Ako liečiťNávody

22 tipov, ako odstrániť únavu a ospalosť počas dňa

ako odstraniť ospalosť a únavuCítite sa počas dňa unavený a ospalý? Rozhodne nie ste sami, kto takéto stavy zažíva. Únava počas dňa je typická hlavne v jarnom a jesennom období, prepadnúť vás však môže prakticky kedykoľvek. Je často zapríčinená zlou životosprávou, ale aj mnohými ďalšími faktormi. Ako odstrániť únavu a ospalosť počas dňa?

Únava a ospalosť počas dňa je nepríjemná hlavne v situáciách, kedy si skrátka nemôžete ľahnúť a odpočívať, naopak je potrebné vykonávať prácu v zamestnaní.

Príčiny ospalosti počas dňa

Hlavnými príčinami únavy a ospalosti počas dňa, kedy by naopak človek mal byť plný sily a energie, sú:

  • Zlý a nedostatočný spánok
  • Stres
  • Psychické a fyzické vypätie
  • Konzumácia alkoholu
  • Zlá výživa, absencia vitamínov
  • Užívanie liekov

Postupy odstránenia únavy

1. Pravidelný spánok

Aby si telo zvyklo na dennú námahu a nepociťovali ste prílišnú únavu, je nutné dať vášmu dňu pravidelný režim.

Pokiaľ je to možné, navyknite si chodiť spať v rovnakom čase, rovnako tak v určitú dobu vždy vstávajte. Dospelý jedinec by mal spať ideálne okolo 6 – 8 hodín. ,,Ako správne spať?‘‘

2. Plnohodnotný spánok

Nestačí len, ak budete spať dostatočne dlho. Spánok tiež musí byť „výživný“, aby si telo dobre odpočinulo a zregenerovalo. Kvalita spánku súvisí s ďalšími javy, ako sú strava, stres, ale napríklad aj vhodné lôžko a matrac.

5-htpTip: Vyskúšajte doplnok výživy 5-HTP, ktorý priamo podporuje tvorbu serotonínu. Serotonín je hormón, ktorý ovplyvňuje pozitívnu náladu, kvalitu spánku a chuť do jedla. Nízke hladiny serotonínu spôsobujú pocity smútku, úzkosti, chronické bolesti hlavy, migrény, prejedanie a mnoho ďalších porúch. Tento doplnok je vyrobený zo semien africkej rastliny Griffonia simplicifonia.

3. Pitný režim

Človek sa cíti oveľa viac unavený, ak telo nemá dostatočný prísun tekutín. Každý deň by ste mali vypiť minimálne 2 litre vody, avšak nie naraz, ale v priebehu celého dňa.

4. Žiadny alkohol

Konzumácia alkoholu vo zvýšených dávkach výrazne prispieva k únave, najmä nasledujúci deň po tom, čo si alkohol doprajete.

Ak nechcete byť unavení a ospalí v práci, vynechajte konzumáciu alkoholu do doby, kedy budete vedieť, že ďalší deň nemáte žiadne povinnosti.

5. Obmedzenie sladkých nápojov

Sladké nápoje síce môžu mať povzbudivý účinok, avšak len na určitú dobu. Neskôr sa človek cíti viac unavený.

6. Obmedzenie pitia kávy

Platí tu to isté ako u sladkých nápojov. Kávu s kofeínom rozhodne nepite pred tým, ako pôjdete spať.

Telo sa zbytočne nabudí, čo potom bude mať za následok nekvalitný spánok a následnú únavu druhý deň.

7. Dostatok pohybu

Počas dňa je potrebné sa hýbať. Pobyt v telocvični, bazéne, alebo aj dlhšia prechádzka vám spoľahlivo vyženú únavu z tela.

V noci naopak budete lepšie zaspávať a doprajete si plnohodnotnejší a kvalitnejší spánok, čo sa pozitívne prejaví na druhý deň.

8. Pauzy počas pracovného dňa

Ak sa cítite unavení a ospalí v práci, dajte si krátku pauzu. Oddýchnete si po psychickej stránke.

9. Cvičenie počas pauzy

Počas pracovnej pauzy si ponaťahujte teloRozprúdite krvný obeh a hneď na všetku únavu rýchlo zabudnete.

10. Správna poloha tela

Únava v práci môže byť zapríčinená aj zlým posedom na stoličku či v kresle. Preto dbajte na to, aby ste sedeli rovno a pohodlne.

