Zvieratá

Ako sa starať o potkana?

ako sa starať o potkanaAk vás nadchol ich noštek a očarila ich povaha, nečudujem sa vám. Je to bystrý a veľmi šikovný hlodavec, ktorý vás bude mať rovnako rád ako napríklad pes. Kto tieto stvorenia nechoval, nikdy nepochopí. Ale verte mi, že ak im raz podľahnete, bude to nastálo. Potkany sú unikátne vďaka mnohým farebným variantom vďaka svojej priateľskej povahe. V ich pár mesiacoch života to sú možno niekedy neriadené strely, ktoré nevydržia chvíľku na mieste a stále by chceli niekde behať, ale časom sa upokoja a vytvoria si s vami veľmi silné puto. Poradíme vám ako sa starať o potkana?

Čo treba na starostlivosť o potkana

Pri obstaraní si potkana nemusíte premýšľať nad financiami, pretože náklady na obstaranie a na ich chov, nie sú vysoké. Samotná obstarávacia cena je tiež minimálna, oproti tomu, akú veľkú náklonnosť vám potkan môže dať.

Ako prvé je potrebné si uvedomiť, že potkan je spoločenský živočích a preto je lepšie chovať ho v skupinách.

V tomto prípade musíte byť opatrný, pretože väčšinou samce sa spoločne neznesú, zvlášť v puberte a pokiaľ sú z iného vrhu. Oproti tomu samice s tým problém nemávajú a bez problémov sa s novou kamarátkou radi zoznámia.

Rovnako tak, ako aj u iných zvierat je treba pamätať na to, že pokiaľ máme staršie zviera a chceme k nemu pridať kamaráta, nie vždy ho môže starší jedinec prijať. Predsa len dlhší čas žije vo svojom prostredí, je zvyknutý na svoje zásady a na vaše pravidelné pohladenie.

Povaha potkanov

Čo sa týka povahy potkanov, tak potkany, vedia byť niekedy dosť agresívne voči ostatným len preto, aby si získali vašu náklonnosť.

Možno sa to niekomu bude zdať až nemožné, ale potkany sa na človeka dokážu veľmi upnúť a urobili by pre vás čokoľvek.

Ako postupovať pred zakúpením potkana a čo všetko by sme si mali uvedomiť?

klietka pre potkanaAko prvá vec, je na mieste si uvedomiť, koľko potkanov by sme chceli mať a tomu prispôsobiť veľkosť klietky a vybavenie.

Potkan by mal mať v klietke dostatok miesta na hranie, sú to veľmi hravé a zvedavé tvory, a preto je potrebné prispôsobiť im podľa toho ich obydlia.

K zakúpeniu sú v špeciálnych obchodoch rôzne hamaky, kde moc radi odpočívajú, domčeky, preliezačky a konáre na šplhanie. Ako každý hlodavec potrebuje vetvy alebo tvrdý chlieb pre skracovanie zubov a kvalitnú stravu, z ktorej by mohol čerpať dôležité zložky.

Potkany nepohrdnú ničím, čo im ponúknete.

Zdravie potkanov

Než pristúpite k samotnej kúpe zvieraťa, uvedomte si, že potkany sú zvieratá náchylné na viaceré ochorenia a majú geneticky danú predispozíciu k vzniku nádorov.

Bohužiaľ, ako to v praxi býva často dôkazom, potkany sa dožívajú v priemere 2 roky života a to sa tento vek dá pokladať za úctyhodný v ich potkanej ríši. Z dôvodov, že potkany boli, sú a pravdepodobne aj budú najviac populárnymi laboratórnymi zvieratami, získali tieto dedičné predpoklady na vytváranie nádorov.

Nech je to nádor na hypotalame, alebo bruchu, vyskytuje sa u nich veľke množstvo rozličných nádorov a mnohokrát potkan musí byť utratený. Sú to tak silné zvieratá, že mnohokrát s nádorom žijú pokojne aj rok bez väčších ťažkostí.

