Chudnutie

Detoxikácia organizmu – jedálniček pre detoxikačnú kúru

detoxikácia organizmu a jedálniček pre detoxikačnú kúruEfektívnu a zdravú očistu tela zvnútra nemožno vykonať inak, než pomocou detoxikačného jedálnička presadzovaného ideálne niekoľko týždňov. Samozrejme detoxikáciu vhodne podporíte aj športom a relaxáciou, podstatou je ale precízne vybraná strava, ktorá vás doslova naštartuje. Detoxikácia organizmu – jedálniček pre detoxikačnú kúru.

Základom pri detoxikácii organizmu je pitný režim

Základom detoxikácie je predovšetkým pitný režim, ktorý napomôže vyplavovaniu škodlivín z tela. Tekutiny by preto mali byť jednak vhodného typu, ale aj v patričnom množstve. Pre detoxikáciu je ideálny pitný režim navýšený, na okolo tri litre denne.

zeleninové a ovocné šťavy
Prírodne šťavy

Ideálna je voda alebo čaje (bylinkové alebo zelené), vhodné sú ale aj ovocné a zeleninové šťavy. Pre naštartovanie detoxikácie môžete dokonca zvoliť štartovací tekutinový deň, kedy budete len piť, a to najmä práve zeleninové a ovocné šťavy.

Pokiaľ ide o nápoje zakázané, potom sa rozlúčte s alkoholom, energetickými drinky (Energetické drinky – kedy a ako ich konzumovať?), kávou, sladenými limonádami aj kolovými nápojmi.

Potraviny vhodné pri detoxikácii

Jedálniček pri detoxikácii by sa mal riadiť zásadami správnej výživy, čo znamená najmä vyradenie červeného mäsa, vyprážaných pokrmov a sladkostí, ale aj bielej múky, polotovarov a všetkého čo je tučné, sladké.

Jedálniček by pritom mal byť pestrý a vyvážený, čo znamená optimálne množstvo všetkých základných živín (bielkoviny, tuky, sacharidy).

Príjem energie u osôb, ktoré nemajú problémy s nadváhou a zároveň chcú schudnúť, by mal byť rozvrhnutý zhruba tak, aby 30% energetického príjmu tvorili bielkoviny, 40% sacharidy a 30% tuky. Pri detoxikácii by mal byť ale energetický príjem nižší ako je bežné, pretože pri detoxikácii je potrebné, aby telo pre potrebnú energiu siahlo do svojich zásob.

Počas detoxikácie by mal byť zvýšený príjem ovocia a najmä zeleniny. Práve ovocie a zelenina by mali byť jedinou potravou v prvom detoxikačnom týždni. Pre štart môžete zvoliť deň plný ovocných a zeleninových štiav, nadviazať potom troma dňami prevažne ovocnými a pokračovať troma dňami s prevahou zeleniny. Ak si trúfate, druhý týždeň môžete opäť začať dňom plným ovocných a zeleninových štiav.

Pre ďalšie týždne sú potom vhodné už tiež zakysané mliečne výrobky, ryby, chudé mäso a celozrnné pečivo, prípadné rastlinné tuky. Dôležité je ale tiež jesť v pokoji, v čistom (nezafajčenom) prostredí.

10 tipov na potraviny pre extra efektívnu detoxikáciu

Ak vám základné odporúčania pre jedálniček nestačia a vy chcete ísť do detoxikačného procesu naozaj naplno, vyskúšajte niektorú (alebo i viac) z potravín, ktoré sú pre detoxikáciu ako stvorené a rýchlosť očisty tela od toxínov posunú do vyšších otáčok.

Tip číslo 1: Artičoky

artičokyAk potrebujete očistiť obličky alebo pečeň, artičoky sú ideálne. Artičok totiž podporuje funkciu pečene aj žlčníka a pomáha k ich čisteniu. Navyše obsahuje cynarin, ktorý zvyšuje produkciu žlče a stimuluje jej vylučovanie.

Artičoky majú tiež diuretické účinky na obličky, čo napomáha k vypudeniu toxínov v tejto oblasti. Okrem toho, artičoky sú bohaté na antioxidanty a vlákninu, čo je dobré pre tráviaci trakt a ďalšie odstránenie toxínov z tela.

Vňať artičok sa používa na prípravu skvelého čaju, ktorý pomáha organizmu zbavovať sa odpadových látok. Cez internet sa dá kúpiť za 1€.

Tip číslo 2: Zeler

Zeler detoxikuje organizmus hneď v niekoľkých oblastiach. Vie totiž čistiť krv, z kĺbov odbúrava kyselinu močovú a ešte stimuluje činnosť štítnej žľazy a hypofýzy.

Ideálne je surový alebo varený, napríklad v polievke.

Tip číslo 3: Citrón

citrónová vodaSkúste si trikrát denne dopriať pohárik vody s citrónom, vaše zdravie vám poďakuje. Citróny totiž obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ktorý pôsobí antioxidačne a je teda skvelým pomocníkom pri posilňovaní imunity. Vyrovnáva hladinu pH v tele, a tým posilňuje obranyschopnosť.

