Recepty

Ako pripraviť lievance bez kysnutia?

chutne lievanceLievance  bez kysnutia síce tradične patria hlavne k letným jedlám, kedy ich vhodne dopĺňa čerstvé sezónne ovocie. My si však môžeme pripraviť lievance kedykoľvek, dokonca aj v najchladnejšom ročnom období. Lievance od babičky vyžadujú čas na kysnutie, sú teda zvyčajne na prípravu náročnejšie ako palacinky, ktorým potom práve z časových dôvodov mnohokrát dávame prednosť. Avšak aj toto sa dá obísť. Vďaka cmaru, vďaka ktorému nemusíme do palacinkového cesta pridávať droždie.

Čo je potrebné ak chcete pripraviť lievance bez kysnutia:

Na cesto si pripravíme:

  • 300 ml cmaru
  • 100 g hladká múka
  • 2 vajíčka
  • Štipka soli

Na dozdobenie lievancov je potrebné:

  • Slivkový lekvár
  • Tvaroh
  • Rum (na rozmiešanie lekváru)
  • Mlieko (na rozriedenie tvarohu)

Postup prípravy lievancov bez kysnutia krok po kroku

Najprv si pripravíme väčšiu misu, do nej rozklepneme obe vajcia a prešľaháme ich. K nim prilejeme trochu cmaru a trochu múky so štipkou soli a zľahka premiešame. Potom opäť pridáme menšie množstvo cmaru a múky a znova premiešame.

Tento proces niekoľkokrát opakujeme, kým nespotrebujeme všetok pripravený cmar a múku.

Miešanie cesta

Cesto miešame dohladka a necháme v chlade chvíľu odpočinúť. Do cesta nemusíme pridávať ani kypriaci prášok, cmar nám totiž zaručí tú správnu nadýchanosť lievancov.

Zároveň svojou kyslosťou zaručí lievancom bez kysnutia jemnú a netypickú chuť, ktorá sa vám určite zapáči.

Smaženie lievancov

recept na lievance bez kysnutiaMedzitým si pripravíme panvicu na lievance bez kysnutia, alebo menšiu panvicu a rozpálime ju. Do hrnčeka si nalejeme slnečnicový olej a zľahka ním pretrieme rozpálenú panvicu.

Naberačkou nalejeme trochu palacinkového cesta na panvicu a rozotrieme do guľatého tvaru (tieto kroky samozrejme pri špeciálnej panvici určenej na lievance odpadá).

Lievance bez kysnutia obraciame, keď začne okraj zľahka zlatnúť.

Ak sa nám pri obracaní cesto príliš trhá, prisypeme do misky ešte trochu múky a premiešame.

Dokončenie receptu na lievance bez kysnutia

pripravenie lievancovĽahko dozlatista upečieme postupne všetky lievance. Na tanier si pripravíme papierovú utierku, ktorá nám z lievancov odsaje prebytočný olej a lievance nebudú také mastné. Medzitým si pripravíme tvaroh a lekvár.

Tvaroh rozmiešame s trochou mlieka a lekvár rozmiešame s trochou rumu (pre abstinentov s trochou vody), aby sa na lievance lepšie natieral.

Na ešte teplé lievance potom rozotrieme trochu lekváru a ozdobíme tvarohom a podávame.

Tipy ako pripraviť lievance bez kysnutia

Pripraviť lievance môžeme na veľa spôsobov, napríklad potrieť marmeládou, v lete potom chutia najlepšie s roztlačeným čerstvým ovocím (napríklad čučoriedkami či jahodami) a bielym jogurtom navrch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button