Recepty

Ako urobiť broskyňovú presnidávku?

Ako urobiť broskyňovú presnidávkuDoma pripravená broskyňová presnidávka je lahodná, osviežujúca, mierne sýta, a predovšetkým veľmi zdravá dobrota. Okrem nutričných a chuťových vlastností máme u domácej broskyňovej presnidávky istotu, že do nej neboli pri varení pridané žiadne konzervanty, dochucovadlá a iné „éčka“. Ako pripraviť tú najlepšiu broskyňovú presnidávku? 

Na broskyňovú presnidávku budete potrebovať

  • kuchynské zariadenie a vybavenie
  • zaváracie poháre
  • suroviny podľa predpisu

Návod na prípravu broskyňovej presnidávky

Rozmixované broskynePre jemnú chuť môžeme broskyňovú presnidávku, respektíve pretlak z broskýň, podávať deťom dojčenského veku (od šiestich mesiacov, kedy mamičky začínajú deťom podávať ovocné príkrmy).

Pre bábätká vyberáme len broskyne dobre vyzreté, mäkké, bezchybné a čerstvé, teda v ich plnej sezóne. Ideálne sú broskyne z vlastnej alebo známej záhrady či z farmárskych trhov.

Sladkú a mäkkú broskyňu pre dojčatá umyjeme pod tečúcou vodou. Pomocou ostrého noža rozdelíme na polovice. Časť okolo stopky radšej vyrežeme. Vyberieme kôstku.

Polovičky broskyne jednoducho pretlačíme cez nerezové sitko, takže nám v sitku ostane celá šupka.

Pretože sa zvyčajne pripravuje príkrm iba pre jedno bábätko, osvedčil sa tento postup ako rýchly a efektívny (bez „hory špinavého riadu“). Pretlak neprisladzujeme a bábätku ho podávame malou lyžičkou. Prečítajte si aj článok ako na zaváranie broskýň.

Broskyňová presnidávka pre batoľatá

Broskyňovú presnidávku pre batoľatá a väčšie deti pripravíme z rozmixovaných olúpaných zrelých a bezchybných plodov.

Ovocnú dreň pokvapkáme citrónovou šťavou, aby rýchlo nehnedli a mierne prisladíme (napríklad aj medom). Podávame vychladené s piškótami. Dreňou z čerstvých broskýň môžeme ochutiť aj jogurt alebo sladký tvaroh podávaný deťom k desiate alebo na olovrant.

Broskyňová presnidávkaBroskyňovú desiatu môžete zavariť do zásoby. Ovocie dôkladne umyjeme, všetky poškodené, podozrivé alebo nepekné miesta vyrežeme, odstránime kôstky a broskyne nakrájame na kúsky (aj so šupkou).

Dáme do širšieho hrnca, podlejeme trochou vody, prikryjeme pokrievkou, privedieme k varu.

Za občasného miešania  ovocie rozvaríme, čo trvá tak desať minút. Ponorným mixérom rozvarené ovocie rozmixujeme (aj so šupkami). Ak bude presnidávka určená pre veľmi malé deti, neprisladzujeme ju.

Broskyňovú presnidávku plníme do zaváracích pohárov, ktorých veľkosť vyberáme podľa počtu detí, ktorým bude presnidávka určená. Pre jedno malé dieťa sú ideálne dvojdecové poháre (napríklad uchované od kupovanej detskej výživy).

Odporúčané články:

Pre viac detí volíme väčšie poháre. Počítame ale s tým, že sa po otvorení bude musieť presnidávka hneď zjesť. To ale v prípade ovocných výživ zvyčajne nie je problém. Sterilizujeme 25 minút pri 80 stupňoch.

Tip ako vylepšiť broskyňovú presnidávku

Broskyňovú presnidávku môžeme pripraviť aj zo zmesi broskýň a raných jabĺk. Jablká pred rozvarením ale olúpeme. Inak je postup rovnaký.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button