NávodyZdravie a krása

Ako prestať fajčiť?

ako prestať fajčiťFajčenie spôsobuje smrť, rakovinu, ochorenia srdca, ciev a celkovo mnoho ďalších chorôb. Každý fajčiar to vie, ale potešenie z cigarety je silnejšie. Túžite žiť bez cigariet, ale neviete, ako to zvládnuť? Ako konečne prestať fajčiť?

Pri rozhodnutí prestať fajčiť ide hlavne o vaše pevné rozhodnutie!

Rozhodnutie, že chcete navždy skoncovať s týmto zlozvykom, musí byť pevné a jasné! Ak v hĺbke duše váhate, nemá to zmysel. Možno vydržíte bez cigarety týždeň, ale potom sa k fajčeniu opäť vrátite.

O svojom rozhodnutí prestať fajčiť musíte byť presvedčení vy sami. Ak si to želá vaša manželka, priateľ, matka, alebo vaše deti, ale vy to tak necítite, je to na zlej ceste.

Je to váš život bez cigarety, nie nikoho z rodiny!

Naplánujte si deň D!

Keď už ste rozhodnutí prestať fajčiť, stanovte si dátum, kedy fajčiť prestanete a tohto termínu sa držte! Povedzte to svojej rodine, priateľom a kolegom v práci. Určite vás podporia a hlavne vám nebudú ponúkať, že môžete počas prestávky spoločne zájsť na jednu do fajčiarne.

Čím viac ľudí to bude vedieť, tým lepšie, budete mať viac podpory!stop fajčeniu

Ako prestať fajčiť a nepríjemné abstinenčné príznaky!

Najlepšie je prestať fajčiť naraz! Niekto vám ale môže tvrdiť, že zaručený recept je postupné znižovanie vyfajčených cigariet. Možno na niekoho to funguje, ale vy skúste zaťať zuby a skončite s fajčením naraz a navždy!

nikotinove naplasteAk sa bojíte abstinenčných príznakov je dobré mať v zásobe nikotínové náplaste. Tieto náplaste fungujú na potlačenie nepríjemných abstinenčných príznakov, avšak trvá dlhšiu dobu, než sa závislosti zbavíte.

Dobré sú tiež nikotínové žuvačky, keď vás prepadne silná túžba po cigarete.

Žuvačka pomáha aspoň trochu kompenzovať psychickú potrebu zapáliť si. Okrem nikotínových žuvačiek a náplastí, existuje na trhu aj nikotínový spray, ktorý veľmi účinne zmierňuje nikotínové abstinenčné príznaky, vrátane túžby na cigaretu.

Ak podporné prostriedky nevyužijete, bude zrejme začiatok krušný, ale po prekonaní prvých dní vám bude lepšie.

Káva a cigareta

Fajčili ste vždy, keď ste sa ráno naraňajkovali? Po ceste do práce? Po porade ste si dali jednu s kolegyňou?

A potom ešte popoludní doma u kávy? Sú pre vás tieto rituály natoľko zabehnuté, že si nedokážete predstaviť, že bez nich budete fungovať?

Nahraďte ich niečím iným. Choďte do práce inou trasou, miesto popoludňajšej kávy si dajte zelený čaj a dobrú knihu. Zacvičte si, upratujte, choďte sa hrať s deťmi! Urobte čokoľvek, aby ste zahnali myšlienky na cigaretu.

Zásoba cigariet na horšie časy?

ako skončiť s fajčenímPrestali ste, ale máte ešte pol krabičky schovanej pre prípad, že by bola chuť neodolateľná? Zahoďte ju.

Chcete sa predsa fajčenia zbaviť, tak prečo mať cigarety schované? Bude vás to zvádzať, a až pôjde do tuhého, naozaj si zapálite!

Zbavte sa všetkých cigariet v domácnosti. A ak ešte niekto v rodine fajčí, požiadajte ho, aby v žiadnom prípade nefajčil doma.

Nevydržali ste? Nevzdávajte to!

Oslava narodenín vášho kamaráta sa pretiahla a s rastúcim počtom vypitých pív rastie aj vaša chuť na cigaretu. Tvrdíte sebe i svojmu okoliu, že si dáte len jednu, ale nakoniec to skončí tak, že do rána v novej krabičke zostanú len dve alebo tri cigarety. Prebudíte sa s bolesťou hlavy a viete, že ste sa totálne sklamali. Vyhoďte do koša dve zvyšné cigarety a zasa začnite pekne od začiatku!

Aká bude vaša najväčšia odmena? Predsa zdravé pľúca, zvýšené sebavedomie a v neposlednom rade tiež veľa ušetrených peňazí. Silný fajčiar, ktorý vyfajči krabičku denne, môže za rok ušetriť až 920€. Možno aj viac. A to už je slušný balík peňazí, nemyslíte?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button