Recepty

Ako urobiť plnené zemiakové knedle?

plnené zemiakové knedlíky

Plnené zemiakové knedle sú veľmi obľúbené, ak sa objavia v ponuke reštauráciach , málokto im odolá. A to aj preto, že uvariť plnené zemiakové knedle je pomerne pracné a vyžaduje to dosť času. Ak majú však naši blízki plnené zemiakové knedle radi, prečo im ich čas od času nedopriať? Prinášame recept, ako urobiť plnené zemiakové knedle v domácej kvalite.

Čo je na plnené zemiakové knedle potrebné:

  • 0,5 kg  varených zemiakov
  • jedno celé vajce
  • 160 g hrubej múky
  • múka na podsypanie cesta
  • 250 g mletého mäsa alebo inej náplne
  • cibuľa, tuk, korenie

Postup prípravy plnených zemiakových knedlí krok po kroku

Zemiaky si uvarte deň vopred

zemiakyNa plnené zemiakové knedle si deň vopred uvaríme vyzreté jesenné zemiaky (z nových a letných zemiakov sa zemiakové cesto robí ťažko).

Zemiaky varíme v šupke a olúpeme ich tesne pred použitím. Štvrť kilogramu bravčového alebo bravčového údeného mäsa zomelieme.

Základná príprava

Keď by sme chceli použiť kúpené mleté ​​mäso, tak jedine od spoľahlivého mäsiara. Na lyžici oleja (viac netreba, mäso pustí tuk) popražíme cibuľku, pridáme mäso, osolíme, okoreníme (údené nesolíme), opečieme, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Niekto do mäsa pridáva lyžičku múky, ale nie je to potrebné.

Zemiaky ošúpeme, odvažíme pol kilogramu, nastrúhame na jemnom strúhadle. Do misy pridáme jedno celé vajce, 160 gramov hrubej múky a vypracujeme vláčne a nelepivé cesto. Najlepšie sa to podarí, keď budeme cesto spracovávať rukami (v mise alebo na doske).

Cesto na knedle si vyvaľkáme

bravčové mäso

Na pomúčenej pracovnej doske vyvaľkáme z cesta obdĺžnik . Cesto by malo byť asi päť milimetrov hrubé, ale merať to nie je potrebné.

Placku zo zemiakového cesta ostrým nožom rozkrájame na rovnako veľké obdĺžniky. Doprostred každého dáme trochu mäsovej plnky.

Kúsok cesta s náplňou opatrne preložíme, okraje k sebe pritlačíme a potom v ruke domodelujeme do tvaru úhľadného plochého knedlíka.

Niekto z cesta vykrajuje kolieska – na jedno položí plnku, druhým prikryje a spojí. Tým však vznikajú odrezky, ktoré sa síce znovu zapracujú, ale pribúda múky v ceste. Obdĺžničky sú bez odpadu a po vytvarovaní druhého, tretieho človek získa zručnosť.

Knedlíky varíme vo vriacej osolenej vode

Plnené zemiakové knedle zavaríme naraz do vriacej osolenej vody. Hrniec musí byť dostatočne veľký, knedle trochu nadobudnú veľkosť.

Čo najrýchlejšie ich vhodíme do vody, chvíľu počkáme, až voda začne znovu vrieť a potom ich opatrne drevenou vareškou (aby sme ich nepretrhli) odlepíme od dna.

Pred servírovaním knedle vyskúšame

Uvarené knedle vyplávajú na povrch. Jeden na skúšku vyberieme, rozkrojíme, a ak je prevarený, vyberieme všetky ostatné (podberačkou).

Ak je cesto ešte trochu surové, niekoľko minút varíme ďalej.

Pretože je náplň tepelne upravená, nevarí sa dlho – sedem až desať minút. Počas varenia môžeme osmažiť cibuľu. Plnené knedle podávame s opraženou cibuľkou alebo s kapustou. Prajem vám dobrú chuť.

Tip na plnené zemiakové knedle

Z uvedeného množstva sú tri porcie plnených zemiakových knedlí. Ak ich chceme robiť viac, množstvo surovín úmerne zvýšime.

Pre vegetariánov môžeme knedle plniť upraveným a dochuteným sójovým granulátom. 

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button