Ako urobiť broskyňový kompót?
Mať v zásobe kompót z broskýň je pre kuchára malá výhra. Upotrebenie broskyňového kompótu je široké a zavárané broskyne dajú aj celkom obyčajnému jedlu trochu sviatočnejší charakter. Broskyňový kompót môžeme použiť v sladkej aj slanej úprave jedál a v teplej aj studenej kuchyni. Ako zavárať broskyne? A akým spôsobom urobiť najlepší domáci kompót z broskýň?
Čo je na broskyňový kompót potrebné:
- kuchynské vybavenie a zariadenie
- zaváracie poháre
- broskyne
- cukor
Postup prípravy broskyňového kompótu krok za krokom
Broskyne so svojou jemnou, pikantnou a slabo horkastou chuťou sú vhodné pre použitie pri príprave sladkých jedál, ale tak isto sú zavarené broskyne najlepším komponentom pri minútkovej úprave mäsa alebo v studenej kuchyni.
Broskyňový kompót je ľahko stráviteľný, osviežujúci a sýtiaci, preto je vhodné podávať ho chorým s horúčkou. Broskyňový kompót chutí k mäsitému obedu, ale aj samotný ako ľahká desiata.
Zavarenými broskyňami obkladáme sladké dezerty či teplé mliečne kaše. Tradične sa polky zaváraných broskýň plnia kuracím šalátom.
Aké broskyne na kompót vyberať?
Klasická pomologia rozdeľuje broskyne na plstnaté a s hladkou šupkou (nektárinky). Plstnaté broskyne sa ďalej ešte delia na broskyne pravé (s dužinou ľahko oddeliteľnou od kôstky) a na tak zvané tvrdky (pri ktorých dužina pevne lipne na kôstke). K zaváraniu sa najviac hodia plstnaté pravé, pretože sa broskyne zvyčajne zavárajú v poloviciach.
K zaváraniu respektíve na konzervovanie v pohároch vyberáme broskyne síce plne zrelé, ale pevné. Pred vložením do pohárov ich olúpeme, a to aj v prípade, že použijeme nektárinky. Ide to ľahko, len je potrebné poznať urýchľujúcu „fintu“ – broskyne na jednom „póle“ krížom narežeme a sparíme vriacou vodou. Necháme ich v nej asi dve minúty.
Sparené broskyne po jednej vyberáme z vody a malým ostrým nožom ich šúpeme. Začíname pri hornej narezanej časti. Olúpanú broskyňu hneď rozpolíme (pomáhame si nožíkom).
Až rozpolenú broskyňu zbavíme nejakých vád.. Ak máme broskyne tvrdky, vyrezávame smerom ku kôstke výseky. Takto odhalenú kôstku už ľahko vyrežeme.
Broskyne môžeme pripraviť ako rýchly letný kompót na okamžitú spotrebu. Olúpané broskyne nakrájame na menšie kúsky, zalejeme ich vodou, pridáme cukor (musíme sa riadiť chuťou podľa množstva a sladkosti ovocia) a buď citrónovú šťavu alebo na špičku noža kyseliny citrónovej.
Povaríme a necháme vychladnúť
V chladničke vydrží dva až tri dni, ale nie je radno príliš dlho kompót skladovať. Niekto pridáva ako korenie pár klinčekov a kúsok škorice. Staré kuchárske knihy odporúčajú zvariť s jednou horkou mandľou, ale tie v súčasnej dobe nie sú moc dostupné a chemické esencie radšej nebudeme používať.
Pre spotrebu v zimných mesiacoch pripravujeme broskyňový kompót sterilizovaný v zaváracích pohároch. Vhodné sú poháre s objemom 0,7 litra (plus mínus). Poháre aj viečka vopred vymyjeme a vyparíme vriacou vodou.
Cukrový sirup
Na jeden liter vody pridávame 350 až 500 gramov kryštálového cukru. Podľa kyslosti ovocia a osobnej obľuby sladkého. Keď by sme cukor nezvarili a sypali ho priamo do pohárov, nemusel by sa rozpustiť alebo by sa po čase síce rozpustil, ale zostal by u dna a horná časť kompótu by sa mohla začať kaziť.
Na dno pohára vložíme jednu či dve broskyňové kôstky. Kompót tým získa jadrovejšiu arómu. Ak pripravujeme kompót pre malé deti, kôstku do pohára nevkladáme. Rozpolené a olúpané broskyne vkladáme reznou plochou smerom ku dnu, až zaplníme celý pohár asi dva centimetre pod okraj. Zalejeme sirupom, aby bolo ovocie ponorené.
Koľko broskýň plniť do fľaše a ako dlho sterilizovať
Do okraja pohára by mal aspoň centimeter ostávať. Utrieme horný okraj od zvyškov šťavy, nasadíme viečko, utiahneme ich (podľa typu pohárov). Broskyne sterilizujte 20 až 25 minút pri 80 stupňoch Celzia.