Chudnutie

Chôdza a chudnutie – ako možno chudnúť chôdzou?

rýchla chôdzaMožno chudnúť len chôdzou? Slovo „len“ tu určite nie je na mieste, pretože rýchla chôdza je jednou z najúčinnejších ciest ako schudnúť a určite to stojí za to, vyskúšať chôdzu ako skvelý prostriedok na chudnutie.

Ak nestíhate navštevovať fitness centra alebo naopak ešte len začínate s aktívnejším životným spôsobom, je chôdza to pravé pre Vás. A ako na to?

Začať s chôdzou je tak jednoduché

Máte málo času a stále sa na neho vyhovárate? Skúste začať chodiť napríklad aspoň po schodoch, namiesto jazdy výťahom.

Chudnutie chôdzou alebo raz za čas zabudnite na prítomnosť automobilu a choďte nakúpiť pešo. Je však jasné, že čisto takýmto pohybom nijak radikálne neschudnete, avšak nejaký pohyb je lepší, ako žiadny a pre začiatok chudnutie a získavanie kondície je chôdza ideálna.

Postupné zrýchľovanie chôdze je potom to pravé pre chudnutie. Nie je zdravé začať s tvrdým tréningom zo dňa na deň. Stratíte tým dosť možno motiváciu k ďalšiemu pohybu, pretože Vás bude všetko bolieť a na nejaký šport nebudete mať pomyslenie.

Nesmiete tiež zabudnúť na rozcvičenie sa! To, že idete „len“ na prechádzku neznamená, že si nemôžete napríklad natiahnuť niektorý z vašich svalov.

Preto sa oplatí venovať jednu až dve minúty rozcvičeniu. A nielen pred pohybom, ale aj po ňom. Vyvarujete sa tým prípadnej bolesti druhý deň alebo ju aspoň eliminujete a nebude tak silná.

Zmena stravovania

pohar-vodyZákladom pre chudnutie je zmena jedálnička. Vyradenie tučných a sladkých potravín a naopak zapojenie zeleniny a ovocia do Vášho jedálnička.

Ďalším dôležitým bodom je jesť niekoľkokrát denne menšie porcie. Zmena jedálnička neznamená prejdenie len na zeleninu a ovocie, ale predovšetkým dodržať vyšší príjem bielkovín a vlákniny, ktoré sú dôležité pre správne telesné funkcie.

Pre správnu funkciu svalov je tiež potrebné dopĺňať horčík a ďalšie minerálne látky. Nech z minerálnych vôd alebo z doplnkov stravy.

Takmer najdôležitejším bodom je dodržiavanie správneho pitného režimu. Nie je určené, že musíte vypiť rovnaké množstvo vody ako ostatné. Musíte zohľadňovať svoju telesnú stavbu aj Váš energetický výdaj.

Avšak príjem tekutín by nemal klesnúť pod 2 litre tekutín denne. Ak si chcete byť istí presným množstvom, tak môžete požiadať o radu niektorého z nutričných terapeutov, ktorí Vám určite pomôžu.

Postupné zrýchľovanie a zmena spôsobu

Dobré je začať postupne zvyšovať rýchlosť chôdze. Začnite len s pomalou chôdzou a deň odo dňa pridávajte na rýchlosti a ani nezaznamenáte prechod, pretože bude prirodzený a pre telo príjemný.

Ďalším krokom pri zvyšovaní tempa, by mala byť zmena pohybu rúk, ktoré je dobré mať v pravom uhle a silou s nimi hýbať, ako by ste simulovali beh, hlavne ruky nepovoliť. Takým pohybom posilníte aj ruky, ktoré by Vás inak mohli začať bolieť.

Pre zistenie vzdialenosti, ktorú prejdete, je veľmi dobré zaobstarať si krokomer, ktorý Vám vypočíta okrem vzdialenosti aj spálené kalórie.

Dôležité je tiež správne dýchať v rytme chôdze. Dôjde potom k správnemu okysličovanie mozgu a celého krvného obehu a Vaše telo Vám bude určite vďačné a nezačne Vás bodať v boku, čo je prvotná chyba začiatočníkov. Ak sa tak stane, dajte si na chvíľu pauzu. Neprepínajte sa, nemá to zmysel a len si tým ublížite.

