Recepty

Ako upiecť orieškové pletenky z kysnutého cesta?

recept na orieškové pletenkyV tomto článku vám predstavíme recept na výborné orieškové pletenky z kysnutého cesta. Pečivo z kysnutého cesta býva skúšobným kameňom nejednej gazdinky. Mamičky a babičky ho väčšinou zvládali urobiť len tak „od oka“, ale vám sa možno nedarí ani pri dodržiavaní postupov v kuchárskych knihách. Časom však ubúdajú neúspešné pokusy a teraz je pečenie z kysnutého cesta hračka. Dôležité je, nevzdať to pri prvom (a ďalšom, a ďalšom) neúspechu, časom to „vychytáte“ a sami uvidíte, koľko slaných a sladkých variácií s kysnutým cestom možno vymyslieť. Inšpiráciou vám môžu byť aj orieškové pletenky z nasledujúceho receptu.

Čo je potrebné na orieškové pletenky z kysnutého cesta:

Na cesto si pripravte:

 • 250 ml mlieka
 • 400 g polohrubej múky
 • 1 kocku droždia (42 g)
 • 100 g cukru
 • štipku soli
 • 1 kávovú lyžičku škorice
 • 3 žĺtky
 • 80 g masla

Na plnku si pripravte:

 • 200 g orechov
 • 160 g masla
 • cukor podľa chuti

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy orieškových pleteniek z kysnutého cesta krok po kroku

kysnuté cestoOhrejeme si mlieko tak, aby bolo vlažné. Rozpustíme v ňom cukor a štipku soli. Soľ sa pridáva aj do sladkého cesta, pre jeho lepšiu chuť.

Potom v mlieku rozdrobíme kocku droždia a necháme ho na teplom mieste vykysnúť. Droždie nechajte dostatočnú dobu pred prípravou cesta pri izbovej teplote.

Cesto sa lepšie podarí, ak majú všetky suroviny približne rovnakú teplotu. Rozpusťte maslo a nechajte ho vychladnúť.

Do vychladnutého, ale stále tekutého masla, pridajte žĺtky a metličkou alebo vidličkou ich rozšľahajte.

Múku preosejte cez jemné sitko a premiešajte so škoricou. Múka sa preosieva, pretože sa tým nakyprí a cesto bude lepšie kysnúť. Medzitým, čo ste pripravovali ostatné potrebné suroviny, nakyslo droždie v mlieku. Teraz k nemu pridajte maslo so žĺtkami, rozmiešajte a zamiešajte vareškou múku.

Ako pracovať s cestom?

Cesto vymiešame dôkladne, až po chvíli sa prestane lepiť. Ak sa nedarí a je stále riedke, pridajte opatrne múku. Niekedy múka obsahuje málo lepku a musí sa jej pridať viac.

Spracované cesto nechajte vykysnúť v teple asi za hodinu zdvojnásobí objem. Misku prikryte utierkou.

Príprava plnky

mandleNa sladkú plnku je potrebné zomlieť orechy alebo mandle. Záleží na tom, čo máte radšej.

Zmäknuté maslo sa zmieša s cukrom alebo iným sladidlom.

Máme vyskúšaný sirup z datlí, jeho nevýhodou je, že náplň zafarbí do ružova. Potom pridajte orechy alebo mandle.

Ako rozdeliť cesto?

Vykysnuté cesto rozdeľte na dve rovnako veľké časti. Každú časť cesta vyvaľkajte na obdĺžnikovú placku o hrúbke asi 0,5 cm. Potrite ju náplňou a jednu tretinu preložte smerom do stredu plátu, matematicky vyjadrené do dvoch tretín. Spodnú tretinu preložte cez hornú časť. Zabalený pruh prejdite valčekom na cesto.

Ostrým nožom nakrájajte obdĺžniky, ktoré potom rozkrojíte na 3 pruhy. Pozor, pruhy musia zostať spojené, nekrájajte ich do konca. Pletenky zapletiete rovnako tak, ako sa zaplieta vrkoč z vlasov. Na konci pruhy pritlačte, aby sa nerozpletali. Zabezpečiť ich môžete špáradlom.

Dokončenie receptu na orieškové pletenky z kysnutého cesta

Orieškové pletenky nechajte na plechu (vyloženom papierom na pečenie) ešte asi 20 minút znova nakysnúť. Kým budú kysnúť, zapnite rúru na 180 ° C a nechajte ju predhriať. Po vykysnutí pletenky potrite rozšľahaným bielkom a môžete ich ozdobiť podľa fantázie.

Orieškové pletenky pečte dozlatista. Pred vybratím z rúry skúste špajdľou, či sú upečené. Špajdľa musí po vytiahnutí z cesta zostať suchá. Hotové orieškové pletenky nechajte vychladnúť na mriežke a prípadne pocukrujte. Ak chcete mať kontrastnejšie pruhovanie v ceste, pridajte k orieškom kakao.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button