Ako si vybrať psa?
Mať psíka chce skoro každé malé dieťa. Keď už ste veľkí, je len na vás či si svoj sen o psíkovi splníte, alebo nie. Ak ste sa rozhodli, že si psíka zaobstaráte, je potrebné si poriadne vybrať toho správneho. Len tak budete so svojím rozhodnutím spokojní a spokojný bude aj váš pes. Čo všetko je potrebné pri výbere psa zvážiť a ako vyberať?
Prečo si psa kupujete?
Pred tým, než si psa kúpite, je potrebné si riadne premyslieť, prečo si ho vlastne chcete zaobstarať.
Chcete strážcu k domu, domáceho maznáčika pre deti, kamaráta na prechádzky alebo psíka s ktorým budete chodiť na výstavy a súťaže?
Nie každé plemeno sa hodí k deťom a niektoré zase nie sú vhodné na dlhé prechádzky. Taktiež sa do bytu hodí iné plemeno než k domčeku so skleníkom a veľkou záhradou.
Vaše skúsenosti so psami
Dôležité je si uvedomiť, aké máte so psami skúsenosti a koľko času chcete venovať výcviku. Bojové plemená rozhodne nie sú vhodné pre človeka, ktorý psa nikdy nemal.
Rovnako tak psy dominantné, ktoré pri nesprávnom vedení môžu byť neovládateľné a pre svoje okolie nebezpečné.
Aký by mal psík byť?
Pred tým než začnete vyberať konkrétneho psa, ujasnite si nasledujúce.
Malý či veľký pes?
Uvedomte si, koľko priestoru bude mať váš pes k dispozícii. Veľké plemená sa nehodia do malého bytu, ale budú vyžadovať priestor a dostatok pohybu, takže dlhá prechádzka každý deň vás neminie.
K deťom a do bytu sú vhodné menšie spoločenské plemená.
Akčný a stále v pohybe či lenivec?
Záleží na tom, koľko času chcete so svojim psíkom tráviť. Či chcete psíka na dlhé prechádzky alebo ako partnera pre šport alebo radšej lenivca, ktorý väčšinu času preleží na gauči. Riaďte sa tým, k čomu bol pes vyšľachtený.
Taký buldog s vami určite nenachodí denne niekoľko kilometrov a lovecký stavač nebude spokojný v byte, kde väčšinu času nie je nikto doma.
Čistokrvný pes či kríženec?
Rozhodnite sa, či si vezmete kríženca z útulku alebo či budete kupovať šteňa s preukazom pôvodu.
Pes s preukazom pôvodu, s tzv. papiermi, vás vyjde síce drahšie, ale máte istotu, že šteňa pochádza z kvalitného chovu, je zdravé a pravdepodobne bude mať charakteristické vlastnosti svojho plemena.
Lacnejšou možnosťou je zaobstarať si čistokrvného psíka, ale bez papierov. Tu vám ale nikto nezaručí, z akého prostredia pochádza a aké vlastnosti mali jeho rodičia.
U kríženca si nikdy nemôže byť istý, čo zo šteniatka vyrastie. Veľkosť či temperament takého psíka sa dá len ťažko odhadnúť ale hlavne záleží podľa toho ako si ho vychováte.
Keď si vezmete staršieho psíka z útulku, môže sa stať, že si na seba navzájom nezvyknete. Môže ísť o psíka, ktorý má zlé skúsenosti s ľuďmi a bude bojazlivý a jeho správanie bude nevyspytateľné, ale tiež môže byť vďačným a príjemným spoločníkom, ktorý sa vám za vašu starostlivosť odmení láskou a vernosťou.
Psík alebo fenka?
Ak si zaobstaráte domov fenku, je nutné počítať s tým, že sa bude dvakrát do roka hárať. Býva ale pokojnejšia, láskavejšia k deťom a lepšie sa vychováva. Pes je temperamentnejší a dominantnejší.
Máte malé deti?
Pri výbere psíka zohľadnite to, či máte deti. Niektoré plemená sú k deťom vhodnejšie ako iné.
