Recepty

Ako pripraviť bezlepkové langoše?

Jednoduchý návod na bezlepkové langoše

Bezlepkové langošeBezlepkové langoše sú vynikajúcou alternatívou pre ľudí, ktorí trpia celiakiou alebo majú iné ochorenia, ktoré im nedovoľujú konzumovať potraviny s obsahom lepku. Tieto langoše môžu byť tiež vhodné pre tých, ktorí sa snažia zdravšie stravovať a znižovať množstvo konzumovaných sacharidov.

Pripraviť bezlepkové langoše nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať. Existuje mnoho receptov na internete, ktoré poskytujú krok za krokom návod na vytvorenie perfektných langošov bez lepku. Pri výbere receptu je dôležité zvoliť si ten, ktorý vyhovuje vašim preferenciám a potrebám. Niektoré recepty používajú kvasnicové cesto, zatiaľ čo iné používajú bezlepkové múky.

Pri príprave bezlepkových langošov je dôležité mať na pamäti, že každý recept sa môže líšiť v závislosti od použitých surovín a techník. Je dôležité dodržiavať pokyny a postupovať podľa receptu, aby sa dosiahlo najlepšie možné výsledky. Bezlepkové langoše môžu byť vynikajúcou alternatívou pre klasické langoše a môžu byť príjemným zážitkom pre každého, kto ich ochutná.

Čo Sú Bezlepkové Langoše

ako urobiť domáce langošeBezlepkové langoše sú obľúbeným jedlom, ktoré pochádza z Maďarska. Ide o placky z kynutého cesta, ktoré sa smažia na oleji.

Tento druh jedla sa vyrába z bezlepkovej múky, ktorá neobsahuje lepok. Tento fakt robí bezlepkové langoše vhodnými pre ľudí s celiakiou alebo gluténovou intoleranciou.

Bezlepkové langoše sú veľmi jednoduché na prípravu. Hlavné ingrediencie sú bezlepková múka, soľ, cukor, droždie, voda a olej na smaženie. Existuje mnoho rôznych receptov na bezlepkové langoše, ktoré sa líšia v zložení a spôsobe prípravy.

Bezlepkové langoše sa často podávajú s rôznymi prílohami, ako napríklad cesnakovým maslom, syrom, kyslou smotanou, paradajkami alebo zeleninou. Môžu sa tiež použiť ako základ pre rôzne pizze alebo ako náhrada za chlieb v sendvičoch.

V súčasnej dobe je možné nájsť bezlepkové langoše v mnohých reštauráciách a potravinových predajniach. Vzhľadom na ich popularitu a bezlepkovú povahu sú vhodným riešením pre ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoje stravovacie návyky a zdravie.

Potrebné Suroviny

Hlavné Suroviny

Na prípravu bezlepkových langošov budete potrebovať nasledujúce suroviny:

 • Bezlepková múka
 • Kyslá smotana
 • Vajcia
 • Mlieko
 • Droždie
 • Soľ
 • Olej na pečenie

Príprava Kvásku

Aby ste mohli pripraviť tieto chutné langoše, musíte najprv pripraviť kvások. Na to budete potrebovať:

 • 100 ml vody alebo mlieka
 • 15 g čerstvého droždia
 • 1 lyžička cukru

Do misky nalejte vlažnú vodu alebo mlieko a pridajte cukor a droždie. Nechajte kvások nakysnúť asi 10 minút. Potom pridajte soľ a vajcia a premiešajte. Postupne pridávajte bezlepkovú múku a mlieko, až kým nedostanete hladké a elastické cesto. Nechajte cesto kysnúť na teplom mieste asi hodinu.

Po tejto dobe si vezmite cesto a rozvaľkajte ho na tenké placky. Na rozpálený olej kladiete placky pomaly a opekáte ich z oboch strán, kým nebudú pekné a zlatisté. Potom ich môžete potrieť cesnakovou pastou a posypať syrom alebo si ich môžete vychutnať samotné. Tieto chutné bezlepkové langoše sú skvelou alternatívou k bežným langošom a sú vhodné pre všetkých, ktorí sa snažia vyhnúť sa lepku v strave.

Príprava Cesta

Vytváranie Cesta

Na prípravu bezlepkových langošov je potrebné najskôr pripraviť cesto. Do misky zmiešajte obe bezlepkové múčne zmesi, soľ a vajíčko. Potom pridajte nakysnutý kvások z droždia, kyslú smotanu a vodu alebo mlieko. Všetko premiešajte mixérom s hnetacími metličkami, kým nevznikne hladké cesto. Ak sa cesto zdá príliš husté, môžete pridať trochu vody alebo mlieka.

