Recepty

Ako urobiť mätové a jahodové želé?

Prinášame vám recept na mätové a jahodové želé. Želé z čerstvých jahôd a z čerstvej mäty, to je moderný dezert, ktorý má švih. Svieža chuť čerstvých jahôd ladí s delikátnou a ľahko vetrovou mätou, súhru dotvára pár kvapiek hladkej smotany, plátok čokolády a malý kúsok piškóty. Jahodové a mätové želé má dokonalý vzhľad a atraktívnu farebnosť, ktorá je tvorená len prirodzenými tónmi použitých surovín. Dezert z ovocného jahodového rôsolu je osviežujúci, ľahký, málo kalorický, zachováva všetky zdravé zložky ovocia a aromatické byliny.

Čo potrebujeme na mätové a jahodové želé

  • 2 plné hrste čerstvej mäty
  • 500 g čerstvých jahôd
  • 1 cukrársku želatinu na 250 ml a 1 na 500 ml tekutiny
  • 3-4 lyžice cukru
  • limetku alebo citrón
  • piškóty
  • čokoládu alebo smotanu na ozdobenie

Postup ako urobiť mätové a jahodové želé krok po kroku

Dezerty z ovocných rôsolov sú pomerne populárne a na rozdiel od klasického múčnika ich väčšinou nikto neodmietne.

Ovocné želé a želé neobsahujú múku a teda ani lepok, na ktorý trpí alergiou čím ďalej viac ľudí. Pričom sa alergia môžu začať prejavovať až v dospelosti. Dezerty z ovocného želé môžeme podávať hneď po jedle alebo ako osviežujúci ľahký olovrant.

mätové želéOvocné želé sa pripravujú bez tuku a s minimom cukru (diabetici ho ľahko nahradia svojim vyskúšaným vhodným sladidlom).

Na mätovú časť želé budeme potrebovať dve plné hrste čerstvej mäty kučeravej alebo mäty piepornej, dve lyžice práškového cukru, prípadne pol citróna alebo limety, prípravok na prípravu cukrárskej želatíny (na 250 ml tekutiny).

Mätu rozdrvíme. Štvrť litra vody privedieme k varu, prisypeme mätu, necháme dvakrát-trikrát prejsť varom.

Odstavíme, priklopíme pokrievkou a necháme 15 minút lúhovať. Potom precedíme. Mätový odvar ochutíme dvoma lyžicami cukru. Záleží na našej obľube, či pridáme šťavu z 1/2 citróna alebo limetky alebo či mätovému odvaru ponecháme hlavne chuť mäty – mierne mentolovú chuť.

Varenie želatiny

Ochutený odvar doplníme na štvrť litra a podľa návodu na sáčku uvaríme želatínu. Na ovocné rôsoly sa najlepšie hodia cukrárske prípravky s agarom. Sú ľahké a rastlinného pôvodu.

Vyššie formičky alebo vyššie kónické čajové šálky vylejeme studenou vodou a nalejeme do nich mätovú želatínu. Môžeme do nej pre dekoráciu vložiť napríklad pár kvietkov, lístoček mäty alebo tenký maličký nechtík citróna (limetky) bez kôry.

jahodové želéNa jahodovú časť potrebujeme pol kilogramu zrelých čerstvých jahôd, dve lyžice cukru, cukrársku želatínu na pol litra tekutiny.

Jahody preberieme, nahnité vyhodíme, odstránime stopky a hneď ich stláčame do pollitrovej nádoby, aby sme stlačili potrebné objemové množstvo. Jahody doplníme takým množstvom vody, aby bol pollitrový džbán úplne plný (voda zatečie i medzi plody).

Dáme do kastrólika a prudko privedieme k varu. Prisypeme želatínu rozmiešanú s cukrom a 2-3 minúty povaríme. Ešte horúcou jahodovou zmesou vyplníme formičky alebo šálky.

Do teplej jahodovej hmoty zatlačíme pár piškót (rovnou stranou nahor).

Želé necháme vychladnúť, najlepšie do druhého dňa. Keby sme želé vysypali predčasne, už znovu riadne nestuhne.

Sklenený vzhľad je veľkou devízou tohto dezertu. Zdobíme smotanou alebo smotanovým jogurtom, hoblinkami čokolády, rezom čokoládového cukríka, nugátu. Podávame dobre vychladené tesne pred konzumáciou.

Tip

Pretože jahody prešli krátkym varom, nie sú už tak agresívne, takže dezert nevadí ani ľuďom (deťom) s alergiou na čerstvé jahody. Je to ale potrebné najskôr vyskúšať na malej vzorke.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button