Chudnutie

Chudnutie po pôrode – 5 zaručených tipov pre schudnutie

chudnutie po pôrodePred pár týždňami ste sa vrátila z pôrodnice a plne vás zamestnáva práca okolo bábätka. Vy si napriek tomu zúfate nad tým, že sa vám stále nedarí schudnúť. Ako získať späť svoju váhu a zároveň neuškodiť sebe ani dieťaťu? Existuje viac spôsobov, ako schudnúť. Prinášame vám päť zaručených typov, ako sa dopracovať k vysnívanej postave, aby ste sa zase cítila ako bohyňa! Chudnutie po pôrode.

Dobrou správou je, že po pôrode priemerne stratíte 7 kg váhy. To je spôsobené hmotnosťou bábätka, zadržanou tekutinou a zvýšenou hmotnosťou maternice.

Navyše prídete o plodovú vodu a placentu. Koľko kíl potom schudnete po návrate z pôrodnice, záleží nielen na vašich stravovacích návykoch, ale aj na psychickej pohode a pohybe.

Prečo sa vám po pôrode nedarí schudnúť?

Zrejme ste v období tehotenstva z mnohých strán počula, ako vám kilá pôjdu dolu, až budete pobehovať okolo dieťaťa. Ale ručička na váhe nemilosrdne ukazuje cifru, z ktorej sa vám robí nevoľno.

Zamerajte sa jeden deň na to, aká je skladba vašej potravy a či dodržujete odporúčania, kedy by ste mali jesť každé tri hodiny. Zistili ste, že sa prepchávate už pri raňajkách, na obed dojete detský príkrm a večer potom zaútočíte na chladničku? Skúste zmeniť skladbu potravy a jedzte menšie dávky.

Ak dojčíte, môžete pocítiť väčší hlad ako obvykle. Počas dojčenia preto vypite pohár vody a po dojčení si doprajte malú desiatu v podobe zeleniny alebo ovocia.

Jedálniček pre dojčiace mamičky

  • vyvážený jedálničekObilniny: Dajte si denne 5 porcií jedla, ktorého základ tvorí obilniny (ryža, pečivo, cestoviny)
  • Zelenina: Skonzumujte 3 – 5 porcií denne (paprika, miska ľadového šalátu, mrkva …)
  • Ovocie: Doprajte si denne 4 porcie (jablko, miska drobného ovocia, pohár ovocnej šťavy)
  • Mlieko a mliečne výrobky: Denne si dajte 3 – 4 porcie (pohár mlieka a kefíru, biely jogurt)
  • Mäso, ryby, hydina, vajcia a strukoviny: Zjedzte 1 – 3 porcie denne (miska strukovín, jeden žĺtok, 100 g chudého mäsa)

5 zaručených tipov, ako schudnúť po pôrode

1. Dodržujte pitný režim

V tehotenstve a v období blížiaceho sa pôrodu vaše telo zadržiava veľké množstvo vody. Poznať to môžete na opuchnutých rukách, členkoch a tvári.

Preto po pôrode nasaďte pravidelný pitný režim, aby sa vaše telo vysporiadalo so zadržiavanou tekutinou. Rozdiel už spoznáte po dvoch až troch týždňoch.

čajDenne by ste mali vypiť 2 – 3 litre čistej vody, minerálnych vôd bez bubliniek alebo nesladených čajov.

Po pôrode by ste úplne mala vynechať nápoje s vysokým obsahom cukru, ako sú sladké šťavy, limonády alebo ovocné džúsy.

Keď budete dostatočne piť, nebudete mať sklony k prejedaniu, pretože, ako sa hovorí, hlad je prezlečený smäd. Zároveň vypitím vody naštartujete svoj metabolizmuszvýšite energetický výdaj až o 30%, keďže telo musí vynaložiť viac úsilia na jej prečerpávanie.

Nepite väčšie množstvo vody naraz, aby sa vám z tela zbytočne neodplavili minerály. Jednorázovo vypite maximálne jeden až dva poháre.

Nedostatok vody v tele spoznáte na sfarbení moču. Ak je tmavý a je ho menšie množstvo, ste dehydratovaná. Ak takýto stav pretrváva dlhšie, časom sa to prejaví na vašej pleti a môžete pociťovať únavu. A keďže starosť o bábätko vyžaduje dostatok energie, nemala by ste na pravidelný pitný režim zabúdať.

