Recepty

Ako urobiť aspik s kuracím mäsom?

varené kuracie mäsoRecept na aspik s kuracím mäsom. Do aspikových výrobkov sa obvykle používa šunka, salámy a iné údeniny. Tie však niekto zo zdravotných dôvodov nesmie. Niektorí ich napríklad zase nechcú jesť. V takom prípade príde recept na aspik s kuracím mäsom vhod. Kurací aspik ale môžete pripraviť len tak – pre druhové ozvláštnenie slávnostného menu. Príde na chuť napríklad ako sviatočná večera, keď už sú hostia zmorení nadmierou jedál a dali by si len niečo ľahké a delikátne. Prinášame vám preto recept na aspik s kuracím mäsom.

Čo budete potrebovať na aspik s kuracím mäsom:

  • varené akostné kuracie mäso
  • sterilizovaná zelenina
  • aspik
  • majonézový šalát bez údeniny

Príprava aspiku s kuracím mäsom krok za krokom

Kurací aspik sa bude pripravovať z vareného akostného kuracieho mäsa (prsia alebo väčšie stehno), aspiku zhotoveného z potravinárskej želatíny bez príchuti, ďalej z nakladanej zeleniny podľa vlastnej voľby, majonézového šalátu bez údeniny (napríklad francúzsky šalát alebo zemiakový).

Najskôr uvarte kuracie mäso – na štyri porcie stačia jedny väčšie prsia alebo stehno. Oberte ich z kostí, menej kvalitné kúsky odložte do vývaru (bude dobrá polievka). Mäso nechajte vychladnúť a nakrájajte cez vlákno.

Príprava želatíny na aspik s kuracím mäsom

varené kuracie mäso

Podľa návodu na vrecku pripravte želatínu. Na rozpustenie použite kurací vývar (bez tuku) a rôsol z nakladanej zeleniny, ktorú budete používať.

Nálev by mal mať primerane slanú a rozpoznateľnú sladkokyslú chuť. Aby vám aspik nechýbal, urobte ho z dvoch vreciek, ale len 900 ml tekutiny (aby bola tuhšia). Nechajte prechladnúť, avšak aspik musí zostať tekutý.

Výber formy

Vyberte nádobu, do ktorej budete aspik nalievať. Voľte tvar, ktorý má rovné alebo ešte lepšie mierne kónické boky. Veľmi vhodné sú silikónové formy.

Formu môžete vyložiť namočenou potravinárskou fóliou, uľahčí to potom vyklápanie. Silikónové alebo pružné formy nemusíte vykladať.

Základná vrstva aspiku

Na dno formy nalejte asi centimetrovú vrstvu aspiku a nechajte zatuhnúť. Potom položte prvú vrstvu, ktorá bude po vyklopení hore a bude vidieť. Tu je priestor na vašu kreativitu. Z kyslej zeleniny, hrášku, plátkov vajíčka môžete vytvoriť nejakú vzorku.

Opatrne zalejte, aby boli ozdoby úplne zakryté aspikom. Počkajte, až aspik pri krajoch zatuhne, a potom veľmi opatrne dajte na chladné miesto stuhnúť skoro úplne.

Mäsová vrstva aspiku

Ďalšia vrstva bude kuracie mäso. V pracovnej miske ho zalejte trochou aspiku, pridajte mleté ​​čierne korenie, ochutnájte, či mäso nepotrebuje prisoliť.

Potom navŕšte na stuhnutý aspik vo forme, opatrne prilejte tekutý aspik, aby bolo mäso úplne potopené.

Zase dajte stuhnúť. Na vrstvu mäsa poukladajte francúzsky šalát alebo zemiakový šalát (asi 200 g), do ktorého ste zamiešali trochu aspiku. Urovnajte, zalejte tekutým aspikom a ľahko „hrknite“, aby zatekal medzi všetky časti šalátu. Dajte stuhnúť.

Posledná vrstva aspiku

Poslednú vrstvu bude tvoriť samotný aspik, ktorý bude po vyklopení tvoriť dno výrobku. Potom nechajte aspik v chlade dokonale zatuhnúť, ideálne do druhého dňa.

recept na aspik s kuracím mäsomVyklopte na tanier alebo tácku. A tu vidíte vaše konečné dieloozdoby, ktoré ste pokladali inverzne na dno, sú na povrchu.

Hotový výrobok môžete ešte nejako povrchovo ozdobiť – napríklad nastriekať ochutenú majonézu, do ktorej ste primiešali pár lyžíc aspiku a nechali najskôr stuhnúť, prípadne dochutenú kyslou smotanou.

Čo ak ostal aspik navyše?

návod na aspik s kuracím mäsomAk vám po dohotovení aspiku s kuracím mäsom ostal „materiál“, môžete napríklad deťom pre radosť pripraviť aspikové kuracie hríbiky.

Do studenou vodou vyliateho malého kónického hrnčeka alebo do kónického likérového ​​pohára (typ „krčmár, veľký panák“) nalejte aspik, pridajte mäso.

Nechajte trochu stuhnúť, nasypte hrášok, dolejte aspik a nechajte stuhnúť dokonale. Potom hrnčeky na pár sekúnd namočte do horúcej vody a obsah vyklopte.

Na tanierik urobte hniezdo zo šalátu, uprostred dobre zarovnajte, uložte aspik hráškom nadol, naň posaďte klobúčik z polovice vajíčka.

Dozdobte majonézou, dochutenou smotanou (ak ju deti jedia), paprikovým pretlakom, kúskami zeleniny,… Pri voľbe tanierika myslite na to, kto bude hríbik jesť, aby si s konzumáciou technicky poradil (pre deti asi väčší tanierik alebo plochou misku).

Servírovanie aspiku s kuracím mäsom

Ku kuraciemu aspiku podávajte kúsok citróna, aby si hostia prípadne dochutili. Môžeme ponúknuť pečivo – rez sendviča, banketku (navštívte recept na domáce žemličky a banketky), slané sušienky. Aspik sa je naozaj len na chuť.

Tipy

Ako zelenina sa dobre hodí aj nakladaný sladkokyslý karfiol.

Spôsob aranžovania surovín a prízdob je v článku iba naznačený – tu je veľký priestor pre kreativitu a výtvarné schopnosti kuchárky.

Varovanie

Pretože sme na prípravu aspiku použili čiastočne kurací vývar, rôsol nebude úplne číry, ako keby sme varili aspik len z vody a korenia.

Kurací vývar ale dodá plnšiu „mäsovú chuť“ (hlavne vo vrstve kuracieho mäsa). Zákal nie je nijako fatálny, uvádzame to len preto, aby úplný začiatočník nemal obavy, že niekde urobil chybu.

Francúzsky šalát obsahuje alergény – zeler a žĺtky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button