Recepty

Ako pripraviť medové zázvorníky?

Recept na výborne medové zázvorníky

Medové zázvorníkyMedové zázvorníky sú tradičné pečivo, ktoré sa vyrába už stáročia. Toto chrumkavé a aromatické pečivo je obľúbené nielen pre svoju chuť, ale aj pre svoje zdravotné výhody. Zázvor, ktorý je jednou z hlavných ingrediencií, má protizápalové a antibakteriálne účinky a med obsahuje antioxidanty a ďalšie zdravé látky.

Ak chcete pripraviť medové zázvorníky doma, budete potrebovať zopár základných surovín, ako je múka, med, maslo a samozrejme, zázvor. Existuje mnoho variantov receptov na medové zázvorníky, ktoré sa líšia v množstve a pomere ingrediencií, ale základný postup je väčšinou rovnaký.

Na začiatku je potrebné si pripraviť cesto, ktoré sa zvyčajne skladá z múky, cukru, masla, medu, vajec, zázvoru a korenia. Cesto sa nechá odpočívať v chladničke, aby sa získala správna konzistencia a chuť. Potom sa cesto vyvaľká na pomúčenej doske a vykrajujú sa z neho tvarohodné kúsky, ktoré sa pečú v rúre. Hotové medové zázvorníky sa môžu ozdobiť cukrovou polevou alebo inými dekoráciami podľa vlastnej chuti.

Suroviny

Na prípravu medových zázvorníkov budete potrebovať nasledujúce suroviny:

 • 500 g hladkej múky
 • 200 g práškového cukru
 • 2 vajcia
 • 2 žĺtky
 • 150 ml oleja
 • 2 lyžice medu
 • 2 lyžice mletej škorice
 • 2 lyžice mletej zázvorovej korenia
 • štipka soli

chuť medových zázvorníkovMúku preosejte do misky a pridajte práškový cukor, mletú škoricu, mleté zázvorové korenie a štipku soli. V samostatnej miske vymiešajte vajcia a žĺtky. Pridajte olej a med a dôkladne premiešajte.

Postupne pridávajte vajcovú zmes do suchej zmesi a miešajte, kým sa nevytvorí hladké cesto. Cesto zabaľte do potravinárskej fólie a nechajte oddychovať v chladničke aspoň hodinu.

Po hodine cesto vyberte z chladničky a nechajte ho trochu odpočinúť na izbovej teplote. Potom ho rozvaľkajte na pomúčenej doske na hrúbku 5 mm a vykrajujte z neho zázvorníky pomocou formičky.

Položte zázvorníky na plech vyložený papierom na pečenie a pečte ich v predhriatej rúre na 180°C asi 10-12 minút, kým sa nezačnú zlato-hnedo farbiť. Nechajte ich vychladnúť na plechu a potom ich môžete podávať.

Príprava Cesta

Vymiešanie Cesta

Na prípravu cesta na medové zázvorníky budete potrebovať vajce, múku, zázvor, olej a cukor.

Postupujte nasledovne:

 1. Vajce a cukor vymiešajte v miske, kým nevznikne horúca hmota.
 2. Potom odstavte a šľahajte, kým hmota nevychladne.
 3. Pridajte postrúhaný zázvor a múku a vypracujte cesto.

Vyvaľkanie Cesta

Cesto na medové zázvorníky vyvaľkajte na pomúčenej doske a vykrajujte tvary ako u cesta lineckého. Vykrojené tvary nechajte najlepšie 24 hodín odpočinúť.

Tip: Ak chcete, aby boli zázvorníky mäkšie, môžete pridať trochu mlieka do cesta.

Pečte zázvorníky na vymastenom plechu alebo na papieri na pečenie cca 20 min. pri 180° – 200°C doružova. Zázvorníky vybehnú do výšky 1-2 cm.

Použitie oleja je voliteľné, ale môže pomôcť zabezpečiť, že cesto sa nelepí na dosku.

