Recepty

Ako urobiť kurča na paprike so smotanou?

Ako urobiť kurča na paprike so smotanouPonúkame recept a pracovný postup, po ktorom budete podávať mäkké, ale pevné kuracie mäso zaliate silnou, po paprike ochutenou smotanovou omáčkou. Veríme, že kurča na paprike so smotanou podľa nášho receptu obstojí aj pred prísnymi posudzovateľmi.

Na kurča na paprike budete potrebovať:

  • Celé kurča alebo kuracie stehná
  • Maslo alebo rastlinný tuk
  • Mletá sladká, prípadne aj pálivá paprika
  • smotana
  • cibuľa
  • soľ

Kurča na paprike môžeme pripravovať z akéhokoľvek kuracieho mäsa: prsia, stehná, a alebo kurča celé.

Najvýdatnejšia omáčka je z celého kurčaťa. Keď budeme používať mrazené kurča, vyberieme ho večer pred prípravou z mrazničky, aby sa prirodzene rozmrazilo. Potom kura opláchneme studenou vodou. Chladené kurča len opláchneme.

Postup prípravy kurčaťa na paprike krok po kroku

Silným nožom kurča naporcujeme. Odkrojíme stehná, komu vadí koža, stiahne ju. Potom stehná v kĺbe prepolíme. Odrežeme krídla, posledný článok odsekneme.

Odrežeme alebo odsekneme prsné časťi aj s kosťami. Zložíme kožu. Prsia aj s kosťou prerežeme na polovicu, ide to ľahko. Chrbtovú časť necháme vcelku. Keď budeme používať iba stehná, rozpolíme ich. Porcie mäsa rýchlo opláchneme, aby sme odplavili prípadné úlomky kostí.

Kožu kurčaťa spolu s koncovými článkami krídel a chrbtovej kosti zalejeme studenou vodou a uvaríme zvlášť.

Olúpeme, opláchneme a nadrobno nakrájame dve väčšie cibule. Na asi 100 gramoch masla alebo rastlinného masla osmažíme cibuľku do svetlej zlatej farby (nesmie byť surová). Vložíme porcie kurčaťa a zo všetkých strán ich orestujeme, aby sa zatiahli. Osolíme, mäso vareškou zhrnieme k jednej strane pekáča a v tuku rozpustíme vrchovatú lyžicu mletej sladkej papriky.

Kurča na paprike so smotanouMäso z kurčaťa zamiešame, aby sa rozpustenou paprikou zo všetkých strán obalilo. Zmiernime plameň, na minútu dve mäso priklopíme. Po pridaní soli a papriky pustí mäso trochu vlastnej šťavy.

Dávame pozor, aby sa nepripálilo (to je pri mletej paprike hneď – a s pripálenou paprikou už nič neurobíme).

Potom zalejeme vriacim vývarom z koží, ale aby bolo mäso ponorené len do polovice.

Pod pokrievkou a pri miernej teplote kurča dusíme. Občas skontrolujeme, či sa tekutina neodparila – udržujeme stav vody tak, aby bolo meäso do polovice ponorené. Kuracie mäso pri kontrole obraciame.

Keď je kurča mäkké a odpadá od kosti (to je tak za 30 až 45 minút – podľa veľkosti), doplníme vodu, aby bolo mäso ponorené (alebo k mäsu vlejeme precedený vývar z koží), ale kúsky kurčaťa hneď vyberieme.

Tento úkon vykonávame preto, aby sa z mäsa „opláchli“ do budúcej smotanovej omáčky všetky dobré chute a pri následnej operácii neprišli nazmar.

Príprava omáčky

Mäso na tanieri alebo na mise necháme vychladnúť a zatiaľ dokončíme omáčku ku kurčaťu na paprike. V pekáči nám zostala šťava z duseného kurčaťa.

Pretože sme tepelne upravovali aj kosti (niekto aj kožu), má základ na omáčku silnú mäsovú chuť. A to aj napriek tomu, že sme ho na záver trochu zriedili. Cibuľa sa takmer rozvarila. Na povrchu sa tvoria ostrovčeky tuku a rozpustenej papriky.

