Recepty

Ako pripraviť sushi v tempura cestíčku?

Ako pripraviť sushi v tempura cestíčkuTempura je cestíčko používané v japonskej národnej kuchyni, napríklad pri príprave sushi, ktoré je vyrobené zo studenej vody a pšeničnej múky tempurako. Pšeničnú múku tempurako je možné zakúpiť v špecializovaných obchodoch s ázijskými potravinami. Popíšeme si zjednodušenú podobu pomerne náročného receptu na prípravu tempura cestíčka pre vaše sushi v domácich podmienkach. Niet však nad hotový produkt priamo z japonskej kuchyne, napríklad keď si objednáte nejaký sushi set. Ako pripraviť sushi v tempura cestíčku?

Čo je potrebné na prípravu sushi v tempura cestíčku:

  • mrkva
  • ryža na prípravu sushi v tempura cestíčkubiela reďkovka
  • paprika
  • kučeravá petržlenová vňať
  • huby Sitak
  • tempurako múka
  • ryža

Postup prípravy sushi v tempura cestíčku krok po kroku

Najprv si pripravíme huby, pre tento recept použijeme hlavičky húb, nožičky môžeme využiť v kuchyni iným spôsobom. Huby je vhodné deň vopred naložiť do zmesi 1/2 šálky sójovej omáčky, 1 šálka bieleho vína, 2 lyžice cukru a 1/2 lyžičky soli. Mrkva, reďkev a papriku nakrájame na menšie kúsky. Petržlenovú vňať rozdelíme na vetvičky.

Pripravené kúsočky obalíme cestíčkom z tempurako múky. Potom ich položíme do rozpáleného oleja v hlbokej panvici, smažíme, aby sme získali zlatistú chrastičku. Huby smažíme trošku dlhšie než napríklad reďkev. Zbavíme prebytočného oleja.

Ryžu uvaríme, ideálna je ryža určená na prípravu sushi. Podávame k tempura cestíčku, každý kúsok namáčame v sójovej omáčke, sladkom bielom víne, cukru a soli.

V čom tkvie tajomstvo tempury

Tajomstvo ľahkej tempury je v jednej prísade, ktorú žiadny Európan do cestíčka nepridal. Je to vodka. K nej pridáme múku a olej. Alkohol rozbíja štruktúru gluténu v múke, a tak je vo výsledku omnoho ľahšia na trávenie. Množstvo alkoholu je minimálne a navyše po tepelnej úprave, takže po večeri môžete pokojne šoférovať.

V Japonsku sa tempura nazývajú všetky jedlá, pripravované obalením v ceste z múky tempurako a potom vyprážané v rozpálenom oleji. Pri tomto spôsobe prípravy si potraviny udržia šťavu aj prirodzenú chuť.

Najčastejšie sa obaľujú a smažia kúsky rýb, morské plody, mäkká mäsa, zelenina a šampiňóny, ale použiť sa môže v podstate takmer každá potravina, ktorú je možné obaliť a smažiť.

Čo všetko môžeme pripraviť v tempura cestíčku

zelenina v tempura cestíčkuV cestíčku je možné obaliť v podstate všetky potraviny, ktoré sa dajú smažiť. Japonci najčastejšie používajú krevety (ebi tempura), kúsky rýb, morské plody, zeleninu, huby, ovocie a dokonca aj zmrzlinu.

Veľmi obľúbená je tempura z koliesok cibule alebo mrkvy, koreňa lotosu (renkon), tekvica (kaboča), húb (shitake), sladkých zemiakov, cukety, baklažánu a špargle.

Tempura sa často kombinuje s inými jedlami. Pridáva sa k rolovanému sushi (maki Shusu), veľmi chutná je s slížovú polievkou udon, pokladá sa na varené rezance soba alebo pridáva k domburi – zelenine s dusenou ryžou.

Veľmi obľúbená je zeleninová tempura. Pri jej príprave sa zmieša nastrúhaná mrkva s cibuľou, zo zmesi sa vytvoria malé placky, tie sa obalí v cestíčku a rýchlo usmaží.

Tip

Tempura je síce špeciálne, ale napriek tomu pomerne jednoduchý kuchársky postup, ktorý môže byť pri dodržaní základných zásad prípravou zaujímavým a zároveň veľmi chutným obohatenie jedálnička.

Ďalšie skvelé osvedčené recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button