Recepty

Ako urobiť marmeládu z ružových lístkov?

marmeláda z ružových lístkov Recept na marmeládu z ružových lístkov. Pred mnohými rokmi som si z dovolenky z Bulharska priviezla zaváraninu z ružových lupienkov. Marmeláda mala krásnu farbu a vôňu čerstvo rozkvitnutých ruží. Niekomu sa zdala príliš voňavá, ale bola vynikajúca do torty, drobného pečiva a aj na sladenie čaju. Bulhari marmeládu robia z ruže damascénskej, ktorú pestovali na výrobu oleja z ruží. Rovnako voňavú si podľa tohto návodu môžete urobiť aj z bežne dostupných ruží zo záhradky.

Čo budete potrebovať na marmeládu z ružových lístkov:

  • okvetné plátky ruže, najlepšie červené
  • krupicový cukor
  • pektín alebo pektínový prípravok
  • voda
  • citrónová šťava alebo kyselina citrónová
  • jahody

Postup prípravy marmelády z ružových lístkov krok za krokom

Zber lístkov na marmeládu z ružových lístkov

recept na marmeládu z ružových lístkov

Nazbierajte si okvetné plátky ruží. Nebojte sa, všetky ruže majú jedlé kvety.

Na marmeládu sa hodia ruže, ktoré silne voňajú, napr. ruža stolistá. Tieto kríkové ruže bohato kvitnú, majú rôzne farby a silnú vôňu.

Nazbierať môžete aj ružu vráskavú, ružu šípkovú aj voňavé kvety svetlých farieb. Aby zaváranina zo svetlých ruží pekne vyzerala, pridá sa do nej časť jahôd.

Varenie marmelády z ružových lístkov

Asi 2 l okvetných plátkov ruže (nádobu s objemom 2 l naplňte, lístky nekrčte, nechajte našuchorené) zalejte 0,5 l vody. Čím viac plátkov a menej vody, tým je zaváranina voňavejšia. Zaliate lístky povarte 3 minúty a nechajte stáť do druhého dňa.

Druhý deň pridajte 2 celé citróny pokrájané na kúsky a varte asi 20 minút. Potom preceďte cez sito, dôkladne vyžmýkajte a pridajte 300 g cukru s práškovým pektínom alebo želírovací prípravok podľa návodu. Priveďte do varu, varte 8 minút a pred koncom varenia pridajte lyžičku kyseliny citrónovej.

Ak marmeládu varíte zo svetlých ruží, pridajte do vody, v ktorej ste varili ruže, jahody pokrájané na plátky. Priveďte ich do varu a po 5 minútach pridajte pektín a pokračujte ako v predošlom bode.

Vyšší level marmelády

ružová marmeláda

Ak máte odvahu vyskúšať džem ako z Bulharska, okvetné plátky pokrájajte na menšie kusy, zalejte vodou, povarte 3 minúty a nechajte stáť do druhého dňa.

Druhý deň pokračujete rovnako ako v predošlých bodoch, iba nebudete okvetné plátky odstraňovať, ale necháte ich vo výrobku.

Takto pripravený džem je veľmi hustý a má intenzívnu ružovú chuť a vôňu. Plátky sú trochu tvrdšie, ale uležaním zmäknú.

Tipy

Pred ukončením varu kvapnite trochu džemu na studený tanierik. Ak je dostatočne hustý, plňte ho do čistých pohárov. Poháre otočte na 10 minút hore dnom. Nemusia sa zavárať, nekazia sa.

Vyskúšajte aj tieto recepty na marmeládu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button