Zdravie a krásaRecepty

Ako pripraviť povzbudzujúci „čaj“ Maté?

yerba matéMaté ─ horúci nápoj pripravený zo sušených drvených lístkov cezmíny paraguajskej, juhoamerickej posvätnej rastliny s povzbudzujúcimi účinkami. Maté je veľmi silný energetický nápoj, ktorý je navyše zdravý a zaháňa pocit hladu. Obsahuje tzv. mateín, ktorý je veľmi podobný kofeínu, ale na rozdiel od neho nie je návykový. Ak budete tento čaj popíjať pravidelne, nabije vás energiou a dokonca aj omladí. Možno vás to prekvapí, ale pomôže vám zhodiť nejaké kilá, pretože podporuje látkovú výmenu a pôsobí na organizmus detoxikačne. Je však potrebné ho piť minimálne niekoľko mesiacov, aby ste dosiahli nejaký efekt. Nečakajte, že sa dostavia blahodárne účninky po jednom vypití. Tento nápoj ocenia napríklad študenti a môže sa im stať veľmi cenným pomocníkom, pretože rozjasňuje myseľ a pomáha prežiť skúškové obdobie. Upravuje tiež spánkovej rytmy. Potrebujete povzbudiť? Pripravte si s nami čaj maté.

Čo budete potrebovať na prípravu čaju maté

Ak budete chcieť dodržať správny postup prípravy, budete potrebovať:

  • Yerba maté (čítajte Jerba či Serba) ─ sušené lístky cezmíny Paraguajskej
  • Bombilla (čítajte Bombija či Bombiša) ─ špeciálnu slamku so sitkom, najčastejšie kovová, bambusová či z alpaky
  • Kalabasa ─ tradičná nádoba vyrobená najčastejšie z vydlabanej tekvice, novšie potom zo skla, keramiky

Postup prípravy Yerba Maté krok po kroku

Príprava kalabasy a bombilly

príprava yerba maté

Kalabasu naplňte do 2/3 Yerba maté, dlaňou nádobu zakryte, otočte do vodorovnej polohy a jemne pretrepte.

Jemné čiastočky sa tak dostanú dole a bombilla sa nimi neupchá.

Nádobu opäť narovnajte tak, aby Yerba zostalo pod uhlom 45 °.

Príprava čaju

K varu priveďte približne 1 liter vody a nalejte do termosky. Trochu horúcej vody zmiešajte so studenou vodou a získanú vodu s teplotou okolo 50 ° C nalejte na Yerba tak, aby presahovala viac ako polovicu lístkov.

Nechajte pôsobiť 2-3 minúty. Voda sa tak vsiakne do lístkov, tie napučia a uvoľnia tak potrebné látky.

Keby ste lístky zaliali vodou vriacou, nápoj by bol príliš horký (spálený) a zničili by sa cenné látky v ňom obsiahnuté. Bombillu zasuňte do časti, kde nie sú lístky a nalejte na ňu vodu o teplote cca 70-80 ° C tak, aby hladina vody bola približne 1 cm pod úrovňou lístkov. Lepšie menej vody než viac.

Nápoj Yerba máte hotový

matéNápoj je pripravený, môžete piť. Pozor ─ nápoj je celkom horúci a horký. Niekto si ho zamiluje hneď, iný si potrebuje zvyknúť.

Nápoj nemiešajte a bombillu nevyťahujte.

Po vypití až na dno (spoznáte podľa charakteristického srkavého zvuku) môžete lístky znova zaliať horúcou vodou z termosky a niekoľkokrát opakovať.

Prvý nálev je veľmi silný, postupne sa horkosť znižuje. Dôležité je nenechať ho vychladnúť.

Tip od priateľa z Uruguaja

Niekoľko prvých nálevov bude na povrchu lístkov pena, to je veľmi dobré znamenie.

Hneď ako pena zmizne, je možné bombillu vytiahnuť, utlačiť yerba lístky a presunúť bombillu na druhú stranu opäť pod uhlom 45 °.

Nápoj tým akoby oživíte a môžete si ho vychutnávať ďalej.

Dá sa pripraviť povzbudzujúci „čaj“ Maté aj bez príslušenstva

Nakoniec alternatíva pre tých, ktorí chcú využiť blahodarných účinkov Yerba maté, ale nechcú si kupovať príslušenstva či im nezáleží na správnosti prípravy.

Rýchle Maté ako čaj Maté si možno pripraviť ako klasický čaj, kedy 2-3 lyžice Yerba zalejeme trochou studenej vody, necháte 2-3 minúty odpočívať a potom zalejeme cca 300 ml horúcej vody o približnej teplote 80 ° C. Po 5 minútach sceďte a je hotovo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button