Recepty

Ako uvariť ovocný rôsol s mätou?

ovocný rôsolRecept ma ovocný rôsol s mätou – z jabĺk. Skôr, pred dobou supermarketovou, naše babičky spracovávali všetko ovocie, ktoré mali k dispozícií. Buď také, ktoré sa im urodilo na záhradke alebo si nazbierali voľnej v prírode. Nevyhadzovali ani plody, ktoré vzhľadovo nezodpovedajú dnešným normám. Vzhľadom na stále rastúce ceny potravín sa niektorí z nás opäť vracajú k domácemu konzervovaniu, a preto vznikol tento článok, v ktorom vám poradíme, čo s opadanými jablkami (postup je rovnaký aj u iného druhu ovocia). Využite úrodu jabĺčok a pripravte si vynikajúci jablkový rôsol podľa nasledujúceho jednoduchého receptu.

Čo budete potrebovať na ovocný rôsol:

  • menej zrelé jablká (môžu byť opadané)
  • mäta
  • citrónová šťava alebo kyselina citrónová
  • na 1 l šťavy najmenej 600 g cukru

Postup prípravy ovocného rôsolu krok za krokom

Príprava jabĺk na ovocný rôsol

recoept na ovocný rôsolJablká na prípravu aspiku umyte a nakrájajte na kúsky. Neodstraňujte šupky ani jadrovník, obsahujú pektíny potrebné k tuhnutiu rôsolu.

Najviac pektínu obsahujú jablká nezrelé. Zrením sa obsah pektínových látok znižuje. Rôsol bude chutnejší, ak použijete pri jeho výrobe rôzne odrody jabĺk.

Pokrájané jablká podlejte vodou tak, aby boli potopené a rozvarte ich na kašu.

Čo s prebytočnou jablčnou kašou

Jablčnú kašu nechajte prekvapkať cez husté sito alebo plátno, najlepšie cez noc. Na sitku ostane hustá hmota, tú nevyhadzujte, ale ďalej použite napr. na lekvár alebo marmeládu. Môže sa zmraziť aj v formičkách na nanuky, podľa chuti ju prislaďte.

V žiadnom prípade zvyšok na site nevytláčajte, rôsol by nebol číry, zakalil by sa.

Dochucovanie a príprava rôsolu

Šťavu zohrejte, pridáme cukor a varte do zhustnutia. Lepšie sa rôsol varí v širokej nízkej nádobe, aby sa dobre odparovala voda. Šťava sa odparí približne na polovicu pôvodného množstva.

Kvapnite lyžičkou trochu rôsolu na studený tanierik a ak stuhne, je hotový. Odoberte prípadnú penu, pridajte citrónovú šťavu alebo kyselinu citrónovú a odstavte.

Ovocný rôsol s mätou máte hotový

jablkový rôsolPo ľahkom vychladnutí do rôsolu vmiešajte pokrájané listy mäty. Množstvo si určíme podľa toho, ako intenzívnu chuť mäty chcete mať v hotovom výrobku.

Pekne vyzerajú a ešte lepšie chutia kúsky jabĺk a najmä hrušiek, ktoré pridáte len niekoľko minút pred ukončením varu.

Ovocný rôsol naplňte do pohárov a obráťte ich na 10 minút hore dnom. Zavárať sa nemusí, vydrží celý rok.

Tipy

Rôsol sa môže ochutiť vanilkou, celú škoricou, badyánom alebo klinčekmi. S hruškou dobre ladí zázvor. Celé korenia nechajte v pohári ako ozdobu.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button