Dámy potom ocenia pozitívny vplyv citrónov na pleť. Vitamín C totiž podporuje tvorbu kolagénu a tým napomáha udržiavať pokožku pružnú a hladkú.

Tip číslo 4: Červená repa

červená repaPre zdravé telo nie je snáď nič lepšie, než porcia repy (alebo len repovej šťavy) denne. Repa obsahuje horčík, železo, vitamín C a tiež takzvaný betaín, ktorý podporuje schopnosť pečene v odbúravaní toxínov z tela.

Navyše podporuje peristaltiku čriev a tým zrýchľuje trávenie, zlepšuje pleť aj vlasy a celkovo posilňuje organizmus.

Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu sa červená repa radí na predné priečky potravín prospievajúcich zdraviu, a to nielen pokiaľ ide o detoxikáciu tela. Ak beriete detoxikáciu vážne, repa by vám nemala z jedálnička uniknúť.

cesnak bez zápachu
Cesnak bez zápachu

Tip číslo 5: Cesnak

Strúčik surového cesnaku denne mnohokrát pomôže viac, než tucet doktorov. A je jedno či si ho pridáte do zálievky na šalát, alebo nátierky na chleba.

Cesnak dokáže zázraky, pokiaľ ide o srdcové ťažkosti. Má antivírusové, antibakteriálne aj antibiotické účinky a je tiež skvelým pomocníkom pri detoxikácii.

Cesnak totiž obsahuje alicín, ktorý podporuje tvorbu bielych krviniek a pomáha bojovať proti toxínom.

Dokonca sa dajú kúpiť aj tablety cesnaku bez zápachu, takýto cesnak je naozaj bez akéhokoľvek nepríjemného zápachu, ale má všetky vlastnosti surového cesnaku. 1 tableta = 3 čerstvé strúčiky cesnaku.

Tip číslo 6: Jablko

ovocne šťavyZnáme príslovie hovorí, že jablko denne udrží lekára preč. A je na ňom rozhodne veľa pravdy. Jablká totiž pomáhajú čistiť organizmus pomocou vlákniny a pektínu.

Ten vie odbúravať ťažké kovy usadené v organizme, ale tiež likvidovať črevné parazity, liečiť kožné ochorenia alebo pomáhať pri problémoch s pečeňou či močovým mechúrom.

Doprajte si preto jablko alebo jablkový džús ideálne každý deň.

Tip číslo 7: Žerucha

Žerucha je doslova zásobárňou vitamínu C, tiamínu a betakaroténu, ktoré sú účinnými antioxidantmi.

Vďaka tomu žerucha skvele čistí telo od toxínov a zvyšuje imunitu. Navyše v nej nájdete aj niekoľko vitamínov skupiny B, zinok, draslík, alebo vitamín E.

A aby toho nebolo málo, žerucha má prirodzené močopudné vlastnosti, takže čistí aj obličky a močové cesty.

Tip číslo 8: Zázvor

zázvor a detoxikácia organizmuJednou šálku čaju či džúsu so zázvorom a dostane sa do perfektnej formy vaše trávenie.

A je jedno, či máte problémy s trávením po večeri plnom alkoholu, je vám ťažko po mastnom jedle, alebo vás trápi nadúvanie.

Okrem toho je zázvor skvelý na nevoľnosť (vrátane nevoľnosti počas tehotenstva), účinne detoxikuje organizmus a posilňuje imunitu. Zázvor sa dá užívať aj vo forme tabliet. Zázvorové tablety okrem toho že detoxikujú organizmus tak veľmi účinne zlepšujú imunitu a pomáhajú pri prechladnutí, chrípke a angíne.

Tip číslo 9: Zelený čaj

zelený čaj a chudnutiePitím dvoch šálok zeleného čaju denne môžete dosiahnuť štíhlosti aj očisty tela.

Zelený čaj podobne ako citróny obsahuje mnoho antioxidantov, preto opäť čistí aj posilňuje imunitu. Navyše zelený čaj obsahuje jedinečný rastlinný antioxidant katechín, ktorý okrem detoxikácie tiež výrazne regeneruje pečeň.

Účinky zeleného čaju sú ale využívané aj pri prevencii rakoviny, vysokého cholesterolu, cukrovky, nadváhy či únavy. Zelený čaj totiž tiež zrýchľuje metabolizmus.

Tip číslo 10: Kapusta

Kyslá kapusta je pre zdravý jedálniček ako stvorená. A to ako pri očiste organizmu, tak aj pri chudnutí.

Čo sa týka detoxikačných schopností, kapusta (rovnako ako brokolica alebo kel) obsahuje sulforafan, ktorý napomáha odbúravaniu toxínov, alebo tiež antioxidant glutatión, ktorý napomáha detoxikácii pečene. Navyše je to aj perfektný zdroj prírodného vitamínu C, stopových prvkov, minerálov či vlákniny, a obsahuje aj kyselinu mliečnu, ktorá pomáha dezinfikovať hrubé črevo.

Energetická hodnota kapusty je ale veľmi nízka, preto je pre zhadzovanie kíl ideálna.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button