Ako urobiť černicové víno?
Najzaujímavejšími zo všetkých „vinných ovocí“ sú možno práve černice. Černicové víno však obsahuje pomerne málo kyselín, preto pri miešaní s inými kyslejšími vínami, napr. s ríbezľovým, sa vytvorí veľmi chutný nápoj.
Čo je na černicové víno potrebné:
- 3,5 l černicovej šťavy
- 2 kg cukru
- čistá kultúra kvasiniek
- 20 g kyseliny vinnej (citrónovej)
- hrniec, varecha
- kuchynská váha
- lievik, sitko
- gumová hadička
- demižón
- sklenené fľaše na hotové víno
- siridlo
- asi 5,5 l vody
- 1/2 balíčka živnej soli
- vosk alebo plastelína
Postup prípravy černicového vína krok po kroku
Na černicové víno je potrebné použiť len zdravé, zrelé, nenahnité a čisté plody; najlepšie čerstvo natrhané. Ak použijeme nahnité černice, víno nimi skazíme.
Demižón riadne vymyjeme, možno ho i vysiriť. Do zátky je potrebné vyvŕtať otvor pre zasunutie kvasnej trubičky (trebárs vŕtačkou).
Roztlačené bobule sa nelisujú, ale nechajú sa 4 až 5 dní nakvasiť. Tým sa dôkladne vylúhuje farbivo, víno sa dobre zafarbí a nadobudne príjemnú chuť červeného hroznového vína.
Pridáme 5 g kyseliny vinnej, 2 g živnej soli a sparíme 2 litrami vriacej vody. Po vychladnutí skvasíme čistou kultúrou kvasiniek a necháme 24 h stáť.
Do muštu vmiešame 2 kg cukru a miešame, kým sa všetok cukor nerozpustí.
Nevyhnutnou zložkou zákvasu sú kvasinky, ktoré pretvoria sladkú vodu na víno. Kvasinky možno dať do demižóna rovno, oveľa lepšie je tým pádom ich rozmnoženie. Do 150 ml ovocnej šťavy (dve nastrúhané a vylisované jablká) dáme polievkovú lyžicu cukru a zľahka ohrejeme. Po vychladnutí vysypeme vrecúško kvasiniek a necháme stáť utierkou prikryté v teple aspoň 12, ale najlepšie 24 hodín.
Na druhý deň prilejeme do demižóna a pridáme vzklíčené kvasinky. Proti kazom pridáme trochu siridla podľa návodu na etikete.
Zašpuntujeme korkom s kvasnou trubičkou. Medzery medzi hrdlom a korkom a medzi zátkou a korkom trebárs pokvapkáme voskom alebo utesníme plastelínou. Do kvasnej trubičky je potrebné naliať trochu vody alebo liehu, cez ktorý bude oxid uhličitý z kvasenia unikať von, ale kyslík sa nedostane dovnútra.
Zazátkovaný demižón dáme na prvý týždeň počas búrlivej fázy kvasenia na teplejšie miesto, potom už v pokojnej fáze niekam do tieňa, na miesto s izbovou teplotou.
V priebehu kvasenia, asi po 10 dňoch, sa odporúča víno stočiť do iného demižóna pomocou gumovej hadičky kvôli odstráneniu kalov a oddeleniu čistej tekutiny od ovocia, aby zvyšky ovocia nespôsobili pleseň alebo iné kazy vína. Súčasne sa pridáva aj 0,5 kg cukru.
Po skončení kvasenia stočíme víno do čistých fliaš a ich hrdlá zašpuntujeme korkom. Zátky je potrebné vopred trochu povariť, aby dobre tesnili. Potom je víno pripravené na konzumáciu.
Tip
Černice nám síce zafarbia jazyk do tmavofialova, no napriek tomu regenerujú sliznice a aj pleť, spomaľujú starnutie buniek, priaznivo pôsobia pri zápche a liečbe močových ciest, či žlčníkových problémov.