Záhrada

Ako sa starať o ruže?

Ako sa starať o ružeO ruže je veľmi náročné sa starať a je nutné si dobre rozmyslieť, či vôbec chcete ruže pestovať. Činnosti spojených so starostlivosťou o ruže je naozaj veľa. Napriek tomu sú tieto činnosti nutné, aby ruže zdravo rástli, boli bujné a odolné voči škodcom. Pozrime sa teda, čo by ste pre ruže mali na záhrade robiť.

Návod ako sa správne starať o ruže

Pravidelné hnojenie

Ruže veľmi rýchlo vyčerpajú živiny v pôde, a preto potrebujú pravidelne hnojiť, najmä ak chcete, aby vám stále pekne kvitli. V záhradníctve sú bežne k dostaniu aj špeciálne hnojivá na ruže, v práškovej forme alebo v granulách.

Hnojte na jar. Nasypte menšiu hrsť okolo každej ruže a trochu prekopte motyčkou. Hnojenie by ste potom mali opakovať ešte v polovici leta, ale tentoraz skôr hnojivom so síranom draselným.

Časté zalievanie

zastrihávanie ružíNedostatočné zalievanie môže byť pre rast ruže najmä v začiatkoch veľmi škodlivé.

Korene by sa namiesto rozrastaniu do priestoru a hĺbky snažili pretlačiť hore, aby získali aspoň trochu vlahy. Je preto dobré ich zalievať naozaj dôkladne.

Vykopávanie buriny

Pri nekonečnom boji s burinou dajte v prípade ruží pozor, aby ste nepoškodili korene. Preto nekopte motyčkou príliš hlboko.

Mulčovanie

Na jar po prerezaní a pohnojení je dobré rozprestrieť okolo ruží hrubú vrstvu mulču. Najvhodnejší je stajňový hnoj, ale rovnako tak poslúži aj drvená kôra.

Mulč vám zľahčuje prácu tým, že zabraňuje tvorbe buriny, ale zľahčuje život aj ružiam, pretože zadržiava vlahu.

Odstránenie zvädnutých kvetov

Tým, že odštipneme kvet po jeho odkvitnutí, môžete docieliť to, že ruže v období kvitnutia ešte vytvoria puky a znova vykvitnú.

S uvädajúcím kvetom sa už totiž nebude zaťažovať a energiu môže venovať novým kvetom.

Ochrana ruží pred vetrom

Na jeseň ruže zrežte tak, že skrátite vysoké ruže alebo ich kvetenstvo. Vetrom by sa totiž mohli odhaliť korene a tie by potom ľahšie podľahli ťažkým zimným podmienkam.

Ochrana ruží pred mrazom

starostlivosť o ruže s postrekmiRuže najčastejšie vydržia mráz do -10 ° C po dobu jedného týždňa. Ak sú chránené, vydržia oveľa dlhšie.

Ochrániť ich môžete napríklad zabalením do slamy (najmä u stromovitých ruží) alebo ich prikryte konármi alebo lístím. Existujú samozrejme aj ruže, ktoré vydržia mráz až do -20 ° C, ale to si musíte rozmyslieť skôr, než si ruže vyberiete.

Ochrana ruží pred škodcami

Ruže sú náchylné na rôzne choroby alebo škodce, preto je dobré ich veľmi často prezerať a v prípade zistenia príznakov napadnutia chorobou alebo škodcom ihneď zasiahnuť.

Najefektivnejšou starostlivosťou o ruže je postrek, ktorý zoženiete v záhradkárskych potrebách.

Tip

Nezalievajte ruže za prudkého svetla, mohli by sa zničiť ich kvety.

Varovanie

Zvyšky konárov alebo listov po ostrihaní chorej rastliny napadnuté nejakou chorobou alebo škodcami je dôležité spáliť. Ak ich pridáte na kompost, môžete spätne nakaziť aj iné rastliny, pretože škodcovia  v komposte môžu prežiť. O ruže je náročné sa starať, ale za to sa vám zasa odmenia krásnymi kvetmi.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button