NávodyZvieratá

Ako často odčervovať psa?

ako často odčervovať psaAk máte doma psa, iste s ním chodíte k veterinárovi na pravidelné očkovanie. Medzi základné starostlivosti o psa patrí tiež pravidelné odčervenie, ktoré má psa chrániť proti parazitom. Viete, ako často psa odčervovať a aké prostriedky k tomu môžete využiť?

Prečo psa pravidelne odčervovať?

Odčervením chránite svojho psa pred parazitmi, ktorými sa môže ľahko nakaziť vonku na prechádzke, obzvlášť v meste. Pokiaľ pes požerie vajíčka najbežnejších parazitov, dostanú sa mu do zažívacieho ústrojenstva, kde sa množia a takto infikovaný pes trpí na hnačky, často zvracia, má nekvalitnú srsť.

Pre psa nie je napadnutie parazitmi natoľko nebezpečné, ale väčšina parazitov môže ľahko prejsť aj na človeka.

Stačí, aby vás pes pri hre olízal po tvári. Najviac ohrozené sú deti a pre nich môže byť napadnutie parazitmi nebezpečné. Z tohto dôvodu je nutné psa pravidelne odčervovať.

Psie parazity

Najčastejšími psími parazitmi sú škrkavky, machovce a pásomnice. Všetky tieto parazity sú prenosné na človeka a môžu spôsobiť veľmi nepríjemné ťažkosti.

Aby ste sa parazitmi nenakazili, dbajte na základné hygienické pravidlá pri styku so psami. Nenechávajte sa olizovať na tvári a po hre s vaším miláčikom, obzvlášť ak sa chystáte jesť, si nezabudnite umyť ruky mydlom. Ak máte psa na záhrade, pravidelne odstraňujte jeho trus.

Odčervovacie prípravky pre psa

pasta na odčervovanieNa odčervovanie možno použiť tri druhy prípravkov. Je to odčervovacia pasta, tablety a prípravky spot on. Líšia sa predovšetkým spôsobom podania a svojím pôsobením.

Odčervovacia pasta sa používa hlavne u šteniat a väčšinou pôsobí iba proti škrkavkám. Pretože likviduje iba dospelé jedince, treba pastu používať v pravidelných intervaloch.

Tablety na odčervenie sa používajú u dospelých psov a pôsobia proti mnohým parazitom. Pôsobia tiež len na dospelé jedince, preto je potrebné ich používať opakovane.

Výhodné je použitie spot on prípravkov na odčervenie. Ide o ampulku s tekutinou, ktorú kvapnete na kožu medzi lopatky psa. Jej účinok je dlhodobejší, pôsobí asi jeden mesiac, a účinkuje aj proti blchám a kliešťom.

Ako často psa odčervovať?

V akých intervaloch psa odčervovať závisí od veku psa a tiež od prostredia, v ktorom sa pohybuje.

Pes, ktorý preskúma na ulici všetko čo nájde by sa mal odčervovať častejšie ako ten, ktorý žije na záhrade v domčeku pri lese. Záleží tiež na tom, či máte malé deti alebo nie.

Šteňa a odčervovanie

šťeňa a odčervovanieU malých šteniat je vysoké riziko nakazenia škrkavkou, preto by sa mali odčervovať každé dva týždne a to od veku štrnástich dní do troch mesiacov.

Na odčervenie sa používa odčervovacia pasta, ktorá je pre šteňatá šetrná.

Od tretieho do šiesteho mesiaca je vhodné šteňa odčervovať raz za mesiac, potom v deviatich mesiacoch a v jednom roku.

Ďalej už ho odčervujeme rovnako ako dospelého psa.

Dospelý pes

Pes, ktorý žije v meste alebo ho vlastní rodina s malými deťmi, by sa mal odčervovať každé 3-4 mesiace. Ak máte psa väčšinu času na záhrade alebo bývate pri lese, stačí odčervovať dvakrát ročne.

Pokiaľ má pes nejaké dlhodobejšie tráviace ťažkosti, je vhodné odobrať vzorky jeho trusu a zaniesť ich k veterinárovi na vyšetrenie na výskyt parazitov. Podľa výsledkov potom veterinár určí ďalší postup.

Ak sa po podaní odčervovacieho prostriedku objavia v truse psa stopy po parazitoch, je nutné psa znovu odčerviť po 14tich dňoch.

Chovná sučka

Ak máte doma sučku, ktorá slúži na chov, potom je vhodné ju odčerviť pred tým než otehotnie a potom až spoločne so šteňatami. V priebehu gravidity ju neodčervujte, pretože niektoré odčervovacie prípravky majú preukázateľný vplyv na vznik vývojových chýb u šteniat.

Tak nech už máte svojho psíka doma alebo na záhrade, vykonávajte pravidelné odčervenie. Len tak predídete nepríjemným následkom v prípade nakazenia parazitmi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button