Ako pripraviť sirup a kompót z arónie?
Chceli by ste sa dozvedieť, ako si pripraviť výborný domáci sirup alebo kompót z arónie? Arónia je neveľký stromček s čiernymi plodmi, ktoré dozrievajú koncom leta a na jeseň. Arónia sa často pestuje na záhradkách. Zvyčajne sa predávajú tri druhy tohto stromčeka – A. arbutifolia, B. – prunifolia a najčastejší druh s najchutnejšími plodmi C. – melanocarpa. Plody obsahujú množstvo vitamínov a antioxidantov. Používajú sa vo forme sušeného čaju, k výrobe sirupu, džemov, vína alebo aj kompótov. Výborne chutia ako kombinácia s jablkami. Zrelé plody obsahujú až 60% šťavy. Majú kyslú, ľahko trpkú chuť. Odporúčajú sa však zbierať až po prvom mraze, kedy trochu zosladnú. Plody arónie ale milujú vtáky, takže ak ich necháte príliš dlho na stromčekoch, zožnú vám celú vašu úrodu. Aróniu si môžete pokojne obrať aj skôr a jednorazový mrázik nahradíte niekoľkými dňami v mrazničke.
Čo je potrebné na sirup a kompót z arónie:
Na kompót z arónie:
- 1kg arónie
- 600g cukru
- 1 kávovú lyžičku mletej škorice
- 4 klinčeky
- Rum (podľa chuti)
- Citrónovú kôru
Na sirup z arónie:
- 2l arónie
- 2l vody
- 3 kávové lyžičky kyseliny citrónovej alebo šťavu z 2 citrónov
- Na 1kg šťavy 1kg kryštálového cukru
Postup prípravy kompótu z arónie krok po krok
Plody arónie otrhajte od strapcov, podlejte troškou vody, pridajte cukor, korenie a pozvoľna ich varte pod pokrievkou. Arónie občas premiešajte.
Takto ich nechajte variť cca 20 minút, avšak dajte si pozor s množstvom vody, ktorú tam nalejete, arónie vedia pustiť naozaj veľa šťavy.
Po uplynutí doby varu hrniec odkryte a pridajte kyselinu citrónovú a rum (podľa svojej chuti). Arónie môžete začať liať do čistých pohárov. Nechajte ich zavárať cca 20 minút pri teplote 80°C.
Kompót z arónie by mal byť na nerozoznanie od brusníc. Hodí sa tak všade tam, kde sa pridávajú brusnice. Ak si zalejete kompót niekoľkými lyžičkami horúcej vody, môžete tak získať lahodný nápoj.
Ako pripraviť sirup z arónie?
Šťavu z arónie si získavajte z plodov, ktoré si prešli predtým prvotným mrazom (alebo si prešli pobytom v mrazničke). Plody zomeliete na mäsovom mlynčeku a zalejete ich teplou prevarenou vodou s kyselinou citrónovou alebo šťavou z citróna.
Potom nechajte šťavu odstať pri izbovej teplote na 2 dni a občas ju zamiešajte.
Za dva dni plody precedíte cez husté sito a šťavu odvážite. Na 1l šťavy pridáte 1 kilogram cukru. Šťavu zahrievajte na miernom ohni a miešajte ju do tej doby, kým sa vám cukor úplne nerozpustí. Následne ju môžete začať liať do fliaš.
Sirup sa nesmie variť preto, aby vám aspoň časť vitamínov ostala v šťave. Sirup sterilizujte pri teplote 80°C po dobu 20 minút. Sirup pomáha hlavne pri žalúdočných a zažívacích ťažkostiach a posilňuje imunitu.
Prečítajte si aj recepty ako urobiť kompót: