AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať olivovník?

Ako pestovať olivovník?

pestovanie olivovnikaDnes si ukážeme ako pestovať olivovník. Je to exotický strom, ktorého domovinou sú rôzne subtropické krajiny v Stredomorí. Je to dlhoveký strom s bizarne pokrútenými kmeňom, ktorého plody, olivy, sú neodmysliteľnou súčasťou stravy tamojších obyvateľov a hlavne surovinou pre výrobu zdravého olivového oleja. Olivovník rastie v prírode veľmi pomaly v kamenistej chudobnej pôde. Suchu odoláva vďaka hlbokému zakoreneniu. Koruna olivovníka je hustá, listy sú šedo zelené a na jar kvitne drobnými kvetmi. Túžite po výborných domácich olivách? Vyskúšajte si pestovanie olivovníka na Slovensku.


Postup ako správne pestovať olivovník

Ako zohnať semienka

Pestovať olivovník na Slovensku, teda našich v charakteristických podmienkach nemá žiadnu tradíciu, napriek tomu je dnes možné to vyskúšať.

návod ako pestovať olivovnik v interieriStromček olivovníka už nie je problémom zohnať. Je v ponuke v rôznych kvetinárstvach, záhradníctvach alebo aj v bežných supermarketoch. Môžete si ho zaobstarať aj na internetových obchodoch, ktoré sa špecializujú na predaj exotických rastlín.

Základná starostlivosť

Ak chceme pestovať olivovník nevyžaduje to žiadnu zvláštnu starostlivosť. Je to veľmi odolný a nenáročný stromček. Z prírody je zvyknutý na zlé podmienky, ktoré mu môžete v našich podmienkach mierne vylepšiť.


Vhodná pôda

Pestovateľský substrát pre pestovanie olivovníka sa namieša veľmi ľahko. Olivovník sa uspokojí so zmesou kyprej záhradnej zeminy a piesku v pomere 1:1 a hlavne s dostatočnou drenážou, ktorá odvedie prebytočnú vodou z dôvodu malého zalievania tejto rastliny.

Ako rastlinu polievať

pestovanie olivPokiaľ ide o zálievku, tak netreba takmer žiadnu. V prírode olivovník tiež nikto nezalieva a vystačí si s občasným dažďom, ktorých nie je v podmienkach Stredomoria až taký častý. Častejšia zálievka by olivovníku skôr uškodila ako pomohla.

Pestovanie v kvetináči

Ak budete olivovník pestovať v nádobe, umiestnite ho napríklad na terasu alebo balkón, aby mal dostatok slnečného svitu.

Prirodzenými podmienkami pre olivovník je sucho a teplo. Takisto mu robí dobre dostatočne chránené stanovisko.

Strihanie a rez

Olivovník môžete upravovať rezom na jar, najneskôr ale do polovice júla, aby nové výhonky stačili vyzrieť. Ak budeme pestovať olivovník v nádobe, postačí len pravidelné skracovanie letorastov.

Pozor na mráz


Pohromou pre olivovník je mráz, ktorý nenávratne poškodzuje korene. Preto ho na zimu premiestnite do miestnosti so stálou teplotou okolo 10 ° C a mierne zalejte len v prípade zvinovanie listov.


Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.