2. Dojčite, dojčite a zase dojčite

ako sa stravovať pri dojčeníDojčením spotrebujete veľa energie. Vaše telo navyše spáli takmer 500 – 1000 kalórií počas jediného dňa. Ak to pôjde, dojčite čo najdlhšie. Prospeje to nielen vášmu bábätku, ale i vám samotným. Vaša váha sa začne postupne upravovať a vy sa budete cítiť skvele.

Nesnažte sa zhodiť prebytočné kilá v priebehu pár týždňov. Rýchle redukčné diéty a hladovanie poškodí kvalitu materského mlieka.

Chýbali by mu potrebné živiny a obsahovalo by škodliviny z tukového tkaniva, ktoré sa rýchlym chudnutím uvoľňujú do krvi. Ideálny váhový úbytok je 1 – 2 kilá za mesiac. Samotným dojčením zhodíte v priemere 0,8 kg za mesiac.

3. Strážte si jedálniček

Nedarí sa vám kilá po pôrode zhodiť? Možno patríte do skupiny žien, ktoré keď prestanú dojčiť, zrazu bez problémov schudnú.

Počas dojčenia by ste nemali nasadzovať žiadnu redukčnú diétu (viac sa dozviete v našom článku “ Chudnutie pri dojčení – je bezpečné? „).

Mohlo by to viesť až k zastaveniu laktácie. Dbajte, aby strava bola bohatá na bielkoviny (chudé mäso, prírodné syry, mliečne zakysané výrobky a strukoviny), na vhodné sacharidy (celozrnné pečivo, obilniny, ryža, celozrnné cestoviny) a vhodné tuky (s prevahou rastlinných). To všetko dopĺňajte o ovocie a zeleninu. Snažte sa eliminovať príjem kalórií z jedál z fast foodu.

Keď dojčíte, sledujte, ktoré potraviny spôsobujú bábätku problémy, a dočasne ich zo svojho jedálnička vyraďte. Do materského mlieka sa to, čo zjete, premietne najskôr za 6 hodín.

Prečítajte si článok: Ako schudnúť z brucha a bez hladovania?

Neužívajte potravinové doplnky s vlákninou, ale vyberajte si také potraviny, ktoré ju už obsahujú. Lebo sa vám stane, že skomplikujete vstrebávanie dôležitých živín.

4. Povedzte STOP stresu

ako odstraniť druhú braduPsychické rozpoloženie sa odráža na vašom tele aj vo vašej tvári.

Vyvarujte sa stresovým situáciám a nenechajte sa ovládať negatívnymi náladami, keď sa vaša váha zastaví a vám sa nedarí schudnúť.

Buďte pozitívne naladená, nepozerajte sa na svoju postavu ako na „čosi škaredé“ a majte sa rada, aj keď máte pár kíl naviac. Vaše bábätko si zaslúži, aby ste boli vyrovnaná a neprenášala do neho emocionálne vypätie.

Ženy žijúce v permanentnom strese majú sklony sa prejedať a zaháňať úzkostné a depresívne stavy práve jedlom. Ak cítite, že svoju situáciu nezvládate, neváhajte a vyhľadajte odborníka.

5. Zaraďte do denného programu pravidelný pohyb

Bola ste v minulosti zvyknutá pravidelne športovať alebo jednoducho len chcete krajšiu postavu? Po pôrode sa k pohybovej aktivite vracajte pozvoľna. Začnite napríklad prechádzkami s kočíkom a striedajte pomalšie tempo s rýchlejším. Pravidelnými prechádzkami sa vám zlepší fyzická kondička.

Po pôrode sa vyhnite behu a bicyklu. Pri týchto aktivitách dochádza k zaťažovaniu panvovej oblasti a jej prekrveniu.

Nestačia vám prechádzky? Skúste jogu a naťahovacie cvičenia, aby ste sa znovu zžila so svojím telom, ktoré sa po pôrode nepatrne zmenilo.

Po pôrode dochádza k oslabeniu pošvových svalov a svalov panvového dna. Zahrňte do pohybu Kegelove cviky , kedy vedome sťahujete tieto svaly, ako by ste zadržiavala moč. Predídete tak inkontinencii.

cvičenie bruchaPo šestonedelí môžete pozvoľna začať s aerobikom a s precvičovaním brušných a chrbtových svalov. Vždy ale počúvajte svoje telu, ktoré je najlepším radcom. Keď to s cvičením budete preháňať, dá vám signál v podobe silnejšieho odchodu očistkov, ktoré opäť zčervená alebo zružovie.

Ako sa vám, milé mamičky, podarilo schudnúť po pôrode? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button