Cestovanie

Ako spoznať Český raj?

ako spoznať Český rajPríroda úhľadne modelovaná Jizerou, zvetrávaním pieskovca a rukami ľudí – tak vznikal Český raj, najstaršie chránená prírodná oblasť Českej republiky a od roku 2005 aj Geopark UNESCO. Niekedy je Český raj vydávaný a považovaný za jeden z atribútov či dokonca symbolov Česka. V Českom raji možno prežiť celú dovolenku alebo si do neho len urobiť jednodňový či víkendový výlet. Prinášame niekoľko tipov, ako spoznať severnú časť Českého raja.

Čo je potrebné, keď chcete spoznať Český raj?

  • Turistická výstroj
  • Mapa Českého raja

ako na Český rajVýlet začína v Malej Skale. Možno sem pohodlne a rýchlo dôjsť priamymi vlaky zo všetkých smerov: od Hradca Králové (a Pardubíc), od Turnova (a Liberca či Prahy …).

Výborné spojenie je aj autobusom a samozrejme autom. Malá Skála je mestečko vystavané v údolí Jizery. Dominuje tu Pantheon – kaplnka postavená pri zrúcanine hradu Vranova.

V horúcich dňoch ponúka Jizera kúpanie pre nenáročných plavcov. Možno využiť trávnatého brehu „Žlté plavárne“, čo je stredisko adrenalínových športov: lanové centrum, požičovňa lodí a raftov (aj s výstrojom alebo i s inštruktorom), plážový volejbal, požičovňa bicyklov a športového vybavenia a tak podobne.

Hranice obce presiahol ohlas malo-skalského „Boučkovho statku“ – autentická drevenica funguje ako reštaurácia s typickými jedlami východo-českej kuchyne.

Český raj a jeho ponuka

Turisti sa po prehliadke Pantheonu vydajú na nenáročnú túru po červenej turistickej značke k zrúcanine hradu Frýdštejn. Cesta sa len mierne vlní, miestami prechádza medzi pieskovcovými útvarmi, niektoré je nutné zdolať po drevených prvkoch. Nie je to nijako nebezpečné, skôr zábavné, najmä pre deti.

Český raj a jeho pamiatkyNa zrúcanine hradu Frýdštejn je možné si kúpiť turistickú známku. Prehliadka zláka asi len skutočných milovníkov stredovekého staviteľstva.

Trochu nepríjemný úsek vás po ceste dovedie do obce Voděrady. Tu sa červená stáča do lesa a prechádza veľmi zaujímavým úsekom s pieskovcovými útvarmi.

Modrá odbočka vedie do Drábovna (krajové povesti) a na vyhliadku do údolia Jizery.

Červená prechádza malebnou krajinou, kde sa čo chvíľu otvárajú zaujímavé pohľady na prírodné útvary, údolie, návršie. Trasa neprekonáva veľké výškové rozdiely.

Dediny, ktorými vedie, až udivujú svojou úhľadnosťou, upravenosťou záhrad a dvorov. Celkom iste to nie je náhoda, ale zámer, aby ľudský neporiadok nehanobil Geopark UNESCO.

Čo všetko nám ešte môže ponúknuť Český raj?

Červená značka vás zavedie až na významnú stavebnú pamiatku ľudovej architektúry Dlaskův statok. Od neho niektorí turisti môžu pokračovať po červenej značke do už neďalekého Turnova, prezrieť si mesto a múzeum Českého raja a výlet tam ukončiť. Budú mať v nohách niečo cez desať kilometrov, čo je pre rodiny s malými deťmi tak akurát.

krásy Českého rajaAlebo je na Dlaskovom statku možné prekonať Jizeru, vystúpať prímestským parkom (vyhliadka a prameník Božie vody) a po červenej značke sa dostať do osady Záholice, kde je vstup do Klokočských skál, ďalšie atraktívne časti Českého raja.

Klokočskými skalami vedú pieskové cesty medzi skalnými útvarmi, na mnohých miestach turistov prekvapia malebné výhľady na skalné mesto alebo na údolie Jizery.

Klokočské skaly ústia do obce Klokočí. Je tam možné si v príjemnej krčmičke zajesť a vyčkať tmy.

A potom sa ticho presunúť asi dva kilometre za obec na zrúcaninu hradu Rotštejn, ktorý bol čiastočne vytesanýdo pieskovca a okrem muriva po ňom zostalo mnoho skalných dier vhodných ku skromnému prespatiu.

Posledné tipy čo pozrieť keď chcete ísť smerom na Český raj

Zrejme sa to nesmie, ale hojne sa to robí. A v prípade, že sa človek správa s maximálnou šetrnosťou a ohľaduplnosťou (nejačí, nesvieti, nezapaľuje oheň, nerobí okolo seba neporiadok) a len si ticho rozloží spacák v niektorej z dier, nikto si ho ani nevšimne.

návšteva Českého rajaRáno je možné si hrad pozrieť – bývajú pri ňom aj rôzne „historické“ vystúpenia: šermiari a tak podobne. Patrí sa prispieť im do pokladničky „za nocľah“ – peniaze idú na opravu hradu.

Z Rotštejnu vedie žltá a zelená cesta  na najslávnejší kopec Českého raja – Kozákov. Pretože je pomerne strmý, turisti väčšinou nehľadajú pod nohami polodrahokamy.

Ale rozhľad z Kozákova je úžasný. A napodiv – veľmi dojemný, hlavne pre ľudí s vlasteneckými cítením. Skutočne sa z kopca Kozákov Čechy javia akoby boli na dlani. Ešte pôsobivejší je výhľad z rozhľadne. V klasickej turistickej chate je možné sa občerstviť a kúpiť si turistickú známku.

Z Kozákova vedie cesta úhľadnými dedinkami a malebne zvlnenou krajinou do Semil, kde výlet končí.

Ak sa vám páčil článok o tom ako spoznať Český raj prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button