Veselo sa s vami hrajú, šantia, že niekedy, ak by nebol nádor viditeľný, ich problém ani nespoznáte. Nádory sa dajú operovať a u špecialistov nie je ich odstránenie väčšinou problémom, ale bohužiaľ sa  nádor po čase zväčša objaví znova.

Kde kúpiť potkana

Ak sa teda aj napriek všetkému rozhodnete pre zakúpenie potkana, rozhodne nebudete ľutovať. Svojmu majiteľovi je potkan veľmi oddaný, Je veľmi inteligentný a učenlivý. Zaobstarať potkana môžete zo zveri mexu, ale určite skôr odporúčam zohnať si potkana cez chovnú stanicu.

Potkany sú veľmi obľúbenými hlodavcami, preto o výber mláďaťa nebude núdza. Na výber máte s celej rady farebných variant a je len na vás pre ktorú sa rozhodnete. Máte možnosť si vyberať aj typ uší, tzv. dumbo alebo klasické.

Ako hovorím, variantov a jednotlivých znakov je veľa, ale povaha potkana bude vždy úžasná, aj preto je medzi hlodavcami tak obľúbený.

Koľko potkanov chovať

správna starostlivosť o potkanaUrčite by som vám odporúčala si zaobstarať najmenej dva potkany.

Ako už bolo spomenuté, sú to spoločenské tvory, ktoré so svojimi druhmi radi šantia, veľmi často sa hrajú, alebo trebárs aj spoločne odpočívajú. Jednému potkanovi by bolo zbytočne smutno a celý deň by len čakal, kedy sa uňho vy zastavíte.

Sú to úžasné a zvedavé tvory, ktoré prinesú do vášho stereotypu veľa radosti a energie. Oni energiou priam hýria okolo seba. Sú tak čiperné a vymýšľajú stále nové kúsky, ktoré vás zaručene pobavia.

Aj keď bohužiaľ žijú len pár rokov, dokážu si s vami vytvoriť puto, na ktoré nezabudnete.

Pach potkanov

Moc často sa o tomto probléme nehovorí, ale je to fakt, ktorý je treba pripomenúť. Potkany, rovnako ako napr. myši majú svoj špecifický pach, ktorého sa nezbavia. Niekomu to môže byť nepríjemné, nehovorím že voňajú, ale je potrebné takého potkana prijať a brať ho tak. Problém sa môže vyskytnúť aj u alergikov.

Síce testy na alergiu na potkany moc doktorov nemá, ale aj z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že potkany alergikom moc dobre nerobia.

Rozmnožovanie potkanov

Ak vás toto všetko ešte neodradilo, ste na dobrej ceste stať sa úspešným chovateľom. U nás je pomerne veľa chovateľských staníc, ktoré sa zaoberajú chovom potkanov, snáď možno aj preto, že ich genotyp a farebné variácie sú veľmi pozoruhodné a zaujímavé.

Ak ste začiatočník určite sa do rozmnožovania potkanov nijako nehrňte .. Spomeňte si, koľko ňufáčikov žije v dosť zlých podmienkach v zverimexe. Potkany majú krátku graviditu- a to 21 až 25 dní potkania samica začína dospievať už vo veku 6 týždňov, čo niekedy býva problém, a ak sa samice od samcov zavčas neoddelia, máte o nakrytú samičku viac.

Ak stavíte teda na dobré rady a zaobstaráte si najmenej dvoch potkanov, potom buď dve samice, alebo dvoch samcov najlepšie z rovnakého vrhu. Môžete aj samca a samicu, samca potom vykastrovať, ale je to malé zviera a preto každá operácia je preňho riskantná. V tomto ohľade aj zbytočná. Ak sa rozhodnete pre dievčatá, počítajte s tým, že budú aktívnejšie, veselšie, hravejšie, možno chvíľku neposedia a budú chcieť neustále niečo objavovať.