Teraz máte hotové skvelé medové zázvorníky!

Formovanie a Pečenie Zázvorníkov

Použitie Formičky

Po vyvaľkaní cesta na hrúbku cca 5 mm, je potrebné použiť formičku na zázvorníky. Táto formička by mala byť na to určená a môže mať rôzne tvary a veľkosti. Je dôležité, aby boli zázvorníky rovnomerne vykrojené a mali podobnú veľkosť, aby sa pekli rovnomerne.

Ak nemáte k dispozícii formičku na zázvorníky, môžete použiť aj iné tvary, napríklad okrúhle alebo štvorcové. V takom prípade je dôležité dbať na to, aby boli zázvorníky rovnomerne vykrojené a mali podobnú veľkosť, aby sa pekli rovnomerne.

Pečenie v Rúre

Pred pečením zázvorníkov je potrebné pripraviť plech a vystlať ho papierom na pečenie. Zázvorníky sa potom ukladajú na plech a pečú sa v rúre, ktorá bola predhriata na 170 stupňov.

Doba pečenia zázvorníkov závisí od veľkosti a hrúbky cesta. Všeobecne platí, že zázvorníky sa pečú približne 20 minút, ale môže to byť aj viac alebo menej. Je dôležité sledovať ich stav a prispôsobiť dobu pečenia podľa potreby.

Po upečení sa zázvorníky nechajú vychladnúť na plechu. Môžu sa podávať ako sladká pochúťka k čaju alebo káve.

Ak je potrebné upiecť viac zázvorníkov naraz, je možné použiť väčší plech alebo pečiť ich postupne. Pri pečení je dôležité dbať na to, aby boli zázvorníky rovnomerne umiestnené na plechu a aby sa pekli rovnomerne.

Pri pečení zázvorníkov sa odporúča použiť teplotu 170 stupňov a dobu pečenia približne 20 minút. V prípade, že sa zázvorníky pečú pri vyššej teplote, môžu sa prejsť a stať sa tvrdými. Naopak, ak sa pečú pri nižšej teplote, môžu sa nepekne rozlievať.

Vzhľadom na to, že každá rúra je iná, je dôležité sledovať stav zázvorníkov a prispôsobiť dobu pečenia podľa potreby.

Tipy a Triky

Pri príprave medových zázvorníkov existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré môžu pomôcť zabezpečiť, že vaše pečenie bude chutiť skvele a vyzerať ešte lepšie.

Chuť

Jedným z najdôležitejších faktorov pri príprave medových zázvorníkov je chuť. Aby ste zabezpečili, že vaše pečenie bude mať skutočne výraznú chuť, môžete skúsiť niektoré z nasledujúcich tipov:

 • Použite čerstvé ingrediencie, najmä zázvor a škorica, ktoré dodajú pečeniu výraznú chuť.
 • Pripravte si zázvorový sirup, ktorý môžete použiť namiesto cukru alebo medu. Stačí zohriať vodu a zázvor, pridať cukor alebo med a nechať zmes variť, kým sa nezredukuje na sirup.
 • Experimentujte s rôznymi druhmi medu, aby ste zistili, ktorý najviac vyhovuje vašim chuťovým preferenciám.

Tipy

Okrem chuti existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok vašich medových zázvorníkov. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť dokonalý výsledok:

 • Pripravte si cesto vopred a nechajte ho odpočívať v chladničke, aby sa zlepšila jeho konzistencia a bolo ľahšie s ním pracovať.
 • Použite kvalitné korenie a zázvor, aby sa zabezpečila výrazná chuť.
 • Nezabudnite na správne množstvo prášku do pečiva, aby sa zabezpečilo, že vaše pečenie bude mať správnu konzistenciu a nezostane na plechu.
 • Použite kvalitné korenie a zázvor, aby sa zabezpečila výrazná chuť.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na medové:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button