Zvieratá

Ako vyčistiť psovi uši?

Starostlivosť o psa zahŕňa viacero rozličných povinností. K tým nepríjemným radíme napríklad čistenie uší. Nie je to tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ako správne vyčistiť psovi uši vám poradia nasledujúce riadky.

Ako často čistiť psovi uši

Nezabudnite, že psík je vystavovaný rôznym nečistotám a prachu oveľa viac než vy. Odporúčame preto, aby ste mu ušili čistili aspoň jedenkrát mesačne.

Čistenie uší psa záleží od plemena

viete ako psovi vyčistiť ušiAk vlastníte plemeno, ktoré je zápalom uší ohrozené oveľa viac, odporúčame čistiť uši minimálne jedenkrát za dva týždne.

Plemená, ktoré sú viac náchylné k chorobám a zápalom uší sú:

  • lovecké plemená (retrievery, labradori, kokeršpanieli, farbiare, duriče, stavače)
  • plemená (boxeri, cane corso a pod.)

Postup ako správne čistiť psovi uši

Rozhodne pre čistenie uší vášho štvornohého kamaráta nepoužívajte rôzne vatové tyčinky, vatové tampóny a pod. Týmto spôsobom by ste mohli psovi akurát ublížiť.

Špeciálny roztok

ako vyčistiť psovi uši správneDôkladne a správne vyčistíte uši iba pomocou špeciálneho roztoku, ktorý zakúpite u veterinára alebo vo zverimexoch.

Roztoky pre čistenie psích uší sú prispôsobené tak, že všetko zvládnu samé. Stačí len, aby ste požadované množstvo naniesli do zvukovodu vášho psíka a nechali pôsobiť. Následne uško zvonku premasírujte a papierovou utierkou zotrite nečistoty, ktoré roztok z ucha vytiahne.

Roztok rozpúšťa maz, pôsobí ako dezinfekcia, ucho vyčistí, vysuší a zároveň udržuje správnu a vhodnú mikroklímu vo vonkajšom zvukovode.

Zápal uší

Zapálené uši psov (otitídy) sú veľmi častým dôvodom pre návštevu veterinárnej ambulancie. Týmto problémom trpí 10-20 % psov a 2-6 % mačiek.

Keď si pes začne často a intenzívne škrabať uši, triasť hlavou a šúchať sa ušami o zem, spozoruje to každý majiteľ a väčšinou padne rozhodnutie, podeliť sa s touto starosťou s veterinárom. Mačky sa intenzívne škrabú, dokážu si ušnicu a okolitú kožu rozškrabať do krvi.

Najväčším nepriateľom uší je voda. Vlhkosť podporuje vznik a množenie kvasiniek, ktoré sú spúšťačom znečistenia uší, zápachu a navyše spôsobujú psíkovi nepríjemné svrbenie. Pri premnožených kvasinkách je nevyhnutné psovi uši preliečiť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button