Zvieratá

Ako a kedy očkovať psa?

očkovanie šteniatkaPes je váš najlepší priateľ a verný spoločník. Pes je predovšetkým zviera ako každé iné, musíte dodržiavať veľa zásad pri jeho chove. Musíte nielen očkovať psa, vychovávať, naučiť ho aspoň základné povely poslušnosti, ale tiež  sa riadne o neho starať . Kedy a proti čomu očkovať psa, vám poradia nasledujúce riadky.

Kedy očkovať psa

Ak pôvodný majiteľ nemal v pláne očkovať psa, 1. očkovanie ostalo na vás. Rovnako tak by malo byť šteňa odčervené.

Ak sa jedná o šteniatko s preukazom pôvodu, musí byť označené tetovaním alebo čipom.

8. týždeň

kedy očkovať psaDo 8. týždňa veku  musíte odčerviť a očkovať psa proti :

  • psinke (mimoriadne nákazlivé infekčné ochorenie)
  • zápalu pečene
  • leptospiróze (horúčkovité infekčné ochorenie)
  • parvoviróze (veľmi nebezpečné vírusové ochorenie)
  • infekčnému kašľu

12. a 24. týždeň

V 12. týždni veku šteňaťa sa vykonáva preočkovanie proti rovnakému typu chorôb viď. vyššie a do 24. týždňov veku šteňaťa, musíte psíka nechať zaočkovať proti besnote.

Termíny očkovania psa

Očkovanie proti všetkým vyššie uvedeným chorobám (besnote, psinke, zápalu pečene, leptospiróze, parvoviróze a infekčnému kašľu) vykonávajte pravidelne v intervale 1 x ročne.

Ak zabudnete, neváhajte čo najskôr vyraziť k veterinárovi a psíka nechajte naočkovať. Je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pravidelné termíny očkovania.

Cudzopasníci

Nie je možné, aby ste psa uchránili od všetkých chorôb. K častým chorobám sa radí prítomnosť cudzopasníkov. Najčastejšími z nich sú predovšetkým blchy a kliešte. Pred začiatkom sezóny – tj. jarné a letné mesiace, chráňte svojho psa pomocou špeciálnych obojkov alebo aplikácií ochrannej látky do kože pod srsťou v oblasti medzi lopatkami. Ako obojok, tak sérum proti týmto cudzopasníkom je veľmi účinné.

Ďalšími cudzopasníky môžu byť vši, proti ktorým môžete psíka ochrániť špeciálnym púdrom alebo sprejom. Rovnakým spôsobom môžete ošetriť roztoče. Zápaly zvukovodov (ušné zákožky) alebo škrkavky už žiadajú ošetrenie u veterinára.

Ďalšia starostlivosť o psa

Nielen očkovanie je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o psa, nezabudnite sa mu starať o chrup, srsť, pazúry a uši.

Starostlivosť o chrup

Najmä starostlivosť o chrup je u psíka v šteňacom veku pomerne dôležitá. Okolo štvrtého mesiaca vypadávajú šteňatám prvé zúbky. Starostlivo kontrolujte, či mliečne zuby vypadli všetky a riadne.

Môže sa stať, že mliečny zub v ďasnách uviazne a psíkovi môže spôsobiť zbytočné komplikácie pri raste druhých zubov. Už od šteňaťa, zvykajte psa na to, že mu dávate ruky do papule. Je potrebné, aby bol zvyknutý na kontrolu chrupu.

Starostlivosť o srsť psa

starostlivosť o psaStarostlivosť o srsť tiež nezanedbávajte, aj v prípade, že máte krátkosrsté plemeno.

Dbajte predovšetkým na to, aby ste pri kúpaní psa používali výhradne psie šampóny. Tými ľudskými môžete psovi skôr ublížiť.

U psov je to rovnaké ako u nás – u ľudí. Pokiaľ mu šampón zo srsti správne nevymyjete, očakávajte podráždenie alebo zápal kože. Pri kúpaní psa, šampón vždy starostlivo vymyte a dávajte pozor, aby sa mu nedostal do očí a uší, kde by mohla jeho prítomnosť spôsobiť podráždenie alebo zápal.

Starostlivosť o pazúriky

Pazúry psíkovi pravidelne strihajte, ak si ich nezvládne obrúsiť sám. Dobre idú ostrihať biele pazúry, kedy je človek schopný rozpoznať, ako ďaleko môže klieštikmi zájsť (tam, kde je zlom bielej a ružovej je stopka, tu už začína nervová časť, tu nestrihajte), u tmavých pazúrikov radšej vyhľadajte odbornú pomoc – veterinára.

Starostlivosť o uši

Uši psíkovi pravidelne čistite. Použite na to špeciálne prípravky, ktoré sú schopné vytiahnuť maz zo sluchovodu. Ak čistíte psíkovi uši pomocou tyčiniek, postupujte veľmi opatrne, aby ste mu nepoškodili sluch.

Na záver nezostáva než popriať veľa spokojných a šťastných chvíľ s vašim verným a zdravým spoločníkom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button