11. Správne dýchanie

K zamedzeniu únavy a ospalosti napomáha tiež správne a hlboké dýchanie. Ak zle dýchate, telu sa nedostáva dostatok potrebného kyslíka a je potom rýchlejšie „opotrebované“.

12. Regulácia teploty v miestnosti

K vyššej únave môže prispieť aj prílišná teplota v miestnosti, v ktorej pracujete. Častejšie tak vetrajte a zabezpečte optimálne tepelné podmienky v interiéri. V prípade potreby si zájdite na pár minút na čerstvý a chladný vzduch.

13. Žen-šen

zen-senPrípravky, ktoré obsahujú žen-šen sú ako povzbudzovače energie veľmi obľúbené a odporúčané.

Žen-šen poznajú a používajú vďaka jeho pozitívnym účinkom už tisíce rokov najmä v ázijských krajinách. Ženšen je na odstraňovanie únavy ako stvorený, pretože medzi jeho pozitívá patrí že:

  • pozitívne ovplyvňuje srdcovocievny systém
  • je veľmi efektívny na zmiernenie únavy a vyčerpanosti
  • povzbudzuje pri duševných a fyzických činnostiach
  • má priaznivý vplyv na imunitný systém a mozgové funkcie
  • prispieva k zníženiu vplyvu stresových faktorov a podporuje sústredenosť

Mnoho študentov užíva žen-šen počas skúškového obdobia. Cez internet si ho môžete jednoducho objedať (tu).

14. Pravidelnosť stravy

Dôležité je jesť nielen zdravo, ale tiež pravidelne. Nevynechávajte raňajky, obed, večeru a doprajte si aspoň malú desiatu.

Nepravidelná strava je jednou z častých príčin toho, že sa človek cíti počas dňa unavený.

15. Zelenina

Jedzte veľa zeleniny, ktorá obsahuje vitamíny aj ďalšie zdraviu potrebné látky. Ideálna je napríklad brokolica, ktorá má veľké množstvo vlákniny, vápnika a vitamínu C. Práve ten výrazne napomáha znížiť únavu organizmu.

16. Ovsené vločky

Na dôležité látky a vitamíny sú bohaté tiež ovsené vločky. Slúžia ako perfektná ranná potravina, ktorá vás naštartuje na celý deň.

17. Šošovica

Ďalšou potravinou, ktorá vám dodá energiu, je šošovica. Jedná sa o zdravú prílohu, ktorou možno obohatiť jedálniček.

18. Banány

Výborným nábojom energie sú banány, ktoré obsahujú veľké množstvo prírodného cukru.

Banány vám dodajú veľké množstvo energie. Nie náhodou ich využívajú športovci počas vrcholných výkonov. Iste ste už mnohokrát videli tenistov, ktorí zjedia aj niekoľko banánov počas jediného tenisového zápasu.

19. Energetické nápoje

Energetické nápoje slúžia najmä k intenzívnemu dodaniu energie, obsahujú takzvané rýchle cukry. S ich konzumáciou to ale nie je vhodné preháňať.

20. Škorica

Málokto vie, že aj škorica veľmi pozitívne pôsobí proti ospalosti a únave. Pomáha zlepšovať srdcový rytmus a dýchanie.

21. Ľubovník

ľubovník bodkovaný a únavaTáto bylinka pomáha zlepšiť náladu a podporuje akcie schopnosť organizmu. Ľubovník patrí medzi najsilnejšie byliny pôsobiace proti únave.

Ľubovník priaznivo vplýva na psychiku, prispieva k zmierneniu pocitov úzkosti a strachu, je výborný na povzbudenie nálady pri melanchólii a skľúčenosti, má na organizmus euforický vplyv a prispieva ku kvalitnému spánku.

50ml extraktu z ľúbovníka bodkovaného stojí cca 6€ a užíva sa v pomere 1 kvapka na 1 kg telesnej hmotnosti. Kúpiť si ho môžete tiež cez internet.

22. Správna funkcia štítnej žľazy

Porucha štítnej žľazy môže byť závažným ochorením, ktorého vedľajším účinkom je zvýšená únava. Ak nepomáha nič, zájdite si k doktorovi a nechajte si urobiť krvné testy, ktoré môžu zistiť, či štítna žľaza funguje správne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button