Recepty

Ako správne vyškvariť bravčovú masť?

postup a návod ako vyškvariť bravčovú masťBravčová masť patrila odpradávna do slovenského jedálnička, no v dnešnej dobe sa jej veľa neodporúča kvôli vysokému obsahu cholesterolu. Ľudia, ktorí trpia chorobami ciev a srdca, dajú prednosť skôr margarínu, no raz za čas si môže pochúťku pripravenú na domácej masti dopriať snáď každý. Napríklad taký krajec chleba natretý masťou a posypaný cibuľou je jednoducho delikatesa. Ako správne vyškvariť bravčovú masť vám poradí náš skvelý recept!


Čo je potrebné ak chcete vyškvariť bravčovú masť:

  • kus surového chrbtového sadla
  • troška vody
  • niekoľko lyžíc mlieka

Postup vyškvarenia bravčovej masti krok po kroku

Sadlo necháme stuhnúť v chladničke, aby sa nám lepšie krájalo.

Stuhnuté sadlo nakrájame na malé kocky (nevadia ani drobné zvyšky mäsa).

Nakrájané kúsky dáme na panvicu s hrubým dnom, podlejeme trochou vody a necháme dusiť.

Keď sa voda vyvarí (slanina prestane škvrčať), začneme odoberať hotovú masť do nádob, v ktorých ju chceme uskladniť.

Keď už je celá masť vyškvarená, oškvarky podlejeme mliekom a necháme zapiecť do sčervenania, ak sú pre priamu spotrebu. No ak chceme s nimi ďalej pracovať, škvaríme ich do bledšia.

Overené tipy kuchárov

  • Najkvalitnejšie sadlo je vonkajšie chrbtové, ktoré je chutné a praktickejšie na rozdiel od vnútorného.
  • Vyškvarená masť je nie len chutná ale aj oveľa kvalitnejšia pri varení (na rozdiel od oleja sa nespáli a stále drží vôňu, chuť a kvalitu).
  • Pri škvarení treba počítať s výsledným množstvom, ak chceme zužitkovať oškvarky, musíme počítať, že ich bude o niečo menej ako nakrájaného sadla (závisí od toho aká je slanina prerastená).
  • Odporúča sa neškvariť pri vysokej teplote, aby sa slanina nepripiekla (treba škvariť na miernom ohni a oškvarí sa z každej strany rovnomerne do chrumkava).

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button