Zvieratá

Ako spoznať u suky falošnú graviditu?

ako riešiť falošnú gravidituFalošná gravidita zvaná tiež pseudogravidita je zákerná choroba vyvolaná zmenou hladiny hormónov počas hárania suky. Zatiaľ čo v prírode ide o jav celkom bežný a mnohokrát žiaduci, v podmienkach domáceho chovu môže falošná gravidita spôsobovať mnoho zdravotných problémov. V tomto článku vám poradíme ako spoznať falošnú graviditu.

Hormóny a ako rozpoznať falošnú graviditu

Niekedy sa hypofýza počas hárania suky doslova zblázni a začne produkovať vo zvýšenom množstve hormón prolaktín. Fungujú vaječníky do výsledného kokteilu pridajú ešte hormóny progesterón a estradiol a sučka získava falošnú graviditu.

V prírode fungujú tieto suky s naštartovaným materskými inštinktami ako náhradné matky pre osirelé šteňatá. Zdomácnelým fenkám však tento proces často prináša komplikácie v podobe zápalu mliečnych žliaz alebo ochorenia maternice.

Prejavy gravidity u fenky

ochorenie - falošná graviditaFena, ktorá má falošnú graviditu má zvýšenú chuť do jedla a časté zmeny nálad. Reaguje podráždene predovšetkým na malé deti a cudzie šteňatá. Často sa prejavuje nepriateľsky aj voči cudzím ľuďom.

Mliečne žľazy zdurí a nalejú sa mliekom (pseudolaktácia).

Sučka sa zdá unavenejšia, pohybuje sa pomalšie a s obľubou si do svojho pelechu nosí plyšové zvieratká alebo podobné predmety. Niekedy môže dôjsť aj k zväčšeniu brucha.

Zdravotné riziká falošnej gravidity

Ak sa tvorí mlieko, bez toho aby ho zároveň odoberali narodené šteňatá, môže veľmi ľahko v mliečnych žľazách zatuhnúť. Tie sa potom zapália – sú citlivé na dotyk a môže z nich tiecť aj hnis.

Medzi ďalšie komplikácie patria zápaly maternice a tvorba cýst na vaječníkoch. Bohužiaľ falošná gravidita podporuje aj vznik najrôznejších druhov rakoviny.

Ako falošnú graviditu liečiť

s falošnou graviditou treba za veterináromNezaobídete sa bez pomoci veterinára. Ten predpíše lieky s obsahom hormónov, ktoré tlmia tvorbu prolaktínu. Hormonálnu liečbu ale fenky často znášajú zle – zvracajú alebo sú apatické.

Ďalšou možnosťou je homeopatická liečba.

Ľahkú formu falošnej gravidity možno vyriešiť prostým odstránením plyšových hračiek a zvýšeným záujmom o sučku – nikdy však bez predchádzajúcej konzultácie s veterinárom!

Antibiotiká

Na zápal mliečnych žliaz je zvyčajne potrebné predpísať silné antibiotiká.

Ako predchádzať falošnej gravidite

Riešenie je bohužiaľ len jedno – je nutné zamedziť háraniu. Ak neplánujete s vašou fenkou šteniatka, je najjednoduchším spôsobom liečby kastrácia.

Možná je aj prevencia s nasadením antikoncepcie, ale tá so sebou môže priniesť rovnaké problémy ako spomínaná hormonálna liečba. Vždy sa poraďte so svojím veterinárom.

Varovanie

Nie je bohužiaľ pravdou, že fena, ktorá už mala šteňatá, nie je falošnou graviditou ohrozená. Riziko prepuknutia je u nej rovnaké ako u nikdy nerodiacej suky.

Ak už fena raz falošnou graviditou prešla, je veľmi pravdepodobné, že sa toto ochorenie bude v budúcnosti opakovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button