Kuchyňa

Ako olúpať broskyne?

ako olúpať broskyneBroskyne sú vitamínovou bombou, a preto by sme na ne mali v našom jedálničku pamätať.

Ich sladká chuť v nás evokuje leto, teplo a slnko. Niekedy je ale nutné ich olúpať. Viete, ako na to?

Broskyne pre srdce!

Broskyne sú zložené z vyváženého množstva provitamínu a vitamínov skupiny B, vitamínu C, E, draslíka, vlákniny, horčíka. Obsahujú najmenej tukov zo všetkých druhov ovocia a majú aj malé množstvo sodíka.

broskyneIch zloženie je teda ideálne pre srdce. Aj tvar samotný tvar tohoto ovocia môže tento dôležitý orgán pripomínať.

Vitamíny skupiny B sú potrebné pre správnu funkciu srdcového svalu a vitamíny C a E sú zase významnými antioxidantmi a chránia tepnové steny.

Ako broskyne konzumovať?

Toto obľúbené letné ovocie možno jesť bez ďalšej úpravy. Práve v tomto stave si zachovajú najväčší podiel dôležitých a zdraviu prospešných látok.

Zrelé sú veľmi dobre stráviteľné a keďže obsahujú rozpustnú vlákninu, môžu pôsobiť mierne laxatívne.

Môžete ich aj konzervovať. Niekto zavára ich bez šupky, niekto šupku necháva. Zavarené sú síce celý rok po ruke, bohužiaľ je ale obsah vitamínov a minerálov podstatne nižší oproti tomu keď sú v čerstvom stave.

Môžete z nich pripravovať džemy, marmelády, pečené i nepečené múčniky, a dokonca aj kombinovať s mäsom.

Zamatová koža broskýň!

broskyňaToto ovocie má na svojom povrchu zamatovú kožu, ktorá spôsobuje u citlivých jedincov alergickú reakciu a navyše môže byť v ústach nepríjemná.

V tom prípade je najlepšie broskyne olúpať. Najmä deti majú so šupkou problém a dávajú prednosť nektarinkám, čo sú vlastne broskyne bez „chlpatého“ povrchu. Prečítajte si aj článok ako zavariť broskyne.

Ako sa šupky na broskyniach zbaviť?

Jednoducho! Ponorte ich do vriacej vody, po chvíľke vyberieme dierovanou vareškou a nožíkom olúpte! Niekedy broskyniam proces oddelenia od šupky trvá dlhšie, tak skúste plod krátko povariť a počkajte! Okamih, kedy broskyňa pôjde ľahko lúpať, rozhodne príde.

Doprajte si broskyne v akejkoľvek podobe pokojne každý deň, vášmu telu len prospejú!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button