Ako liečiť

Ako liečiť potravinovú alergiu? Najčastejšie potravinové alergény

ako liečiť potravinovú alergiuV jednom z minulých článkov sme si popísali, ako sa prejavuje celiakia a akým spôsobom sa dá liečiť, prípadne čo musí človek urobiť, aby ho choroba neohrozovala. Celiakia však zďaleka nie je jediným prípadom takzvanej potravinovej alergie. Ľudia sú alergickí aj na mnoho ďalších potravín. Ako liečiť potravinovú alergiu a aké sú najčastejšie potravinové alergény?

V článku sa dozviete:

 • Čo je potravinová alergia
 • Príznaky
 • Ako liečiť potravinovú alergiu
 • Najčastejšie potravinové alergény
 • Prevencia

Čo je to potravinová alergia?

Potravinovú alergiu možno všeobecne označiť ako neprimeranú reakciu organizmu človeka, respektíve jeho imunitného systému.

Ak trpíte neznášanlivosťou k niektorej z potravín, vaše telo ju nie je schopné bežne spracovávať, lebo mu chýba k tomu dôležitý enzým či iná látka.

Príznaky potravinovej alergie

prejavy alergieAlergia na potraviny má celé množstvo rozličných príznakov, od viditeľných až po „skryté“, ktoré na prvý pohľad nemusíte priamo s alergiou spájať.

Hlavné príznaky:

 • Kožné problémy- opuchy, ekzémy, žihľavka
 • Dýchacie problémy – nádcha, zápal priedušiek
 • Tráviace problémy – hnačka, bolesť brucha, vracanie, nadúvanie, nechutenstvo

V ojedinelých prípadoch sa u potravinovej alergie objavuje aj anafylaktický šok. Potom musí prísť rýchla lekárska pomoc, inak dochádza k ohrozeniu života.

Ako liečiť potravinovú alergiu?

Potravinová alergia vás spravidla sprevádza už od detstva. Len málokedy sa objavuje v dospelosti. V zásade pre všetky alergie tohto typu platí, že jedinou účinnou liečbou je vyhýbať sa potravinám, na ktoré ste alergický.

nebezpečný lepokJednoduchá rada, mnohokrát však veľmi ťažko uskutočniteľná.

Diéta, kedy sa po celý život máte vyhýbať napríklad potravinám, ktoré obsahujú lepok, môže značne sťažiť váš život a tiež prirobiť starosti ohľadom jedálnička. Treba si na to skrátka zvyknúť.

Ak vyvolá alergická reakcia na potraviny anafylaktický šok, je potrebná lekárska pomoc. Lekári v tomto prípade zvyčajne použijú antihistaminiká, prípadne tiež aplikujú adrenalínové injekcie.

Pozrite si aj článok ako odhaliť potravinové alergie?

Najčastejšie potravinové alergény

 • Pšenica – V súvislosti s pšenicou sa najčastejšie hovorí o celiakii, alergiou na lepok. Niektorí jedinci sú však priamo alergickí na pšenicu, kedy sú reakcie predsa len odlišné od reakcií celiatikov.
 • Mlieko – Alergia na mlieko, respektíve bielkovinu v ňom obsiahnutú, sa týka najmä malých detí. U dospelých sa vyskytuje len ojedinele.
 • Orechy – orechy patria k alergénom, ktoré síce postihujú len necelé 1 percento populácie, pomerne často však spôsobujú anafylaktický šok.
 • Sója – Skôr sa prejavuje u detí predškolského veku.
 • Vajcia – Drvivá väčšina alergií na vajcia sa týka detí, len zhruba štvrtina z nich si ju prenesie až do dospelosti.

Prevencia pred potravinovou alergiou

Prvý preventívny krok je vlastne súčasťou liečby – držte diétu, vyhýbajte sa pokrmom, ktoré danú potravinu obsahujú. Musíte byť ale oveľa opatrnejší.

Pri nákupe potravín si dôkladne čítajte zloženie, či neobsahujú daný alergén, hoci v stopovom množstve.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button