Dôležité je, aby ste cesto nehniesli príliš dlho, aby sa nezmenilo na tvrdú hmotu. Po zmiešaní cesta ho nechajte odpočinúť asi 10 minút.

Kváskovanie Cesta

Na kváskovanie cesta použite droždie alebo kvasnice. Do misky nalejte 100 ml vlažnej vody alebo mlieka a pridajte cukor a droždie. Nechajte kvások nakvasiť asi 10 minút.

Do kvásku pridajte obe bezlepkové múčne zmesi, soľ, vajíčko, kyslú smotanu a vodu alebo mlieko. Všetko premiešajte mixérom s hnetacími metličkami, kým nevznikne hladké cesto. Cesto prikryte potravinovou fóliou a nechajte ho kysnúť v chladničke 2-3 hodiny.

Po tomto kvasení by malo byť cesto nadýchané a pripravené na vyprážanie.

Tvarovanie a Smaženie Langošov

Tvarovanie Langošov

chuť bezlepkových langošovPo vytvorení cesta je potrebné ho nechať odpočinúť a následne ho rozdeliť na menšie kúsky.

Z každého kúsku cesta sa potom tvaruje langoš. Tvarovanie langošov je jednoduché, stačí cesto roztiahnuť na placku o hrúbke približne 1 cm a vyformovať kruhový tvar.

Smaženie Langošov

Pred samotným smažením je potrebné zohriať dostatočné množstvo oleja v panvici. Langoše sa potom pridávajú do panvice jeden po druhom a prudko sa opekajú z oboch strán. Smaženie langošov trvá približne 2-3 minúty na každej strane, kým nezískajú zlatohnedú farbu.

Pri smažení langošov je dôležité dbať na to, aby olej bol dostatočne horúci a aby sa langoše nelepili k sebe. Po vybratí z oleja sa langoše nechajú odkvapkať na papierových utierkach a potom sa podávajú teplé.

Ak sa chystáte pripraviť bezlepkové langoše, odporúča sa použiť bezlepkovú múku, ktorá je špeciálne vyvinutá pre ľudí s celiakiou alebo pre tých, ktorí sa snažia minimalizovať príjem lepku. Smaženie langošov v oleji je tradičný spôsob prípravy, ale ak sa snažíte minimalizovať príjem tuku, môžete langoše pripraviť aj v rúre.

Náplň a Dochucovanie Langošov

Príprava Náplne

Pripraviť náplň pre bezlepkové langoše je veľmi jednoduché. Môžete použiť rôzne ingrediencie podľa svojho vkusu a preferencií. Najčastejšie sa používa kečup, ktorý sa natrie na vrch langoša. Okrem toho, môžete použiť aj cesnakovú omáčku, ktorú pripravíte zmiešaním nasekaného cesnaku s kyslou smotanou a soľou. Ak máte radi syr, môžete si na langoš natrieť syrovú náplň.

Dochucovanie Langošov

Dochucovanie langošov je rovnako dôležité ako príprava náplne. Tu je niekoľko tipov, ako dochutiť vaše bezlepkové langoše:

 • Sol: Vždy môžete použiť klasickú soľ na dochutenie langošov. Postupujte opatrne, aby ste neprekročili množstvo soli, ktoré by mohlo byť pre vaše zdravie škodlivé.
 • Česnek: Ak máte radi česnekovú chuť, môžete si na langoš natrieť nasekaný česnek. Ak chcete, aby bola chuť intenzívnejšia, môžete si pripraviť cesnakovú pastu.
 • Kečup: Kečup je veľmi obľúbenou náplňou pre langoše. Ak máte radi sladkú chuť, môžete použiť sladší kečup. Ak máte radi pikantnejšiu chuť, môžete použiť pikantnejší kečup.
 • Sýr: Sýr je ďalšou obľúbenou náplňou pre langoše. Môžete použiť akýkoľvek druh syra, ktorý máte radi. Najlepšie je použiť syr, ktorý sa dobre topí, aby sa dobre rozpustil na langoši.

Všetky tieto ingrediencie môžete kombinovať podľa svojho vkusu a vytvoriť tak vlastnú chuťovú kombináciu. Nezabudnite, že menej je niekedy viac, takže postupujte s mierou a skúšajte nové chuťové kombinácie.

