Ako sa starať o starého psa?
Rôzne plemená psov sa dožívajú rôzne dlho, platí pravidlo, že malé plemená sa dožívajú okolo 16 rokov, oproti tomu plemená veľké 12 rokov. Záleží na danej rase, napríklad dogy sa dožívajú iba okolo 7 rokov, oproti tomu jazvečíky pokojne aj 18 rokov. Dĺžka života sa odvíja nielen od genetiky, ale aj podľa správneho spôsobu života, stravy a hlavne tiež od našej starostlivosti o starého psa. U nás je zaznamenaný prípad najstaršieho orieška z Nového Mesta nad Váhom, ktorý sa dožil neuveriteľného veku 27 rokov. V tomto článku vám poradíme ako sa starať o starého psa.
Aktivita psa a jeho vek
S rastúcim vekom klesá aktivita psa a jeho energetická spotreba, preto je potrebné psa kŕmiť špeciálnym krmivom pre staré psy, ktoré neobsahuje toľko bielkovín a tuku, naopak obsahuje vyššie percento vlákniny.
Ako prispôsobiť krmivo pre starého psa
Pes vo vysokom veku väčšinu času prespí, je menej aktívny a preto aj jeho energetický výdaj je oveľa menší. Je teda nutné prispôsobiť tomu aj jeho potravu.
Ak budeme psa kŕmiť stále rovnako, určite bude priberať a každým kilom navyše ho budeme zbytočne uberať o čas strávený s nami.
Chudnutie a choroby psov
Starý pes môže aj chudnúť, môže to byt známka choroby, ale nie vždy. Niekedy je to len tým, že jeho telo už nedokáže vstrebať dostatočné množstvo živín.
So starobou sa znižuje výkonnosť tráviaceho traktu, peristaltika čriev je pomalšia a krmivo celkovo prechádza žalúdkom a črevami pomalšie.
Toto môže viesť aj k problému s trávením. Ak je váš pes chudý, prispôsobíme tomu jeho potravu, budeme mu dávať krmivo, ktoré je dobre stráviteľné a energetický výdatné.
Potrebné minerály a vitamíny pre starého psa
S vekom psa sa zhoršujú aj telesné funkcie, preto je dôležité organizmus dotovať minerálnymi látkami a vitamínmi. Starí psi trpia na nedostatok vápnika a fosforu.
Tento deficit sa prejavuje dekalcifikáciou a môže viesť až k osteoporóze (rednutie kostí), rovnako tak, ako u ľudí. Preto starému psovi pridávame doplnkové krmivo s obsahom vitamínov a minerálov.
Ako často starého psa kŕmiť
Je dobre starého psa nezaťažovať jedným jedlom jedenkrát denne, ale krmivo mu rozdeliť na viac porcií, ktoré preňho budú lepšie stráviteľné.
Je dôležité psovi dávať dostatočný prísun tekutín a kontrolovať ho.
Je dobré udržiavať starého psa v dobrej kondícii. Neznamená to chodiť s ním na dlhé prechádzky, alebo ho nechať behať popri bicykli, ale určite so psom chodievajte na prechádzky, pravidelné a krátke.
Starý pes bude veľkú väčšinu času odpočívať alebo spať, nerušte ho a doprajte mu kľud.
Psovi sa niekedy nebude chcieť chodiť von, ale k pravidelným prechádzkam ho nuďte. Záleží to tiež na povahe psa, niektorí sú aktívny po celý svoj život a spravidla tieto psy sa dožívajú vyššieho veku.
Ak budete psa kŕmiť granulami, zvlhčujte mu ich vodou. U starších psov býva tiež problémom aj opotrebenie a vypadávanie zubov.
Týmto problémom by ste mali predchádzať už od mladosti psa, podávať mu žuvacie kocky, čistiť zuby, dávať špeciálne hračky na čistenie zubov … Možností je na trhu niekoľko, a ak budete dôslední už v mladosti, nebude mať váš pes v starobe problémy.
Tipy ako sa starať o starého psa
Ak váš pes starne (podľa plemena), doprajte mu kvalitnú stravu, ktorá mu bude prispôsobená. Docielite tak kvalitnejšieho a, verte mi, že aj dlhšieho života.
Varovanie
Snažte sa aby váš pes nebol obézny, vyhovárať sa na kastráciu, poprípade vek psa nie je na mieste. Je len na vás, ako budete na svojho psa dôslední a majte na pamäti, že každým kilom navyše ho uberáte o dni života. Psy sú neustále maškrtný a všežravý, je to vo vašich rukách, koľko psovi povolíte.
Buďte dôslední po celý jeho život a neobracajte sa na to „keď ono mu to chutí,“ a „už je chudák starý, musíme mu dopriať niečo“. Je to síce od vás pekné a v danej chvíli urobíte psovi radosť, ale ste to vy, ktorý musí myslieť na jeho zdravie.
My sa stráme veľmi obdobne ako v období keď bol šteniatko. Tiež už potrebuje viac oddychovať aj cez deň a nenamáhame ho dlhými prechádzkami. Krmime brit monoproteinom lebo je šťavnatý a výživný a hlavne mu chutí a tak nemusíme riešiť nechutenstvo a na kĺby sme pridali canvit chondro super a psík je spokojný a najma keď príde Juraj a celý večer pri ňom leží a škrabká ho.
Prosím Vás čím kŕmite jazvečíky ? Náš odmieta práve všetkymožné grnaulky a je až keď je totál hladný .. aj to len kusok prehryzne