Ako vyberať semená a na čo si dávať pozor?
Kalendár nám napovedá, že jar sa blíži a s tým aj súvisiaca príprava a nákup osiva na sadenie buď na záhradku, balkóny alebo len na okenný parapet. Nech už je zámer akýkoľvek, chceme mať semená kvalitné, aby poskytovalo dostatočnú záruku, že v konečnom výsledku vypestujeme kvalitný produkt. Semienka sú tovar ako každý iný, preto musí mať tiež označenie, aby spĺňalo určité kritéria predaja. Musí byť jasné, čo kupujeme a čo z toho vyrastie. Prečítajte si návod ako vyberať semená a na čo si pri ich výbere dávať pozor.
Návod podľa čoho správne vyberať semená:
Aké údaje hľadať na obale
Predovšetkým názov a adresa dodávateľa firmy. Ak tieto údaje chýbajú, niečo nie je v poriadku.
Môže sa stať, že je to nekorektná firma, zo semien vyrastie niečo úplne iné alebo nevyklíči vôbec nič. Nebezpečné je tiež to, že môžeme do záhrady zavliecť chorobu alebo virózu.
Druh, odroda a kategórie semien
Toto je najdôležitejší aspekt. Kupujeme zeleninu alebo kvety? Vždy na sáčku hľadajte slovenský, prípadne latinský názov.
Napríklad mrkva obyčajná, latinsky Daucus carota. Každé balenie musí označovať hmotnosť v gramoch alebo počet semien. Gramáž značí vždy čistú váhu semien.
Semienka pred balením musia prejsť čističkou, aby v sáčku boli naozaj tie, ktoré tam patria. Prímes burín by nám určite vadila. Pri zeleninových semien si všimneme odrodu, ktorá napovie, kedy môžeme očakávať úrodu. Rannú, neskorú alebo poloneskorú. Odrody sa tiež môžu rozlišovať podľa farieb, tvarov, chuti a pod.
Spotrebujte do … (s vyznačeným mesiacom a rokom)
Jedným z kritérií predaja semien je realizácia skúšky klíčivosti semien pred predajom, ktorá zaručuje kvalitné osivá a klíčivosť v sezóne. Aj tento údaj o trvanlivosti by mal byť na obale uvedený.
Doplňujúce údaje pre pestovateľov sú rôzne pestovateľské podmienky. – kedy vysievať a kam – aká pôda je vhodná – akú voliť polohu, slnečnú alebo polotieň.
Niektoré firmy používajú slovné vyjadrenie, niektoré používajú grafické symboly. Kvetinové semená bývajú diferencované symbolom pre letné, dvojročné rastliny a trvalky.
Tipy ako vyberať semená
Špecializácia semien
Semená morené, obaľované, lepené (na výsevných pásikoch) a špecifický spôsob použitia:
Morené semená sú väčšinou farebné-červené, modré, zelené. Morením sú chránené predovšetkým proti hubovým chorobám.
Druh moridla býva uvádzaný s názvom moriaceho prípravku. Nemorené semená môžeme ošetriť sami napríklad máčaním v bylinkovom náleve, čo je tiež veľmi účinné.
Osvedčené sú semená obaľované. Sú obalené hmotou, ktorá uľahčuje klíčenie. Táto úprava je častá predovšetkým pri jemných a drahých semenách, napríklad pri zelere, majoránke, šaláte, petúnií a iných.
Semená lepené na pásku sú výhodnou úsporou času. Pásik so semenami jednoducho vložíme do ryhy, kde v rovnomernej vzdialenosti vyklíčia. Sme ušetrení od pracného, prerieďovania ktoré je nutné pri koreňových zeleninách a reďkovkách. Máme záruku, že zelenina porastie rovnomerne a dočkáme sa pri minimálnej starostlivosti celkom slušnej úrody.
Varovanie
Pekný a estetický obal ešte nemusí byť zárukou kvality. Dobre zvážte, ktoré odrody najlepšie vyhovujú vašim pestovateľským podmienkam a zo širokej ponuky semien vyberajte starostlivo. Venujte výberu pozornosť, určite sa to oplatí.
Veľmi dobrou variantou je uchovať semená z minulej sezóny. Kvalita semien sa tým nijako neznižuje. Nepodceňujte pred vysiatím urobiť ešte vlastný test klíčivosti.