Recepty

Ako upiecť čučoriedkový cheesecake?

čučoriedkový cheesecake Dnes vám prinášam recept na, už v našich končinách veľmi známy, čučoriedkový cheesecake. Stále si nie ste celkom istý, čo to je cheesecake je? Cheesecake je pôvodne americký koláč, ktorý sa v našich končinách už pomerne zabýval a možno sa s ním stretnúť v nejednej cukrárni. Základom cheesecake je sušienkové cesto, na ktorom je natretý „syrový“ krém. Sladké sušienky sú tak doplnené krémom z čerstvého syra, ktorý sa bežne využíva skôr na prípravu slaných pokrmov než na pečenie sladkých múčnikov. Cheesecake sa vyskytuje v dvoch variantoch – pečený a nepečený. V tomto recepte je klasická chuť cheesecake doplnená o čučoriedkovou omáčku, ktorá tvorí nielen zaujímavú chuť, ale zároveň celkový dojem aj esteticky podčiarkuje. Poďme si teda spoločne upiecť fialový čučoriedkový cheesecake.

Čo budete potrebovať na čučoriedkový cheesecake:

 • 70 g masla
 • 200 g sušienok (obľúbených maslových, môžete použiť napríklad Bebe keksy)
 • 340 g lučiny alebo žervérecept na čučoriedkový cheesecake
 • 120 g cukru
 • 3 ks vajec
 • 2 lyžičky citrónovej šťavy
 • ¼ litra čučoriedok (môže byť aj o niečo menej)
 • 2 lyžičky cukru
 • 1 lyžice vody
 • 1 lyžička zemiakového škrobu
 • 220 g kyslej smotany
 • 1 lyžica cukru

Postup prípravy čučoriedkové cheesecaku krok po kroku

Príprava sušienkového cesta na čučoriedkový cheesecake

Najprv si pripravíme sušienkové cesto. Najskôr si na miernom ohni rozpustíme maslo. Odvážime si sušienky, vložíme ich do misy a rukami rozdrobíme. Potom prilejeme rozpustené maslo a rýchlo dôkladne premiešame.

Nezľaknite sa, nevznikne nám hladké cesto, naopak stále sa bude mierne drobiť. Ak by sa nám však zdalo, že sa drobí až príliš, môžeme priliať ešte trochu mlieka.

Cesto ručne vtlačte do tortovej formy tak, aby bola vrstva na spodku tortovej formy primerane hrubá a presahovala približne 1 – 2 centimetre na okraje tortovej formy, ktorú sme si predtým vymastili maslom.

Príprava syrovej zmesi na čučoriedkový cheesecake

Rúru si predhrejeme na 180 °. Ďalej si dôkladne lučinu (alebo iný tvaroh – viď tipy) rozmixujeme s cukrom, citrónovou šťavou a vajcami.

Syrová zmes nadobudne trochu tekutejšiu konzistenciu, avšak netreba sa báť, v rúre začne zmes rýchlo tuhnúť. Všetko teda vylejeme na pripravený sušienkový korpus. Formu vložíme do rozpálenej rúry a pečieme približne dvadsať minút .

Príprava čučoriedkovej omáčky na čučoriedkový cheesecake

cheesecakeMedzitým si pripravíme čučoriedkovou omáčku. Ovocie dôkladne prepláchneme a vhodíme do menšieho hrnca, vlejeme lyžicu vody a prisypeme cukor. Hrniec vložíme na platňu (pozor nie na priamy oheň) a privedieme do varu.

Hneď ako sa zmes začne variť, odstavíme z platne a vmiešame škrob.

Keď máme cheesecake upečený, vyberieme ho z rúry a vlejeme naň čučoriedkovú omáčku. Rozotrieme ju po celej vrchnej ploche až do krajov. Potom necháme upečený koláč úplne vychladnúť.

Príprava smotanovej vrstvy

Kým koláč chladne, prichystáme si smotanovú vrstvu. Kyslú smotanu rozmiešame s cukrom v menšej miske, a keď je koláč vychladnutý, rozotrieme smotanu navrch, tak aby úplne prekryla čučoriedkovú omáčku.

Potom čučoriedkový cheesecake vložíme ešte na päť minút do rúry, aby sa vrchná krusta zapiekla. Cheesecake pred podávaním ešte uhladíme a môžeme ešte ozdobiť ovocím. Dobrú chuť!

Tipy ako vylepšiť čučoriedkový cheesecake

Namiesto lučiny alebo žervé môžete použiť smotanový syr, tučný mäkký tvaroch, ricottu, mascarpone, pomazánkové máslo bez príchute (smotanové) alebo spraviť kombináciu vyššie uvedených.

Aby ste sušienky rýchlejšie rozdrobili, môžete ich vložiť do pevného uzatvárateľného vrecka a valčekom na cesto ich rozdrobiť.

Cheesecake je upečený vtedy keď sa v strede ešte trochu trasie, ak ho necháte piecť kým nezhnedne, bude prepečený a pravdepodobne vysušený a môže popraskať.

Cheesecake nechajte chladnúť pomaly, najlepšie vo vypnutej a otvorenej rúre.

Ideálne je ak vyberáte cheesecake z formy až po úplnom vychladnutí.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button