Recepty

Ako urobiť hubovú kyselku?

Recept na krajové jedlo: hubovú kyselku. Kyselka sa vo východných Čechách hovorí sladkokyslej, typicky korenenej omáčke z húb. Je chutná, lacná a je veľmi rýchlo hotová. Preto aj recept na východočeskú kyselku budete mať rýchlo prečítaný, a hneď sa môžete dať spoločne do varenia. Prinášame recept na východočeskú hubovú kyselku krok za krokom.

Čo budete na východočeskú hubovú kyselku potrebovať:

  • pevné lesné huby (500-750 g)
  • 2-3 lyžice masla
  • 1/2 litra mlieka alebo 1 smotana
  • 3 lyžice hladkej múky
  • soľ, cukor, ocot, nové korenie, bobkový list
  • zemiaky uvarené v šupke

Čo je to hubová kyselka

Kyselka je omáčka, ktorú tvoria na masle podusení a potom povarené huby. Omáčka je múkou, ktorá je rozmiešaná v mlieku alebo smotane.

Chuť kyselky je sladkokyslá, asi ako kôprová omáčka (alebo ako moravská hodolanská omáčka). Špecifickú arómú dodáva korenie, ktoré robí kyselku kyselkou – bobkový list a nové korenie.

Príprava húb na hubovú kyselku

Na hubovú kyselku sú najlepšie malé tvrdé hubky alebo nôžky húb, ktoré vám ostali napríklad po vyprážaných hubách v trojobale.

Mäkké veľké huby do kyselky nedávajte (tie radšej nasušte). Huby očistite, nakrájajte na väčšie kúsky (malé hubky stačí rozpoliť). Na dvoch poctivých lyžiciach masla alebo rastlinného masla ich za stáleho miešania poduste, až pustia vodu.

Varenie húb

hubyPodusené huby zalejte asi pol litrom vody (alebo viac, záleží na množstve húb, ale musia vo vode „plávať“). Pridajte lyžičku soli, pár guľôčok nového korenia a dva až tri bobkové listy.

Priveďte k varu, znížte teplotu, priklopte pokrievkou a nechajte asi pol hodiny variť.

Medzitým umyte zemiaky a dajtee ich v šupke variť (počet podľa zdatnosti jedákov, ale minimálne tri na porciu).

Dováranie hubovej kyselky

Zemiaky sa varia, znížte teplotu, aby voda „nevybiehala“ z hrnca. Dorobte hubovú kyselku. Vylovte korenie (zväčša pláva na povrchu).

Hubovú kyselku môžete „zamaskovať“ buď mliekom alebo smotanou, a je jedno, či kyslou alebo sladkou. Keď máte len mlieko, v pol litri rozmiešajte tri vrchovaté lyžice múky a za stáleho miešania vlejte do vriacich húb.

Zahusťovanie hubovej kyselky

Keď chcete na hubovú omáčku použiť smotanu, rozrieďte ju najprv vodou (na pol litra) a múku rozšľahajte v nej.

Vlejte do húb ako mlieko. Alebo môžete múku rozmiešať vo vode, vliať k hubám, prevariť a smotanu pridať samostatne – je to obvyklá procedúra, záleží len na tom, ako je kuchárka zvyknutá to robiť. Výsledok by mal byť rovnaký.

Dochucovanie

Hubovú kyselku na miernom ohni pomaly prevarte, aby múka nebola surová. Skontrolujte hustotu – zrieďte alebo ešte zahustite, aby bola kyselka tak hustá, ako máte radi. Potom vypnite prívod tepla a hubovú kyselku dochuťte octom, soľou a cukrom.

Pridávajte po lyžiciach, aby sa nám „neodtrhla ruka“. Ak ste hubovú omáčku varili z mlieka, pridávajte ešte lyžicu surového masla a zamiešajte do kyselky.

Ako by mala hubová kyselka vyzerať?

Kyselka musí byť dostatočne slaná, jej chuť je plná, sladkokyslá. Vonia a chutí po hubách a použitom korení.

Kyselka sa jedáva s ošúpanými zemiakmi uvarenými v šupke (sú iné, než keby sa varili okrájané). Keď kyselka ostane (zvyčajne sa jej uvarí viac ako na jedno jedlo), zvyšné zemiaky do nej rozkrájajte a potom ohrievajte spoločne. Ohriata východočeská omáčka z húb chutí ešte viac.

Tipy ako variť polievku z húb

Keď máte húb viac, zväčšite úmerne množstvo ostatných surovín na prípravu hubovej omáčky.

hubová kyselkaKyselka sa pôvodne varila aj z kozľacieho alebo králičieho „predku“ – používalo sa rovnaké korenie, ale zahusťoval sa vývar, v ktorom sa uvarila predná časť králika alebo kozľaťa (hrudník a predné behy) s bobkovým listom a novým korením.

Mäso sa obralo do vývaru, ktorý sa dokončil, ako je popísané pri kyselke z húb.

Je možné, že sa táto omáčka varí aj inde, len sa jej hovorí inak.

Upozornenie

Kyselka sa nezahusťuje zápražkou ani bešamelovou omáčkou.

Kto nemôže ocot, okyslí citrónom. To isté platí pre použitie cukru (pre diabetikov osladíme „ich“ sladidlom).

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button