Úvod / Návody / Ako vyrobiť a využiť púpavovú masť?

Ako vyrobiť a využiť púpavovú masť?

púpavová masťNávod ako si vyrobiť a využiť púpavovú masť. Púpavu lekárska čiže púpavu iste nemusíme predstavovať. Púpava sa používa najmä vnútorne, hoci skvele pomáha aj zvonka. Ak máte dostatok čerstvých kvetov a neviete si rady, ako ich spracovať, môžeme vám ponúknuť recept na púpavovú masť.


Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť a využiť púpavovú masť

Ak chceme vyrobiť a využiť púpavovú masť budeme potrebovať 1 – 2 hrste čerstvých kvetov púpavy, olivový alebo iný (najlepšie za studena listovaný) rastlinný olej (napr. kokosový, mandľový, apod.), včelí vosk a uzatvárateľnú dózu či pohárik.

Využitie púpavy

Púpavová masť pôsobí proti bolestiam svalov, bolestiam a zápalom kĺbov a na popraskanú a suchú pokožku, využijete ju aj na popraskané päty a ruky, vyrážky či hmyzie štípance.


Postup výroby

Pre výrobu púpavovej masti je najprv potrebné pripraviť púpavový olej. Prvý postup prípravy púpavového oleja, ktorý vám predstavíme, je časovo náročnejšie.

ako vyrobiť a využiť púpavovú masťKvety púpavy nechajte do druhého dňa zaschnúť a zbaviť sa prípadného hmyzu. Potom ich vložte do uzatvárateľného pohára a zalejte ich rastlinným olejom.

Pohár nechajte stáť na slnečnom mieste zhruba 5 týždňov. Pravidelne obsah pretrepte. Nakoniec olej preceďte cez plátno a môžete ho použiť na výrobu masti alebo ho ihneď využiť na potieranie popraskanej pokožky.

Druhý spôsob je nasledujúci

Púpavy opäť necháme zavädnúť, vložíme ich do hrnca, zalejeme rastlinným olejom a potom všetko vo vodnom kúpeli necháme prebublávať aspoň 5 hodín. 

Púpavový olej následne zohrejeme a rozpustíme v ňom za stáleho miešania asi lyžicu včelieho vosku. Masť precedíme do čistej dózy či téglika a necháme ju stuhnúť. Môžeme ju ihneď používať.

Tipy

Púpavovú masť využijete aj na svaly natiahnuté po športe. Púpavu môžete kombinovať napríklad s arnikou, nechtíkom alebo inými bylinkami podľa požadovaných zdravotných účinkov. Do masti môžete pridať tiež bambucké či kakaové maslo.

Ďalšie odporúčané články:


Ako vyrobiť a využiť púpavovú masť?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom

Ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom?

Návod ako pripraviť domácu tinktúru proti kliešťom. Tiež sa obávate kliešťovej encefalitídy či lymskej boreliózy? …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.