Ako zdravo jesť?
Zdravo jesť a zdravo žiť? Znie to ideálne, vôľu by mal snáď každý, ale nie vždy sa to každému podarí. Jedlo je pre človeka rovnako dôležité, ako dýchať vzduch. Aby ste boli zdraví, musíte tiež zdravo jesť. V každej rodine sú zaužívané určité zásady, stravovacie návyky, ale aj zlozvyky v stravovaní. Zlé stravovacie návyky, zloženie jedla (vrátane toho nezdravého) zaťažujú váš organizmus. Je potrebné do jedálnička zaradiť dostatočné množstvo ovocia a zeleniny a dočasne vynechať tučné jedlá.
Prestaňte si ničiť svoje telo a začnite zdravo jesť pravidelne!
Je to pohodlné a bezpracné zájsť si na hotové jedlo do rýchleho občerstvenia. Životný štýl, pracovné vyťaženie a povinnosti v rodine tiež prispievajú k tomu, aby ste vaše stravovanie riešili týmto spôsobom. Musíte si priznať, že vám jedlo v rýchlom občerstvení chutí, napriek tomu, že ste si vedomí, že to dobré je na úkor kvality.
Jedlá obsahujú nadmerné množstvo sacharidov a ak sa takto stravujete s určitou pravidelnosťou, zásobujete svoje telo výdatným zdrojom energie, ktorý nezvládate spotrebovať. Máte málo pohybu (možno nárazovo si idete zabehať, ale to je stále málo účinné) a z dlhodobého pohľadu sa takto môžete dopracovať k obezite, alebo aj k iným zdravotným ťažkostiam.
Nájsť jednoznačnú odpoveď čo sú zdravé a čo nezdravé potraviny je dosť zavádzajúce. Všetky potraviny v surovom prirodzenom stave sú zdravé. Ale ak si ich tepelne upravíte a nevhodne skombinujete tak, že sa pre vaše telo stanú ťažko stráviteľné, potom ich môžete považovať za nezdravé potraviny.
Pozrite sa napríklad na zeler
Úžasná zdravá koreňová zelenina, ktorá chráni vaše telo pred baktériami a plesňami veľkou dávkou vitamínov a minerálov, ktorými disponuje. Aby bol zeler chutnejší, keď ho konzumujete za surova, pripravujú sa z neho nátierky (bez tepelnej úpravy), džúsy a iné zdravé nápoje.
Ale nie je zeler ako zeler. Už len tento pojem v niektorých vyvoláva príjemnú asociáciu ─ výborná sviečková s tučnou smotanou a žemľovou knedľou.
Niekedy je ťažké odolať. Tu sa zeler smaží, restuje spoločne s ďalšou zeleninou a chutným mäsom, aby sviečková mala ten pravý základ.
V tejto podobe už prestáva byť zeler tou zaručene zdravou zeleninou. A ak si zeler osmažíte na oleji ako hranolky a k tomu si dáte majonézu, potom môžete hovoriť o nezdravom jedle.
Ovsené vločky sú tiež veľmi zdravé
Využitie ovsených vločiek v kuchyni je rozmanité. Vločky sa môžu použiť do sladkých pokrmov, ale aj ako závarka do mäsového a hydinového vývaru, do mäsových rolád, plniek, do zeleninových pokrmov.
Už ste skúsili namiesto strúhanky obaliť rezeň v ovsených vločkách? Taktiež sú výborné, keď sú pražené na panvici. Vzhľadom k zachovaniu cenných látok nie je dobré vločky príliš dlho variť.
Alebo si urobte ovsené raňajky. Večer si namočte ovsené vločky do mlieka alebo vody aby zmäkli, ráno k nim primiešajte lyžičku medu, prípadne pridajte vlašské oriešky alebo hrozienka a zaručené budete zdravo jesť aspoň jeden pokrm denne.
Životný štýl a zdravé stravovanie
Pokiaľ chcete zdravo jesť, musíte zmeniť od základu váš životný štýl. Štýl života výrazne ovplyvňuje vaše fyzické a duševné zdravie. Nahovárať si sami sebe, že za svoju nadváhu nemôžete, pretože ste to zdedili po rodičoch, nie je správny prístup.
Dedičnosť je len zástupná záležitosť, podstatné je, ako sa stravujete a celkovo ako zdravo žijete. Zvýšte svoju pohybovú aktivitu, jedzte zdravú a vyváženú stravu.
Obmedzte konzumáciu tučných a múčnych jedál, jedzte viac ovocia a zeleniny. Dajte si predovšetkým záležať na ich úprave, aby ste zachovali čo najviac vitamínov a minerálov. Zelenina a zemiaky sú potraviny, ktoré prirodzene očisťujú váš organizmus. Obsiahnutá vláknina v týchto produktoch sa nestrávi a pri vyprázdňovaní stiahne so sebou aj škodliviny. Zdravo jesť naozaj vyžaduje značnú snahu z vašej strany.