NávodyKuchyňa

Návod ako na brúsenie nožov a nožníc

brúska na nôžBez ostrých nožov sa nedá robiť skoro nič, a už vôbec variť. Ostrý nôž potrebujeme na krájanie chleba, mäsa, cibule a iste môžeme pokračovať. Lenže kovové nože nie sú večné, a tak sa ich ostrie, či už opotrebovaním alebo nevhodným použitím otupí. Brúsenie nožov a nožníc nie je tak zložité, aby to nezvládol šikovný kuchár alebo kuchárka.

Čo je na brúsenie nožov a nožníc potrebné:

  • ocieľky
  • brúsiace kolieska
  • obťahovacie kamene
  • elektrická brúska

Brúsenie nožov

Kvalita nožov nie je samozrejme rovnaká, najviac sa tupia nože z uhlíkovej ocele. Tie by sme mali brúsiť najčastejšie. Najbežnejším nástrojom, vlastne náradím, je v kuchyni ocieľka, čiže ručná brúska.

Nôž uchopíme do pravej ruky, ak sme praváci, ocieľku do druhej, a tiahlymi ťahmi prechádzame po ocieľke po celej dĺžke od rukoväti ku koncu.

Nôž držíme zhruba kolmo na ocieľku pevne v rukách a so sklonom asi 30 stupňov. Potom nôž otočíme a opakujeme na druhej strane ostria. Ocieľku pri práci otáčame, ak je guľatá, aby sa neopotrebovala na jednom mieste.

Lacné sú aj brúsiace kolieska

nôž a brusenieJe to umelohmotný držiak, v ktorom sú dva rady koliesok, medzi ktorými je uhol, v ktorom sa nôž brúsi.

Je to najľahší spôsob a vcelku dobrý, pretože ostrie má rovnaký uhol po celej dĺžke. Ťahy noža musia byť dlhé, nôž nesmie v kolieskach poskakovať, aby sa neurobili na ostrí zuby.

Obdĺžny obťahovací kameň vezmeme naplocho do dlane a hornú plochu slabo naolejuje. Potom brúsime opäť tiahlymi pohybmi smerom od seba. Udržujeme opäť uhol 30 stupňov.

Ďalší ťah je s čepeľou obrátenou a ťaháme po brúske k sebe.

Pokračujeme až do vybrúsenia noža. Vyskúšame prstom, ale opatrne, je to ostré!

Pri použití elektrickej brúsky musíme postupovať podľa návodu výrobcu. Pri nesprávnom použití by mohlo dôjsť k preostrení noža.

Nože s pílovým ostrím musíme brúsiť na špeciálnych nástrojoch určených pre každý typ ostria. Ak použijeme bežné brúsenie, za čas môžeme tvar ostria úplne odbrúsiť.

Brúsenie nožníc

brusenie nožnícPri brúsení nožníc býva najväčším problémom povolenie skrutky alebo nitu, na ktorých sa nožnice otáčajú. Nožnice ale nemusia strihať zle len preto, že sú tupé, práve uvoľnenie skrutky môže byť príčinou.

U kvalitnejších nožníc by mala byť možnosť ich utiahnuť napríklad skrutkovačom.

Brúsenie nožníc, keď je skrutka alebo nit utiahnutý, je jednoduché. Babská rada je zastrihnúť si niekoľkokrát do jemného brúsneho papiera či plátna, avšak pravé brúsenie to nie je.

Nožnice brúsime na obťahovacími kameňmi tak ako keby sme vykonávali brúsenie nožov. Obťahuje ostrím namazaný kameň, až sú nožnice ostré.

Nožnice sa môžu dobre brúsiť aj na elektrickej brúske, kde je ale problém, keď nejdú roztvoriť aspoň do pravého uhla.

Dve zásady o brúsení nožov a nožníc

Príborové noža sa nebrúsia. Tiež nožnice so zaoblenými koncami, ktoré sú určené pre deti, nebrúsime.

Ak musia deti strihať hrubší papier, radšej im ho odstrihneme sami.

Podobné články

1 komentár

  1. ja som vdacna teraz za sluzbu ostra posta kedy staci poslat noze a oni ich poslu spat nabrusene v tip top stave

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button