Začnite pomalou chôdzou, pomaly zvyšujte tempo a učte sa správne dýchať v rytme chôdze.

Zmena náročnosti

Je tiež veľmi dobré meniť terén po ktorom chodíte. Striedať rovinu s kopcovitým terénom. Všeobecne chôdza do kopca je pre kĺby omnoho zdravšia ako cesta z kopca, avšak nejako sa dolu dostať predsa musíte:) (tiež pri chôdzi na schodoch je lepšie ísť hore pešo a dole ísť výťahom).

Chôdzu v náročnejšom teréne môžu uľahčovať tzv. Trekingové palice, vďaka ktorým odľahčujete kĺbom a zvyšujete tým svoju výkonnosť a výdrž. Tieto palice sú tiež veľmi vhodné pre staršie osoby, ktoré sa nechcú (a ani by nemali) vzdávať pohybu v prírode.

Celkom zaujímavou obmenou chôdze a aj zábavou môže byť skákanie na trampolíne. Prečítajte si článok ako: Ako si vybrať kvalitnú trampolínu.

Vonku je škaredo – čo s tým?

Počasie Vás nesmie od pohybu odrádzať a už vôbec nie zastaviť! Keď vonku prší, skúste zájsť do posilňovne na bežiaci pás a chodiť na ňom (tu si tiež lepšie prispôsobíte tempo) alebo vymyslieť inú pohybovú alternatívu.

Namiesto bežiaceho pásu môžete zvoliť aj iný posilňovací stroj, a to napríklad ľahšiu formu jazdy na rotopede. A ak sa Vám do posilňovne naozaj nechce chodiť alebo ju máte príliš ďaleko, zacvičte si trochu doma.

Skúste sa odmeňovať

Dajte si predsavzatie, že keď prejdete určitú vzdialenosť, tak sa nejakým spôsobom odmeníte. Nemusí to byť len odmena v podobe jedla, ale napríklad nejaká drobnosť.

Tou drobnosťou môže byť aj zaslúžený večerný relax vo voňavej kúpeli po náročnom dni alebo ľahnutie k Vášmu obľúbenému televíznemu programu.

Motivácia k chudnutiu

motivácia pre chôdzuJe dobré byť motivovaný. A to nielen so sebou, ale napríklad aj partnerom. Čo je lepšie, než partner, ktorý pôjde na dlhú svižnú prechádzku s Vami?

Navyše také prechádzky sa dajú využiť aj ako poznávanie nových krajov a krás Vašej domoviny alebo sa môžete vydávať za novými poznatkami do zahraničia alebo trebars objaviť nové destinácie, do ktorých sa budete veľmi radi navracať.

Výborné je tiež mať kamarátku alebo kamaráta, ktorý s Vami začne chudnúcu kúru a budete spolu zažívať všetky radosti i strasti chudnutia. Dôležité je tiež to, že sa navzájom podporíte a motivujete, keď to jeden z Vás už bude chcieť vzdať.

A čo je lepšia motivácia, než vyzerať v lete krásne v plavkách, byť vitálny, zdraví a veriť si, že to dokážete?

Správna obuv na chôdzu

Nesmiete tiež zabúdať na správne a pevné obutie. Pre chôdzu nie sú dobré akékoľvek topánky. Obzvlášť nie tie, ktoré sú určené pre použitie vo vnútorných priestoroch.

Takéto topánky nemajú dostačujúce podrážku, netlmí tak dobre nárazy nôh a už vôbec nemajú spevnené členky. Najlepšie sú teda členkové pevné topánky, ktoré sú určené priamo pre treking.

Nemusíte sa potom báť zlého postavenia nohy a prípadných horších a trvalejšie následkov, kedy si môžete nohy dosť zničiť.

Čo nám v tomto zozname chýba? Z dôležitých podnetov snáď nič a chýba tu už len čisto Váš impulz, aby ste začali a skúsili tento nenásilný spôsob chudnutia. Iste to bude stáť za to a nebudete ľutovať, že ste začali. Naopak budete ľutovať, že ste nezačali už skôr :).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button