ZvieratáNávody

Ako naučiť psa základné povely?

Ako naučiť psa základným povelomPes je príjemný spoločník a kamarát. Ešte lepší spoločník a kamarát je, keď vás počúva. Základné povely môžete naučiť psa sami. Nepotrebujete vedenie skúseného lektora. Nasledujúce riadky vám poradia, ako naučiť psa základné povely.

Návod ako naučiť psa základné povely

Privolanie

Základným povelom, ktorý pes musí vedieť zvládnuť, je privolanie. Mal by k vám pribehnúť vždy, keď ho zavoláte. Pri tréningu privolania, nezabudnite meniť tón hlasu.

Ak vás pes nevníma a radšej sa zaujíma o dianie okolo, len nie o vás, musíte ho niečím zaujať.

Ak nereaguje na zmenu tónu hlasu, mávajte na neho, skáčte, robte všetko pre to, aby ste zaujali jeho pozornosť a on mal dôvod za vami prísť.

V momente, kedy príde, odmeňte ho výraznou slovnou pochvalou. Často používame: „Ty si frajer!“ Vhodnými maškrtami za odmenu sú detské piškóty, ktoré psom chutia a sú finančne najmenej náročné.

Povel sadni

Ako naučiť psa povel zostaňPovel sadni, patrí k základom poslušnosti každého psa. Naučiť psa tento povel je pomerne ľahké.

Psíka si postavte pred seba alebo si ho postavte k nohe, tlačte mu na zadnú časť tela a opakujte názov povelu „sadni!“.

Akonáhle sa pes usadí, pochváľte ho a odmeňte ho maškrtou.

Tento postup opakujte niekoľkokrát, potom už psíka nechajte povel urobiť samotného. Každý výkon povelu zakončite hlasnou pochvalou a maškrtou. Psa tým motivujete k ďalšiemu výkonu.

Povel ľahni

Povel ľahni, je ťažší, pretože tento povel robia psíkovia neradi. Výcvik samotného povelu sám o sebe zložitý nie je. Psíka usaďte a tlačte mu do priestoru medzi lopatkami a opakujte povel: „ľahni!“

Psíkovi tlačíte na slabinu, ktorá ho prinúti si ľahnúť. Tento postup opakujte niekoľkokrát. Nezabudnite, vždy ležiaceho psíka odmeniť hlasnou pochvalou a maškrtou.

Povely ku mne, k nohe

Privolanie môže mať dve podoby:

Ku mne

Ak privoláte psíka povelom ku mne, musí pes bežať a posadiť si pred vás. Tento povel vieme naučiť psa ľahko. Psa privoláte a vo chvíli, keď bude pred vami, zatlačte ho rukou na zadnú časť tela, kým sa neposadí. Potom sa narovnáte a psa sediaceho pred sebou hlasno pochváľte a odmeňte maškrtou.

Opakujte povel niekoľkokrát, ale psíkovi netlačte na zadnú časť tela, mal by sám povel chápať a sadnúť si pred vami. Povel opakujte niekoľkokrát, ale striedame výcvik s hrou, aby sa pes nezačal nudiť a upútaval aj naďalej svoju pozornosť na vás.

K nohe

Ako naučiť psa bežné povelyPovel k nohe naučíte psíka obdobne ako povel ku mne, len musíte psíka prinútiť, aby vás zozadu obišiel a zostal sedieť pri vašej ľavej nohe. Postup je jednoduchý, psíka privolajte a maškrtou ho nasmerujte, aby vás obišiel.

V momente, kedy bude u vašej ľavej nohy, ho zatlačte na zadnej časti tela, aby sa posadil. Tento postup opakujte niekoľkokrát, neskôr už psíka motivujte, aby vás obišiel bez maškrty, sám z vlastnej iniciatívy. Hlasná odmena a maškrta sú samozrejmosťou.

Ďalšie povely pre psa

Úspešne ste zvládli základné povely, k ďalším patrí napríklad stav odloženia. Je to povel, pri ktorom ležiaceho psíka prinútite úplne v kľude ležať a nepohnúť sa z miesta.

Pes musí ležať v pokoji, aj keď sa od neho vzdialite, alebo okolo neho krúžite. Tento cvik patrí k tým ťažším, ktorý nemožno naučiť psa, bez znalostí predošlých povelov, naučiť. Spočiatku psa trénujte tým, že na ležiaceho psa hovoríte povel „zostaň!“.

Ak sa pes zdvihne, alebo si sadne, v kľude ho dajte do predchádzajúcej polohy a opäť opakujte povel „zostaň!“.

Odporúčaný článok: Ako vycvičiť Nemeckého ovčiaka?

Spočiatku stojte pred psom, opakujte mu povel a nechajte ho v tejto polohe aspoň minútu, nie dlhšie. Potom psa pochváľte a odmeňte maškrtou.

Pri výcviku povelu pomaly predlžujte dobu, kedy je pes v odložení a tiež sa od psa pomaly vzďaľujte alebo ho začnite obchádzať. Všetko cvičte pomaly a pozvoľna. Neočakávajte, že hneď spočiatku bude pes v kľude ležať a pozerať sa na vás, ako odchádzate preč.

Záver výcviku psa

Výcvik poslušnosti patrí k základným zručnostiam, ktoré by mal pes zvládať. Je celý rad cvikov, metód a činností, ktorým sa môžete so svojim psom venovať.

Základom každého výcviku je hlasná pochvala, zmena polôh hlasu a systém odmien v podobe maškŕt. Psa musíte motivovať k výcviku. Výcvik prerušujte hrou a povely cvičte maximálne 20 – 30 minút v kuse. Výcvik je pre psa náročný a je potrebné, aby bol pre psa zároveň radostný a bavil ho.

Varovanie

Ak chcete naučiť psa nejaký povel, neopakujte ho! Pokiaľ pes nereaguje na váš povel, usaďte ho do požadovanej polohy.

Ak budete povel opakovať viackrát, pes si navykne, že vás nemusí vypočuť hneď na prvýkrát a tým si celý výcvik zbytočne skomplikujete. Výnimku predstavuje iba povel „zostaň!“ pri stave odloženia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button