V hrnčeku rozmiešame jednu smotanu a dve zarovnané polievkové lyžice hladkej múky. Vlejeme do základu a premiešame. Za stáleho miešania prevaríme. Ochutnáme a prípadne dosolíme.

Keď pokrm nie je určený pre deti, môžeme pridať štvrť čajovej lyžičky mletej pálivej papriky. Žiadne iné korenie do papriky nepridávame. Počítame s tým, že hlavne dorastajúce deti si z omáčky radi pridajú. Ak je omáčka príliš hustá, zriedime vývarom alebo mliekom. Keď je riedka, pridáme ešte trochu múky alebo guličku múčneho masla. Omáčku odstavíme, aby sa nepripálila.

Papriková omáčka so smotanouKuracie mäso medzitým trochu vychladlo, takže nebude páliť na prstoch. Oberieme ho z kostí, prípadne vytriedime kože (v rodine sa možno nájde niekto, kto si na nich pochutí).

Snažíme sa mäso čo najmenej deliť, aby potom mal stravník do čoho „zakrojiť“. Kosti oberieme naozaj dôkladne. Mäso buď vložíme do smotanovej omáčky (častejší spôsob), alebo veľké kúsky odložíme a do omáčky vrátime len drobné kúsky od kostí.

Kurča na paprike so smotanou podávame buď ako mäso priamo s omáčkou, a alebo môžeme zvoliť „slávnostnejší“ spôsob.

Veľké kúsky kuracieho mäsa prehrejeme v mikrovlnke a dáme na misu. Omáčku ku kurčaťu prelejeme do nádoby a na stôl dáme zvlášť. Pri stole si potom každý môže vybrať kúsok mäsa podľa svojej chuti. Záleží na rodinných zvyklostiach.

Klasickou prílohou kurčaťa na paprike so smotanou sú žemľové knedle alebo cestoviny. A perlička na záver: za Rakúsko-Uhorska a za bol tento pokrm veľmi obľúbený. Nepripravoval sa len zo sliepky, ale aj z teľacieho (prípadne bravčového) mäsa, alebo z býčích žliaz. Pokrmu sa hovorilo „paprika“ alebo „paprička“. Teľaciu papričku s čerstvým knedlíkom si rád dával napríklad otecko slávnych súrodencov Čapkových.

Tipy ako kurča na paprike so smotanou vylepšiť

Keď z nejakého dôvodu nemôžeme pšeničnú múku, na udusené mäso neprilievame vývar, iba ho vyberieme zo základu.

Do zvyšného základu prilejeme sladkú smotanu a ručným mixérom rozmixujeme. Cibuľa omáčku zahustí. Keď prihodíme nejakú mäkkú kožu, tým lepšie bude omáčka bez muky „držať“.

Smotanu použijeme sladkú (12, ale ešte lepšie je 30%). Sladkú smotanu môžeme ľahko prevariť. Alebo môžeme dať smotanu kyslú, ale potom bude mať omáčka jemne nakyslú chuť. Kyslú smotanu už nevaríme.Kyslá smotana sa niekedy zrazí.

Náprava: do omáčky dáme lyžicu surového masla a ručným mixérom rozmixujeme. Ku zrazeniu došlo prudkým varom kyslej smotany alebo jej horšou kvalitou.

Mäso z kuracích kostí oberáme z praktických dôvodov. Aj niektorým dospelým vadí „zápasiť“ na tanieri s kosťami, o deťoch už vôbec nehovorím.

Okrem toho – keď všetko mäso sami v pokoji oberieme a zužitkujeme do pokrme, nebudeme sa potom hnevať, že stravníci nechávajú na tanieri kosti „aj s polkou kurčaťa“. Deti sa tiež môžu v pokoji najesť bez nášho zasahovania do ich taniera, čo prispeje kultúrnosti stolovania.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button