektoré prídavné ingrediencie, ktoré dodajú šalátu ešte viac chuti. Medzi najčastejšie pridané ingrediencie patria:

  • Vajcia – uvarené na tvrdo nakrájané na malé kocky
  • Plnotučná horčica – pre intenzívnejšiu chuť
  • Krupicový cukor – pre dochutenie
  • Nakrájané suroviny – ako napríklad paprika, kukurica alebo paradajky

Pri výbere prídavných ingrediencií je dôležité dbať na to, aby sa hodili k základným ingredienciám a aby neovplyvnili pôvodnú chuť parížskeho šalátu.

Celkovo, pre prípravu parížskeho šalátu podľa pôvodnej receptúry budete potrebovať základné ingrediencie ako salámu, hrášok, kyslé uhorky, cibuľu, majonézu, horčicu, ocot, soľ a mleté čierne korenie. Môžete pridať aj niektoré prídavné ingrediencie, ale dbajte na to, aby sa hodili k základným ingredienciám a aby neovplyvnili pôvodnú chuť parížskeho šalátu.

Postup Prípravy

Parížsky šalát je jednoduchý a rýchly na prípravu. Tu je postup, ako ho pripraviť podľa pôvodnej receptúry:

  1. Nakrájajte 200 g mäkkej salámy na tenké rezance. Nakrájajte tiež 90 g sladkokyslých uhoriek, 30 g sterilizovaného hrášku a 13 g cibule na čo najmenšie kocky.
  2. Do sitka dajte nakrájanú cibuľu a prelejte ju vriacou vodou, aby nebola štipľavá a nezhorkla.
  3. V miske zmiešajte 250 ml majonézy s 1 KL horčice a pridajte mleté čierne korenie podľa chuti.
  4. Všetky nakrájané ingrediencie dajte do misky a premiešajte s majonézou.
  5. Podľa chuti dochuťte soľou a prípadne ešte čiernym korením.
  6. Podávajte s pečivom, najlepšie s chlebíčkami.

Takto pripravený parížsky šalát je dokonalý na rýchly obed alebo večeru.

Dôležité Tipy a Triky

Pri príprave parížskeho šalátu podľa pôvodnej receptúry je dôležité dodržať niekoľko tipov a trikov, ktoré pomôžu zaručiť dokonalú chuť a kvalitu tejto lahôdky.

Použite kvalitné suroviny

Aby bol parížsky šalát chutný a autentický, je dôležité použiť kvalitné suroviny. Väčšinou sa používa mäkká saláma, kyslá uhorka, sterilizovaný hrášok, cibuľa a majonéza. Je dôležité zvoliť kvalitné a čerstvé suroviny, ktoré dodajú šalátu dokonalú chuť a vôňu.

Nakrájajte suroviny na malé kúsky

chutný parížsky šalátPri príprave parížskeho šalátu je dôležité nakrájať suroviny na malé kúsky.

Salámu nakrájajte na malé rezance, uhorky a cibuľu nakrájajte nadrobno a sterilizovaný hrášok premiešajte s ostatnými surovinami.

Týmto spôsobom sa zaručí, že všetky suroviny budú rovnomerne zmiešané a šalát bude mať dokonalú chuť a textúru.

Použite pôvodnú receptúru

Pri príprave parížskeho šalátu je dôležité použiť pôvodnú receptúru. Táto receptúra sa líši od modernej verzie a obsahuje niektoré zaujímavé ingrediencie ako krupicový cukor, plnotučnú horčicu a worcesterskú omáčku. Dodržiavanie pôvodnej receptúry zaručí, že parížsky šalát bude autentický a chutný.

Dochutite podľa chuti

Pri príprave parížskeho šalátu je dôležité dochutiť ho podľa chuti. Môžete pridať trošku soli, čierneho korenia alebo iného korenia podľa svojho vkusu.

Dôležité je však nepridávať príliš veľa korenia, aby sa nezmenila pôvodná chuť a aroma parížskeho šalátu.

Podávajte s chlebom

Parížsky šalát sa najlepšie podáva s chlebom alebo pečivom. Najčastejšie sa podáva s chlebovou bagetou, ktorá dokonale dopĺňa chuť a textúru šalátu. Ak chcete, môžete ho podávať aj s iným druhom chleba alebo pečiva.

S dodržiavaním týchto tipov a trikov zaručíte, že váš parížsky šalát bude autentický, chutný a dokonale pripravený podľa pôvodnej receptúry.

Zhrnutie a Záver

V tomto článku sme sa pozreli na to, ako si pripraviť parížsky šalát podľa pôvodnej receptúry. Na začiatku sme si ukázali, aké ingrediencie budeme potrebovať a ako ich pripraviť. Hlavnou zložkou parížskeho šalátu je mäkká saláma, ktorú nakrájame na malé rezance. K tomu pridáme nadrobno pokrájané uhorky, sterilizovaný hrášok a jemne nakrájanú cibuľu.

Následne sme si ukázali, ako si pripraviť majonézu, ktorá je dôležitou súčasťou parížskeho šalátu. Majonézu sme pripravili z vajec, oleja, horčice a octu. Túto majonézu sme následne zmiešali so zvyškom ingrediencií a podľa chuti dochutili soľou a korením.

Je dôležité si uvedomiť, že pôvodná receptúra parížskeho šalátu sa môže líšiť od toho, čo dnes poznáme ako parížsky šalát. V minulosti sa používala iná saláma a iné ingrediencie. Napriek tomu je však možné si pripraviť chutný parížsky šalát aj podľa pôvodnej receptúry.

Ak hľadáte jednoduchý a chutný recept na parížsky šalát, určite vyskúšajte túto pôvodnú receptúru. Svojich hostí určite potešíte jedinečnou chuťou a nostalgiou, ktorú tento jed vyvoláva.

Vyskúšajte aj tieto odporúčané recepty na šaláty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button