Recepty

Ako urobiť karlovarskú knedľu?

karlovarské knedleRecept na karlovarskú knedľu. Knedle sú v slovenskej kuchyni jednou z najobľúbenejších príloh a veľa jedál sa bez nich skrátka nezaobíde. Taká sviečková, paradajková alebo kôprová omáčka si s knedľou veľmi dobre rozumie a lepšiu prílohu snáď nemôžete ani vybrať. A čo potom tvarohové alebo kysnuté knedle s ovocím? Nie je proste knedľa ako knedľa, a knedlí je naozaj veľa. Knedle môžu byť neplnené, ale aj s najrôznejšími náplňami. Tvarujú sa do tvaru gule alebo šišky a varia sa v osolenej vode či v pare. Na tanier tak môžete servírovať knedle kysnuté, zemiakové, žemľové, karlovarské, krupicové, slaninové, tvarohové, ovocné aj plnené najrôznejšou zeleninou či mäsom, jednoducho možností, čo sa týka knedlí, je skutočne veľa. A vždy potom skvele chutia.

Čo budete potrebovať na karlovarskú knedľu:

Suroviny na karlovarskú knedľu na 5 porcií:

  • staršie rožky – 6ks
  • vajcia 2ks
  • nasekaná petržlenová vňať 2 – 3 lyžice
  • hrubá múka 10dkg
  • 1 čajová lyžička soli
  • mlieko 250ml

Čo je domáce, to je lepšie

Najjednoduchším variantom je, kúpiť knedľu už hotovú v obchode. Tým sa ale pripravíte o tú skvelú chuť čerstvej knedle, ktorej sa nič nevyrovná. Takže oveľa lepšie je, uvariť domácu knedľu.

Máte obavu z toho, že sa vám nepodarí? Obava je úplne zbytočná. Prekonajte počiatočný strach a vrhnite sa do varenia.

Na príprave knedlí nie je totiž vôbec nič zložité a zvládne ich naozaj každý. A chuť tej domácej je s kupovanou neporovnateľná. Navyše nikto nemusí vedieť, že je ich výroba tak jednoduchá a rýchla.

Karlovarské knedle

A že sa vám tie klasické žemľové knedle už opozerali? Stavte napríklad na karlovarskú knedľu a ohromte všetky natešených stravníkov. Karlovarské knedle totiž nie sú obľúbené len v oblasti Karlových Varov, ale s radosťou ich pripravujú gazdinky v celých Čechách, ale aj na Slovensku.

recept na karlovarskú knedľuKarlovarským knedliam sa predtým hovorilo knedle servítkové, svadobné alebo fajnové a patria k najmladším členom knedľovej rodiny. V prípade tohto druhu knedle je pomer múky a žemle oproti tým ostatným obrátený.

Chuť je navyše vylepšená bylinkami a zjemnené sú snehom z vaječných bielkov. Používajú sa všade tam, kde by sme dali ako prílohu klasickú knedľu.

Skúste napríklad klasickú českú trojku vepřo-knedlo-zelo vylepšiť práve karlovarskou knedľou. Skvele sa hodí aj ku sviečkovej.

Vyskúšajte napríklad tento recept a uvidíte, ako ľahko a rýchlo si túto typicky českú prílohu k mäsu a omáčkam uvaríte a dúfame, že aj zamilujete. Dobrú chuť.

Postup prípravy karlovarských knedlí krok za krokom

Príprava cesta na karlovarské knedle

Rožky nakrájajte na malé kocky, pridajte petržlenovú vňať, soľ a múku. Oddeľte bielky od žĺtkov.

Žĺtky rozmiešajte s mliekom, nalejte na rožky, vymiešajte hladné cestíčko, nevadí ak budú rožteky ešte v celku a nechajte chvíľu stáť (5 – 10 minút).

Medzitým vyšľahajte z bielkov tuhý sneh. Sneh zamiešajte do zmesi z rožkov, mlieka a žĺtkov.

Tvorba karlovarských knedlí

Zmes na karlovarské knedle rozdeľte na dve polovice.  Pripravené cesto tvarujte pomocou fólie do tvaru knedlí.

Dôkladne a pevne zviňte a fóliu na niekoľkých miestach jemne prepichnite vidličkou.

Varenie karlovarských knedlí

Zabalené karlovarské knedle vkladáme do vriacej vody a varíme približne 18 až 20 minút.

Máte hotovo!

Po vybratí z vody ihneď knedle z fólie vybaľte a môžeme ich servírovať.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button