Počítajte s finančnými výdavkami
Pri zaobstaraní psíka je nutné počítať s nemalými finančnými výdavkami. Kúpna cena psíka je v porovnaní s cenou kŕmenia a veterinárnej starostlivosti veľmi mizivá. Veď si psíka kupujete až na 15 rokov.
Okrem krmiva budete pre psíka musieť občas kúpiť aj nejaké prípravky ako napríklad balzám na labky, ktorý v zime chráni labky pred soľou a ďalšími chemikáliami na cestách, ktoré môžu vyvolať rôzne zápaly, a v lete zase chráni labky psíka pre horúcim asfaltom a pred rôznymi ostrými povrchmi.
Ďalším doplnkom čo budete potrebovať sú ušné kvapky pre psíkov. Tieto kvapky sa aplikujú do vonkajšieho zvukovodu ucha, za účelom pravidelného čistenia od ušného mazu, prachu, kožných exkrétov a ďalších nečistôt v uchu vášho miláčika.
Preštudujte si atlas psov
Ak ste si ujasnili aké sú vaše požiadavky na psíka, vezmite do ruky atlas psov, v ktorom sú podrobne popísané charakteristické vlastnosti jednotlivých plemien a vyberte si toho vhodného práve pre vás.
Psa nikdy nevyberajte podľa vzhľadu, ale podľa jeho vlastností!
Kedy si psa radšej nekupovať?
Ak chcete kúpiť psíka len kvôli deťom, radšej to nerobte, pretože sa môže stať, že za pár mesiacov prestane šteniatko deti baviť a bude len a len na vás sa oň postarať.
Psa si radšej nekupujte ani v prípade, že ste pracovne veľmi vyťažení a doma netrávite moc času alebo jazdíte často na dlhé cesty mimo domova. V takomto prostredí by pes nebol šťastný.
Vyberáme šteniatko priamo u chovateľa
Keď už ste rozhodnutý akého psíka chcete kúpiť, zistite si, kde je vo vašom okolí nejaký chovateľ a skúste si s ním dohodnúť stretnutie. Chovateľa môžete nájsť na internete alebo v časopisoch o psoch.
Výhodou je, keď môžete vidieť rodičov šteniatka a prostredie, v ktorom je odchované. Keď sa vám čokoľvek nebude zdať, nájdite si iného chovateľa.
Keď si vyberáte zo šteniatok to pravé, chvíľu ich nerušene pozorujte a hľadajte to, ktoré je živé a nebojácne. Z neho zrejme vyrastie správny sebavedomý pes. Skontrolujte zdravotný stav psíka, pozrite sa mu na zuby, či nemá výtok z očí a nechajte si predložiť očkovací preukaz šteniatka, kde by mal byť záznam o odčervení a očkovaní.
Ak je všetko v poriadku, nezostáva nič iné, než si šteňa odviezť domov a venovať mu tú správnu starostlivosť a uvidíte, že sa vám psík odmení vernosťou a láskou.
Keď som bola malá, mali sme doma psíka, kterého sme vychovali od šteniatka a psíka z útulku. Obaja boli kríženci. Psík z útulku bol veľmi vďačný a milý ale mal „túlavé topánky“ Keď ho príroda zavolala, jednoducho sa nedal udržať. Čo je zaujímavé, bol prieberčivejší v jedle, v útulku nám totiž nepovedali čím ho kŕmili a doma sme museli kúpiť niekoľko druhov granulí, kým sme našli druh, ktorý mu chutil. Obaja ale boli jedineční a keby som mala dom so záhradou, hneď by som si nejakého zaobstarala. Sme ale pracovne veľmi vyťažení a neviem si predstaviť, že by som psíka nechávala samého v byte
Ak nemáte skúsenosti so psíkom, je dobré nechať si najprv poradiť – u chovateľa, v útulku či u veterinára – poradia vám aký psík by bol pre vás najvhodnejší. Rovnako je dobré zájsť do nejakých chovateľských potrieb a zistiť, čo všetko budete potrebovať kúpiť a koľko vás to bude stáť. Psík nie je hračka, ktorú možete odložiť, je to nový člen rodiny, preto je potrebné rozumne zvážiť, či si ho zaobstaráte 🙂
My máme psíka je to jazvečík. Milujem ho. Je to naozaj dobrý milý a pekný psík.