Recepty

Ako uvariť poctivú hrachovú kašu?

hrachová kaša Recept na poctivú hrachovú kašu. Hrachová kaša patrí k najlacnejším jedlám, pretože hrach má na trhu medzi strukovinami trvale najnižšiu cenu. Pripraviť dobrú hrachovú kašu je jednoduché. Ponúkame recept na hrachovú kašu, ktorá je nielen chutná a jednoduchá, ale vás ani ekonomicky nezruinuje. K receptu pridávame aj dva dobré tipy, ako naložiť s hrachovou kašou, keď zostane.

Čo budete potrebovať na poctivú hrachovú kašu:

  • 0,5 kg zeleného lúpaného hrachu
  • dve vrchovaté lyžice masti
  • dve veľké cibule
  • cesnak
  • majoránka
  • soľ
  • mleté ​​čierne korenie

Hrachová kaša

U mnohých ľudí prechádza obľuba hrachovej kaše podobným vývojom: zatiaľ čo v školských jedálňach patrí hrachová kaša k „postrachom“, s nástupom dospievania sa stáva stále „jedlejšou“, až dosiahne obľúbenosti.

Hrachová kaša zasýti, dodá rastlinné bielkoviny, vitamíny B1, B2 a B3, z nerastných látok napríklad horčík, fosfor, vápnik, draslík, meď a kyselinu listovú. A to všetko za skutočne nízku cenu.

Príprava hrachovej kaše krok za krokom

Príprava hrachu na hrachovú kašu

Hrachovú kašu pripravujte z lúpaného žltého alebo zeleného hrachu, nezamieňajte so zeleným hráškom. Pri použití termínu hrach sú vždy myslené suché semená, zatiaľ čo hrášok je čerstvý, mrazený alebo sterilizovaný.

Pol kilogramu suchého zeleného hrachu namočte na niekoľko hodín do studenej vody.

Pre konečné množstvo počítajte s tým, že hrach po napučení nadobudne viac než dvojnásobok svojho objemu.

Varenie hrachu na hrachovú kašu

sušený hrach

Napučaný zelený hrach dajte aj s vodou do veľkého hrnca – tak štvorlitrového. Zalejte vodou (aspoň dvojnásobkom objemu napučaného hrachu) a priveďte k varu. Lúpaný hrach spočiatku varu veľmi pení a „uteká“ z hrnca.

Preto je treba teplotu znížiť, hneď ako sa začne voda variť. Variť lúpaný hrách v tlakovom hrnci nie je veľmi vhodné – pena sa tlačí aj skrz ventil.

Hrach varte pomaly, občas zamiešajte, aby sa zospodu nepripálil. Keby bolo málo vody, trochu horúcej prilejte, aby hrách zostal stále ponorený. Keď bol hrach vopred namočený, netrvá varenie dlho – pol hodiny až 40 minút. Keď je hrach mäkký, odstavte ho a bez zlievania tekutiny rozmixujte (napríklad tyčovým mixérom).

Príprava ostatných surovín

Počas varenia hrachu je vhodné si pripraviť a olúpať dve veľké cibule. Jednu nakrájajte na drobné kúsky, opražte dozlatista na lyžici masti a presuňte do nejakej pracovnej misky.

Druhú cibuľu tiež nakrájajte, dajte tiež smažiť na lyžicu masti, ale spolu s cibuľou opečte kúskami alebo plátky údeného. Opečené mäso podlejte vodou, duste pod pokrievkou, až je úplne mäkké a cibuľa rozdusená.

Dochucovanie hrachovej kaše

Prvú dávku cibule vmiešajte do hrachového pyré. Dochuťte soľou (hrách sa pri varení nemôže soliť, nezmäkol by), mletým čiernym korením. Pridajte tri až štyri zotreté strúčiky cesnaku a hrsť majoránky. Znovu premixujte.

Ak ste udržiavali množstvo vody pri varení práve tak, aby bol hrach stále ponorený, netreba hrachovú kašu ničím iným zahusťovať – ​​prirodzene zhustne.

Hrachovú kašu máte hotovú

Hrachovú kašu podávajte s kúskami údeného mäsa a polievajte šťavou z dopečenou cibuľou. Inokedy môžete k hrachovej kaši ponúknuť ohriaty alebo opečený jemný plátok či klobásu. Komu mäso nie je, pochutí si na hrachovej kaši s volským okom alebo len s väčším množstvom vyprážanej cibuľky.

Vhodnou prílohou je šalát z kyslej kapusty alebo sladkokyslá nakladaná zelenina.

Druhé kolo: hrachové karbonátky

recept na hrachovú kašuOplatí sa vždy variť celý balík hrachu, aj keď vás pri stole menej.

Varenie hrachu je rovnako energeticky a časovo náročné, nech varíme tridsať deka alebo celý kilogram. Časť uvareného hrachu môžeme hneď odložiť bokom a po vychladnutí zamraziť.

Z hrachového pyré sa po pridaní vajec, strúhanky a tradičného korenia pripravujú hrachové karbonátky – deti a vegetariáni ich majú radi.

Tretie kolo: hrachová polievka

Alebo keď nám ostane už hotová kaša, môžete z nej na druhý deň pripraviť polievku: na lyžici masla opražte malú cibuľku, trochu nastrúhanej koreňovej zeleniny a dve hrste ovsených vločiek.

Zalejte 0,75 litrom vody, asi desať minút varte a potom do polievky rozmiešajte zvyšnú kašu. Dochuťte soľou, a pridajte ešte trochu cesnaku a majoránky.

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button