AkoaPreco.com > Zvieratá > Ako vystavovať psa?

Ako vystavovať psa?

ako vystavovať psaPsie výstavy – prehliadka krásy našich štvornohých kamarátov. Presnejšie povedané štvornohých kamarátov s preukazom o ich pôvode. Ak vlastníte psíka s rodokmeňom, vezmite ho na výstavu. Predsudky, že sa jedná o akcie, ktoré nemajú s kynológiou nič spoločné, sú nepravdivé. V nasledujúcom článku sa dozviete ako vystavovať psa?

Vystavovanie psov


Výstavy psov slúžia na posúdenie psích jedincov s preukazom pôvodu. Účasť na výstave je jednou z nevyhnutných podmienok pre uchovnenie psa. Vystavovanie psa slúži nielen na posúdenie krásy psích zástupcov jednotlivých plemien, ale slúži aj na udržanie kvalitných rodových línií. Nebojte sa a hoďte predsudky za hlavu, výstava psov je úžasný zážitok pre každého chovateľa.

vystavovanie psovRozlišujeme niekoľko druhov výstav:

  • klubové
  • okresné
  • krajské
  • národné
  • svetové

Svetová výstava je najvyšším ohodnotením, ale každá výstava hrá v ocenení kvalít psa svoju úlohu. Na stránkach kynologickej únie, nájdete prehľad všetkých výstav konaných na Slovensku pre tento a nasledujúci rok. So svojím štvornohým kamarátom sa môžete zúčastniť ktorejkoľvek z nich. Nemusíte napríklad prejsť klubovou výstavou, aby ste sa mohli zúčastniť krajskej. Ak idete s psíkom prvýkrát na výstavu, môžete ísť rovno aj na národnú výstavu psov.


Prihláška na výstavu

Samotná účasť na výstave je podmienená riadnym vyplnením a odoslaním záväznej prihlášky. Prihláška sa väčšinou odosiela v tlačenej podobe, odoslanie v elektronickej podobe umožňujú len niektoré národné výstavy vrátane výstavy svetovej. Súčasťou prihlášky je potvrdenie o zaplatení registračného poplatku. Väčšinou sa registračný poplatok pohybuje v rozmedzí od 15 – 40 € za jedného psa.

Príchod

Ak idete na výstavu psov prvýkrát, pripravte sa, že vyzdvihnutie registrácie, poradového čísla a katalógu trvá nejaký ten čas. Dostavte sa na miesto konania výstavy aspoň 30 minút pred jej začatím. Zároveň si so sebou vezmite očkovací preukaz psa, pretože musíte preukázať, že pes bol riadne očkovaný.

Čo si vziať so sebou?

cestovanie so psomOdporúčame, aby ste si na výstavu vzali prepravku, odkladaciu klietku, psí stan alebo aspoň pelech pre svojho psa. Lepšia je odkladacia klietka, prepravka alebo psí stan, kde môžete svojho psa zavrieť. Váš pes môže byť mierumilovný jedinec, ale pamätajte, že ostatných prítomných psov nepoznáte. Navyše samotný priebeh výstavy predstavuje pre psa veľký stres, ktorý vyplýva z nového prostredia a prítomnosti veľkého množstva ďalších psov. Vezmite si so sebou tiež misku na vodu pre svojho psa.

Pozrite sa aj na článok: Ako cestovať so psom?

Vy sa vybavte dostatočným množstvom tekutín a stoličkou, najlepšie nejakou skladacou rybárskou stoličkou. Výstava môže trvať celý deň a vystavuje sa v pavilónoch výstavísk alebo vo vonkajších areáloch a tu nie sú žiadne možnosti na sedenie.

Priebeh výstavy

Pripravte sa, že výstava psov bude náročná aj pre vás. Môžete stráviť aj niekoľko hodín čakaním, než prídete na rad a budete psíka vystavovať v kruhu pred rozhodcami. Vyhlásený budete pomocou čísla, ktoré ste získali pri vstupe na výstavu. Psa vystavujete pomocou vystavovacej šnúry, nie obojku a vôdzky. Vystavovaciu šnúru zakúpite takmer na každej výstave a cena sa pohybuje v rozmedzí 0,55 – 0,75 €.

Rozhodcovi oceňujú postoj psa, postavenie tela pri pohybe a celkový vzhľad vrátane výšky, kvality srsti a chrupu.

Záver výstavy


Výsledok sa dozviete okamžite. Rozhodca diktuje svoje závery hodnotiacej komisii, ktorá všetko zapisuje na mieste. Iba na diplom a ocenenie (pohár, vecné ceny) musíte čakať až do samotného záveru výstavy vašej kategórie (kruhu). Vystavovať psa nie je naozaj nič zložité a možno váš miláčik dosiahne aj nejaký úspech.

Prečítajte si články:

Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť psie sušienky

Ako upiecť sušienky pre psov?

Prinášame vám recept ako upiecť sušienky pre psov. Každý, kto má doma psíka, má tiež …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.