Servírovanie a Skladovanie

Servírovanie Langošov

Bezlepkové langoše sú obvykle podávané teplé, s rôznymi prísadami podľa vašich preferencií. Môžete ich posypať korením, ako napríklad cesnakovým práškom, alebo ich ozvláštniť kyslou smotanou, syrom, šunkou, kukuricou, šampiňónmi a podobne. Langoše môžu byť aj sladké, ak ich posypete cukrom s vanilkou alebo posypete ovocím a šľahačkou.

Langoše sú ideálne ako rýchla a jednoduchá pochúťka na oslavách alebo na piknikoch. Môžete ich tiež podávať ako prílohu k hlavnému jedlu, alebo ako samostatné jedlo.

Skladovanie Langošov

Bezlepkové langoše sa najlepšie skladujú v chladničke v uzavretej nádobe, aby sa predišlo vysušeniu. Langoše môžu byť skladované až týždeň, ale odporúča sa ich konzumovať čo najskôr po upiecení.

Pri skladovaní langošov v mrazničke odporúčame ich najprv nechať vychladnúť na izbovej teplote a potom ich uložiť do vzduchotesnej nádoby alebo do mrazničky v plastovej fólii. Pred podávaním ich stačí len krátko ohriať v rúre alebo v mikrovlnnej rúre.

Je dôležité si uvedomiť, že langoše sú najchutnejšie čerstvo upravené. Preto odporúčame pripravovať ich tesne pred podávaním.

Tipy a Triky

Pri príprave bezlepkových langošov existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť dokonalý výsledok. Tento článok uvádza niektoré z nich.

Použitie mixéra

Použitie mixéra s hnetacími metličkami môže uľahčiť prípravu cesta na langoše. Mixér dokáže rýchlo a efektívne premiešať všetky suroviny, čím sa zabezpečí rovnomerné zmiešanie a kysnutie cesta. Ak nemáte mixér, môžete použiť ruky, ale bude to trvať dlhšie.

Použitie jizerky

Jizerka môže byť užitočná pri príprave bezlepkových langoší. Jizerka je zmes múky a škrobu, ktorá sa používa na zlepšenie textúry a konzistencie cesta.

Ak sa rozhodnete použiť jizerku, uistite sa, že je bezlepková a že ju používate v správnom množstve podľa receptu.

Použitie kolečka na vykrajovanie

Použitie kolečka na vykrajovanie kruhov pre langoše môže ušetriť čas a zabezpečiť rovnomerné tvary. Kolečko by malo byť ostré a čisté, aby sa zabránilo deformácii a nečistotám na ceste.

Ak nemáte kolečko, môžete použiť nož alebo iný vhodný nástroj na vykrajovanie.

Ďalšie tipy

 • Pri príprave cesta použite vlažnú vodu alebo mlieko.
 • Nezabudnite nechať cesto kysnúť počas určeného času podľa receptu.
 • Langoše môžete ozdobiť rôznymi ingredienciami, ako sú syr, šunka, kečup, kukurica a šampiňóny.
 • Pri smažení langošov použite dostatočné množstvo oleja a nezabudnite ich otočiť, aby sa opečené z oboch strán.
 • Langoše môžete podávať s rôznymi omáčkami, ako je cesnaková omáčka alebo kečup.

S týmito tipmi a trikmi by ste mali byť schopní pripraviť skvelé bezlepkové langoše, ktoré budú chutiť skvele a zaujmú každého.

Záver

Bezlepkové langoše sú skvelou alternatívou pre ľudí, ktorí trpia celiakiou alebo majú iné problémy s trávením lepku. Tento chutný a jednoduchý recept na bezlepkové langoše umožní každému ochutnať túto klasickú pochúťku bez obáv z nepohodlia.

Pri príprave bezlepkových langošov je dôležité použiť správne množstvo múky a kvásku, aby sa dosiahla správna konzistencia cesta. Je tiež dôležité použiť kvalitné bezlepkové múky, ktoré sú dostupné v mnohých obchodoch so zdravou výživou.

Tento recept na bezlepkové langoše je jednoduchý a rýchly na prípravu. Stačí zmiešať všetky suroviny, nechať cesto nakysnúť a potom ho vyvaľkať a opražiť v oleji. Bezlepkové langoše môžete podávať s rôznymi prísadami, ako napríklad cesnakovou omáčkou, syrom alebo kyslou smotanou.

Celkovo, bezlepkové langoše sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť sa lepku. Tento recept na bezlepkové langoše je jednoduchý a chutný, takže ho môžete vyskúšať aj vy.

Ďalšie výborné recepty na bezmäsité jedlá:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button