Zvieratá

Ako vystavovať psa?

Praktické tipy a triky ako vystavovať psa

ako vystavovať psa

Príprava psa na výstavu je kľúčovou súčasťou úspechu na súťaži. Ak chceme, aby pes vynikol, je dôležité ho poriadne pripraviť. To zahŕňa úpravu srsti podľa platného štandardu, ktorý stanovuje, ako by dané plemeno malo vyzerať. Ak ide o dlhosrsté plemeno, úprava srsti si vyžaduje viac času. Okrem srsti je tiež dôležité venovať sa správnemu výcviku psa, aby sa dokázal predviesť v najlepšom svetle.

Pri výstave psa je dôležite mať pri sebe aj očkovací preukaz alebo pas s platným očkovaním proti besnote.

Okrem toho je nutne mať aj katalógové číslo prihláseného psa, v ktorom sa nachádza bližšie informácie o kruhu, v ktorom bude pes predvádzať a podmienky vstupu na výstavu. Ako sa naučiť vystavovať psa? Tréning s prípravou na súťaž vo výstavnom kruhu by mal začať už v ranom veku psa. Výcvik by mal byt postupný a zameraný na to, aby sa pes na výstave cítil pohodlne a dokázal sa ukázať v najlepšom svetle.

Základné Informácie

Výstava

vystavovanie psovVýstava psa je súťaž, na ktorej sa hodnotí exteriér psa a jeho schopnosti.

Výstava je ideálnou príležitosťou na to, aby sa pes stretol s inými psami a jeho majiteľ získal nové kontakty.

Výstavy sa konajú v rôznych kategóriách podľa veku a plemena psa. Pre účasť na výstave je potrebné zaregistrovať sa vopred a mať platný očkovací preukaz.

Plemeno

Každé plemeno má svoje špecifiká a charakteristické rysy, ktoré sú dôležité pri hodnotení na výstave. Je dôležité poznať vlastnosti svojho psa a vedieť, čo sa od neho na výstave očakáva. Niektoré plemená sú vhodnejšie na výstavy ako iné, a preto je dôležité zvážiť, či je výstava pre konkrétneho psa vhodná.

Hra

Hra je pre psa dôležitá, pretože mu pomáha rozvíjať jeho schopnosti a zlepšovať jeho náladu. Hra môže byť aj súčasťou výcviku psa. Je dôležité vybrať si vhodnú hračku pre svojho psa, ktorá bude zodpovedať jeho veľkosti, veku a temperamentu.

Na výstavách sa často organizujú aj rôzne hry pre psov, ktoré sú určené na zlepšenie ich schopností a zábavu. Hry môžu byť rôzneho charakteru, napríklad agility, flyball, obedience a iné.

Výstava psa je zaujímavou a užitočnou aktivitou pre majiteľov a ich psíkov. Je dôležité vedieť, čo sa od nej očakáva a ako sa na ňu pripraviť. S vhodným prístupom a trpezlivosťou môže výstava byť pre psa aj majiteľa veľkým zážitkom.

Príprava na Výstavu

Tréning

Tréning pred výstavou je kľúčom k úspechu. Majiteľ psa by mal začať tréning aspoň tri mesiace pred výstavou. Tréning by mal zahŕňať základné povely ako sediať, stáť, ležať, chodiť na vôdzke a privolať psa.

Majiteľ psa by mal používať povel „tu“ alebo „k sebe“ a odmeniť psa maškrtou alebo hračkou, keď pes príde. Majiteľ by mal tiež trénovať psa na aportovanie, ktoré môže byť užitočné pri výstave.

Výcvik

Výcvik pred výstavou zahŕňa učenie psa výstavného postoj a chôdze v kruhu. Majiteľ by mal používať gestá a povel „stoj“ alebo „postoj“, aby sa pes naučil stáť správne.

Majiteľ by mal tiež trénovať psa na chôdzu v kruhu. Je dôležité, aby sa pes naučil chodiť rovno a neodchádzať od majiteľa. Majiteľ by mal používať kliker alebo povel „kroč“ a odmeniť psa maškrtou alebo hračkou, keď pes chodí správne.

Kruh

V kruhu majiteľ by mal byť trpezlivý a pochváliť psa, keď sa správne postaví a chodí. Majiteľ by mal tiež používať maškrty alebo hračky ako odmenu za správne správanie.

Majiteľ by mal tiež mať so sebou vstupný list a zabezpečiť, že má všetky potrebné papiere a doklady. Je tiež dôležité, aby majiteľ mal odmenu pre psa, ktorá ho udrží motivovaného a nadšeného.

Celkový výcvik a tréning by mal byť založený na pozitívnej motivácii a privolávaní psa. Majiteľ by mal byť trpezlivý a pochváliť psa aj za malé úspechy.

Na Výstave

Na výstave psa sa prezentuje jeho exteriér a schopnosti. Výstava je rozdelená do tried, ktoré sa líšia podľa veku, plemena a funkcie psa. Výstava je tiež rozdelená do kategórií, ktoré zahŕňajú strednú, otvorenú, pracovnú, šampiónov a veteránov. Na výstave sú posudzované rôzne aspekty psa, vrátane jeho výstavného postoja, stavby tela, farby a pohybu.