Chlapci sú iní, sú viac maznavý a skôr vyhľadávajú miesto, kde je kľud a môžu sa tam dobre vyspať, prípadne najesť. Sú to takí pohodári, ktorí vám pokojne budú zaspávať v náručí.

Dá sa potkan vycvičiť?

Až si potkana prinesiete domov, buďte naňho milý a vľúdny, nerobte zbytočný hluk, nech ho nevyplašíte. Zviera si na všetky nové veci, a s nimi spojený hluk zvykne, ale chce to chvíľku času. Je lepšie, aby ste potkanovi zaobstarali domček, kde bude mať svoje súkromie a kde nájde útočisko.

Nemusíte sa báť, že by ste ho z domčeka nedostali, stačí zavolať, vždy ochotne vstane a príde za vami. Ochočenie potkana je väčšinou bezproblémové, rýchlo si na vás zvykne a bude vyžadovať vašu pozornosť.

Nie ale, že by si ju vynucoval hryzením mreži, na to bude trpezlivo čakať za dvierkami od klietky a bude sa tešiť, až si naňho urobíte čas.

Najradšej by s vami chcel byť stále, preto je rozhodne lepšie, zaobstarať minimálne dvoch potkanov. Naozaj, ak žijú sami trpia a aj na ich pohľade je vidieť, ako sa samotou trápia.

Čo sa týka vychovania potkana, musíte počítať, že na slovo ako pes vás počúvať nebude, keď sa mu ale budete veľa venovať, rád za vami pribehne na zavolanie a nechá sa zobrať do rúk. Nikdy som nemala problém s tým, že mi potkan nejako zaliezol a ja som ho musela zložito lákať, stačilo len zavolať. Keď naňho budete pravidelne hovoriť a odmeňovať ho, stretnete sa s úspechom a potkan za vami vždy pribehne.

U potkanov nepochodíte s trestami, ba naopak, mohol by k Vám stratiť dôveru, je treba vychovávať pomocou odmien a pochvál. Len čo im moc nejde a s čím nepochodíte je, že im nevysvetlíte, že nemajú ohlodávať káble a knižky a že značkovanie teritória kvapôčkami moču nepotrebujú .. Ba naopak, keď sa im niečo páči, o to viac značkujú, bohužiaľ im to nijak nevyhovoríte.

Tipy ako chovať potkanov

Ako už tu bolo viackrát spomenuté, rozhodne si zaobstarajte potkany minimálne dva, budú vedľa seba radostnejší a oveľa viac šťastnejší. Vyhnite sa kúpe potkana zo zverimexov, je ich tam síce veľa, ale väčšinou sú to bábätka, ktoré  u matky moc dlhú dobu nepobudli, takže nezískali tie najzákladnejšie výživovej látky od matky.

Väčšinou nie sú dobre kŕmené a podpisuje sa to na ich zdravotnom stave. Môžu byť choré a náchylné na ochorenia.

Varovanie

Ak sa pre obstaranie potkana rozhodnete, určite nebudete ľutovať a rýchlo zistíte, že medzi malými domácimi zvieratami je to kapacita.

Podobné články

2 Comments

  1. Potkany – SAMCI aj SAMICE nutne potrebuju kamarata svojho druhu, ked chcete kona tiez si o ich chove musite vsetko zistit a poskytnut mu vsetko co je mu prirodzene a co potrebuje… takze kedze je potkan SPOLOCENSKE zviera, je jedno ake pohlavie, potrebuje kamosa svojho druhu + rovnakeho pohlavia. NAJ je mat 3+ samice alebo 3+samcov. NIKDY NIE JEDINACKOV!!!!!! je to inteligentne zviera, si predstavte ze by ste boli v krajine obrov kde by vam nik nerozumel…mali by ste *vsetko*- jedlo, pribytok, obcas pohladenie…. ale nikdy by vam nenahradili pokec s vlastnym druhom, nikdy by ste sa kvalitne nepohrali, nikdy by vas dobre neposkrabkali na chrbte atd…. snad to rozumnym dojde.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button