Úvod / Návody / Ako vyrobiť a využiť púpavovú masť?

Ako vyrobiť a využiť púpavovú masť?

púpavová masťNávod ako si vyrobiť a využiť púpavovú masť. Púpavu lekárska čiže púpavu iste nemusíme predstavovať. Púpava sa používa najmä vnútorne, hoci skvele pomáha aj zvonka. Ak máte dostatok čerstvých kvetov a neviete si rady, ako ich spracovať, môžeme vám ponúknuť recept na púpavovú masť.


Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť a využiť púpavovú masť

Ak chceme vyrobiť a využiť púpavovú masť budeme potrebovať 1 – 2 hrste čerstvých kvetov púpavy, olivový alebo iný (najlepšie za studena listovaný) rastlinný olej (napr. kokosový, mandľový, apod.), včelí vosk a uzatvárateľnú dózu či pohárik.

Využitie púpavy

Púpavová masť pôsobí proti bolestiam svalov, bolestiam a zápalom kĺbov a na popraskanú a suchú pokožku, využijete ju aj na popraskané päty a ruky, vyrážky či hmyzie štípance.


Postup výroby

Pre výrobu púpavovej masti je najprv potrebné pripraviť púpavový olej. Prvý postup prípravy púpavového oleja, ktorý vám predstavíme, je časovo náročnejšie.

ako vyrobiť a využiť púpavovú masťKvety púpavy nechajte do druhého dňa zaschnúť a zbaviť sa prípadného hmyzu. Potom ich vložte do uzatvárateľného pohára a zalejte ich rastlinným olejom.

Pohár nechajte stáť na slnečnom mieste zhruba 5 týždňov. Pravidelne obsah pretrepte. Nakoniec olej preceďte cez plátno a môžete ho použiť na výrobu masti alebo ho ihneď využiť na potieranie popraskanej pokožky.

Druhý spôsob je nasledujúci

Púpavy opäť necháme zavädnúť, vložíme ich do hrnca, zalejeme rastlinným olejom a potom všetko vo vodnom kúpeli necháme prebublávať aspoň 5 hodín. 

Púpavový olej následne zohrejeme a rozpustíme v ňom za stáleho miešania asi lyžicu včelieho vosku. Masť precedíme do čistej dózy či téglika a necháme ju stuhnúť. Môžeme ju ihneď používať.

Tipy

Púpavovú masť využijete aj na svaly natiahnuté po športe. Púpavu môžete kombinovať napríklad s arnikou, nechtíkom alebo inými bylinkami podľa požadovaných zdravotných účinkov. Do masti môžete pridať tiež bambucké či kakaové maslo.

Ďalšie odporúčané články:


Ako vyrobiť a využiť púpavovú masť?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako si vyrobiť lapač snov

Ako vyrobiť indiánsky lapač snov?

Prinášame vám návod ako si vyrobiť indiánsky lapač snov. Podľa indiánskej legendy lapač snov zavesený …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.