Triedy

Triedy na výstave psa sa delia podľa veku a plemena. Dorastová trieda je určená pre psy vo veku od 6 do 9 mesiacov.

Mladšia trieda je určená pre psy vo veku od 9 do 18 mesiacov. Otvorená trieda je určená pre psy staršie ako 15 mesiacov. Pracovná trieda je určená pre psy, ktoré sú trénované na určitú prácu. Šampiónov trieda je určená pre psy, ktoré už získali určité tituly a veteránov trieda je určená pre psy staršie ako 8 rokov.

Posudok

Na výstave psa sa posudzuje jeho exteriér, pohyb a farba. Posudok sa vykonáva podľa štandardu plemena. Posudzujúci rozhoduje o tom, ktorý pes je najlepší v danej kategórii. Pes môže získať tituly ako CAC, CACIB, BOB alebo BOS.

Umiestnenie

Po posúdení sa psy umiestňujú podľa svojich kategórií a tried. V každej kategórii sa určí víťaz a druhý najlepší pes. Víťazi z každej kategórie sa potom umiestňujú do čestnej súťaže o najlepšieho psa na výstave. Víťaz čestnej súťaže získava titul BOB – najlepší z plemena. Druhý najlepší pes získava titul BOS – najlepší opačného pohlavia.

Výstava je organizovaná podľa pravidiel FCI. Pre úspešné vystavovanie psa je dôležité vedieť, ako pripraviť psa na výstavu a ako predvádzať jeho výstavný postoj. Na výstavách sa tiež môžu konáť rôzne súťaže a prezentácie.

Po Výstave

Odmena

Po výstave je dôležité odmeniť psa za jeho výkon. Toto môže byť v podobe pochvaly, maškrt alebo niečoho iného, čo pes miluje. Je dôležité, aby sa pes cítil po výstave dobre a vedel, že jeho výkon bol ocenený.

Tréning

Po výstave je vhodné pokračovať v tréningu psa. Aj keď sa zdá, že pes už dosiahol svoj vrchol, stále je čo zlepšovať. Tréning by sa mal zamerať na oblasti, kde pes potrebuje zlepšiť svoje schopnosti. Je dôležité neustále pracovať na zlepšovaní psa, aby sa mohol zúčastňovať ďalších výstav a dosahovať ešte lepšie výsledky.

Výstava je pre psa náročná a stresujúca skúsenosť. Preto je dôležité, aby sa pes cítil po výstave dobre a vedel, že jeho výkon bol ocenený. Odmena v podobe pochvaly, maškrt alebo niečoho iného, čo pes miluje, mu pomôže zrelaxovať sa a zlepšiť jeho náladu.

Tréning po výstave by sa mal zamerať na oblasti, kde pes potrebuje zlepšiť svoje schopnosti. Je dôležité neustále pracovať na zlepšovaní psa, aby sa mohol zúčastňovať ďalších výstav a dosahovať ešte lepšie výsledky.

Starostlivosť o Psa

Ak chcete vystavovať psa, musíte sa najprv postarať o jeho správnu starostlivosť. Správna starostlivosť zahŕňa všetko od výživy až po výchovu a zdravie psa. V tejto časti sa pozrieme na tri hlavné oblasti starostlivosti o psa: byt, srsť a obojok.

Byt

Pes by mal mať svoje miesto, kde sa môže cítiť pohodlne a bezpečne. Jeho miesto by malo byť čisté a suché, s dostatkom miesta pre jeho pohyb. Preto je dôležité zabezpečiť mu pohodlné bývanie a nevyhnutnú výbavu. Kvalitná posteľ a dostatok hračiek sú pre psa veľmi dôležité. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby bol byt dostatočne vetraný a osvetlený.

Srsť

Srsť psa by mala byť pravidelne upravovaná. Podľa príslušnosti k plemenu by ste mali psa kartáčovať minimálne 1x týždenne. To pomôže odstrániť odumreté chlpy a zabrániť tvorbe chlpových zhlukov. Pri starostlivosti o srsť psa je tiež dôležité zabezpečiť mu správnu stravu a pravidelné kúpanie.

Obojok

Pre psa je dôležité mať správne vybraný obojok. Obojok by mal byť pohodlný a neobmedzovať pohyb psa. Pri výbere obojku je dôležité zohľadniť veľkosť a váhu psa. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby bol obojok dostatočne pevný a nevytŕčal sa z kože.

Pri starostlivosti o psa je dôležité zohľadniť jeho plemeno, výchovu a zaobchádzanie. Je tiež dôležité zabezpečiť mu pravidelnú veterinárnu starostlivosť a pravidelnú vakcináciu.

Ak chcete vystavovať psa, musíte tiež zabezpečiť jeho preukaz pôvodu a prihlášku na výstavu. Rozhodca na výstave bude hodnotiť psa na základe jeho vzhľadu a správania, preto je dôležité zabezpečiť mu správnu starostlivosť a výchovu.

Prečítajte si články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button