DetiPráca a vzdelanie

Ako zvládnuť výchovu chlapca?

výchova malého chlapcaChlapci sú iní ako dievčatá, takže zvládnuť ich výchovu si vyžaduje špecifický prístup. Radu ocenia nielen ockovia, ale najmä matky. Výchova chlapca si vyžaduje iný prístup v závislosti od vývoja dieťaťa. Každé dieťa je originálne, na to nezabudnite, ani pri výchove chlapca. Prečítajte si tento podrobný a rozsiahly článok ako zvládnuť výchovu chlapca.

Ako na správnu výchovu chlapca:

Prvé vývojové obdobie 0-6 rokov

U takýchto malých deti naozaj nezáleží na pohlaví. Všetky potrebujú stálu starostlivosť, bezpečie a lásku. Potrebujú silnú emocionálnu väzbu aspoň na jednu osobu, väčšinou matku. Práve v tomto ranom období vzniká emocionálna zložka osobnosti dieťaťa.

Výskum psychológov však ukazuje, že rodičia od novorodeneckého veku dievčatám prejavujú viac lásky – častejšie ich držia v náručí a hovoria s nimi. Naopak, chlapcov viac trestajú. Je to odraz nášho nevedomého očakávania, že chlapci by mali byť odolnejší, sofistikovanejší – skratka toho, že „chlapci, neplačú“.Opak je pravdou!

Malí chlapci sú omnoho citlivejší a Ako zvládnuť výchovu chlapcanáchylnejší na detské choroby než malé dievčatá. Fyzicky, v tomto období rastú rýchlejšie, ale náklonnosť potrebujú rovnako ako dievčatá. Nebojte sa preto, že by ste svojho chlapca rozmaznávali! Venujte mu čo najviac starostlivosti,  a veľa sa s ním rozprávajte. Pomôžete zlepšiť rozvoj slovných schopností.

Chlapci navyše cítia strach z odlúčenia od matky viac ako dievčaťa. Snažte sa preto ich nezverovať do ústavnej starostlivosti skôr, než je potrebné. Práve v tomto období môžete formovať výchovu chlapca a jeho budúci vzťah so ženami.

Druhé obdobie vývoja 6-14 rokov

Počas základnej školy sa chlapci začínajú zoznamovať s dievčatami. Musia si uvedomiť svoju identitu, takže sa začínajú sústrediť viac na pozornosť otca, od ktorého sa chcú naučiť čo najviac.

Matka je stále dôležitá, ale otec je v popredí. V tomto veku má otec jedinečnú príležitosť zapôsobiť na svojho syna. Otcovia by sa preto mali pravidelne venovať svojim synom – zamerať sa na výchovu chlapca.

Je dôležité zapojiť deti do aktivít, ktoré ich naučia zodpovednosti a schopnosti pracovať s ostatnými. Ideálne pre chlapcov sú preto tímové športy.

Tretie obdobie vývoja od veku 14 rokov

výchova chlapca v puberte

Všetci to vieme. Akonáhle je dieťaťu -násť, rodičia nič nevedia. Vo všeobecnosti chlapci menej dobre rozvíjajú sociálne zručnosti, takže sa pri odmietaní rodičovskej autority v tomto období života viac alebo menej úspešne snažia integrovať do skupiny rovnako nevyzretých rovesníkov.

Priatelia sú dôležití, ale chlapci sa musia  ďalej učiť od niekoho iného. Je dôležité mať pozitívne mužské vzory mimo rodiny. Môže to byť strýko, starý otec, rodinní priatelia, tréneri, vedúci krúžkov.

Testosterón

Chlapci majú v tomto období až o 800% vyššiu hladinu testosterónu, čo okrem iného vedie k menšej ohľaduplnosti k ich okoliu a snahe dokázať si niečo.

Preto je dôležité, aby sa v tomto veku učili ohľaduplnosti k iným a dať im príležitosť vyniknúť v niečom, v čom sú dobrí. Známky zo školy to zvyčajne nie sú, takže je dobré nasmerovať ich pozornosť aj mimo školu.

Rozvíjanie jazykových zručností

Je dokázané, že dievčatá majú o 20-30% viac rozvinuté rečové stredisko ako chlapci. Preto je pre chlapcov veľmi dôležité, aby sa učili čo najviac komunikovať, od útleho veku až do približne ôsmeho roku života.

vyslovovanie RJe to kľúčové obdobie pre rozvoj reči. To je dôvod, prečo by ste mali chlapcom od útleho veku čítať, aj keď vám ešte nerozumejú, v ich mozgu sa vytvára veľa slovnej zásoby, ktorú si potom ľahšie pri komunikácií osvojujú.

Vysvetľujte, čo robíte, a rozprávajte sa s dieťaťom o jeho pocitoch. Chlapci tiež horšie spájajú slová do viet. Vyskúšajte preto hru na doplňovanie viet. Napríklad, chlapec hovorí: „Ocko! Odpoveď: Áno, náš ocko ide.

Vyjadrenie správnych emócií na výchovu chlapca

Nebojte sa chlapcovi povedať, čo cítite, a sami sa ich na to pýtajte. Majú menej prepojení medzi rečovým centrom a emóciami.

Rozvíjajte vlohy chlapcov

Je dokázané, že chlapci majú väčší záujem o pohybujúce sa a  štruktúrované predmety než dievčatá. Od útleho veku preto zásobujte hojdajúcimi sa, rotujúcimi alebo zvukovými hračkami a stavebnicami alebo rozoberateľnými hračkami.

Pri hre ich veľa chváľte, dávajte im tak dôveru a uľahčujete sa zapojiť sa v hre k ostatným deťom.

Ako na výchovu chlapca a jeho súperenie

Vyššia hladina testosterónu znamená, že chlapci majú väčšiu potrebu usilovať sa a súťažiť s ostatnými. Nie je nič zlého na tom, ak majú na to to správne prostredie.

Pre chlapcov je dôležité vedieť, koho majú počúvať, aké sú pravidlá a že sú dodržané. Inak sa začnú snažiť súťažiť s ostatnými agresívnym spôsobom. Ak im dovolíte súťažiť napríklad v športe, budú svoju energiu využívať tvorivo. Ak niekto zostane na výchovu chlapca sám/sama, nebude to nič jednoduché.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button