Zvieratá

Ako správne cvičiť psa?

výcvik psa je dôležitýAk chováte psa, iste chcete, aby vás počúval a akceptoval vás ako pána. Poslušnosti dosiahnete správne vedeným výcvikom. Ten sa neoplatí podceňovať, výchova psa môže mnohokrát pripomínať výchovu dieťaťa. Obrňte sa poriadnou dávkou trpezlivosti, naše rady v článku „Ako správne cvičiť psa“ vám vo výcviku pomôžu.

Postup ako správne cvičiť psa

Základy výcviku psa

Spočiatku je veľmi dôležité, aby vás pes vnímal a reagoval na vaše privolanie. Opakujte mu jeho meno stále dookola a meňte polohu hlasu. Pes musí vedieť rozpoznať, kedy ho voláte, chválite alebo sa na neho hneváte.

Ak budete pri privolaní, chválení alebo karhaní na psa hovoriť stále rovnakým tónom hlasu, pes nebude schopný rozpoznať, kedy niečo urobil správne alebo zle.

Nevzdávajte tréning „privolanie psa“, ak vás pes nevníma a zaujíma sa o všetko okolo, len nie o vás. V tejto chvíli začína výcvik psa pripomínať výchovu dieťaťa. Musíte na seba upútať jeho pozornosť.

V praxi to znamená, že okolo psa behajte, výskajte, snažte sa na neho hovoriť vyšším tónom. V určitých situáciách si budete pripadať ako blázni, ale verte nám, funguje to.

Priebeh výcviku psa

chcete si psa cvičiťAk idete cvičiť psa po prvý krát, nezabudnite na dôsledné odmeňovanie pri správnom vykonanie povelu. Pes kladne reaguje na systém odmien, najmä ak ide o psie maškrty.

Najvďačnejším maškrtou pre výcvik sú obyčajné detské piškóty, pre ktoré je pes schopný urobiť takmer čokoľvek.

Pochvala je pri výcviku to najdôležitejšie, je to hlavná motivácia, prečo sa pes snaží. Chce sa vám zavďačiť a vďaku mu dávate najavo práve pochvalou a maškrtou.

Ak psa chválite, zmeňte tón hlasu a dajte mu najavo, že vám urobil obrovskú radosť.

Ako dlho máme cvičiť psa?

Výcvik psa je úspešný a efektívny len vtedy, ak je vedený riadne a hlavne pravidelne. Pravidelnosť nemožno jednoznačne určiť. Interval výcviku sa u každého plemena a psieho jedinca líši. Niektorí jedinci sú veľmi bystrí, niektorým to naopak dlhšie trvá.

Výcvik sa tiež líši od povahy psa. U loveckých plemien je výcvik oveľa ťažší a náročnejší, zatiaľ čo u ovčiarskych plemien je výcvik menej náročný, pretože pes má v sebe pudovo zakorenenú poslušnosť voči svojmu pánovi.

Cvičisko pre psov

Ak máte psa a ste začiatočník, odporúčame, aby ste sa obrátili na profesionálneho cvičiteľa. V každom väčšom meste existuje cvičisko pre psov, kde výcvikové kurzy vedú skúsení lektori. Oni vám odborne pomôžu cvičiť psa.

Ako správne cvičiť psaVýcvikové kurzy nie sú finančne náročné. Cyklus desiatich výcvikových hodín vyjde približne na 35 eur. Jedna výcviková hodina stojí v priemere 3,5 eura.

Táto suma je len orientačná, v každom meste sú iné sadzby.

Počas základného výcviku by ste mali psa naučiť privolanie, základné povely poslušnosti, stav odloženia. Rovnako by mal pes prejsť socializáciou a naučiť sa správať a vychádzať s cudzími psami.

Výcvik totiž prebieha v skupinách, kde je 8 – 10 psov. Pri výcviku psíka vám prajeme veľa trpezlivosti a šťastia!

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button