Recepty

Ako urobiť kysnuté marhuľové knedle?

kysnuté marhuľové knedle Recept na kysnuté marhuľové knedle. Urobiť dobré kysnuté marhuľové knedle je, pre niekoho možno prekvapivo, vcelku jednoduché. Avšak len keď vieme variť ovocné knedle z kysnutého cesta. Kysnuté marhuľové knedle patria k lacnejším jedlám, a to aj vtedy, keď na ne musíte marhule kupovať. Príprava kysnutých marhuľových knedlí má však niektoré úskalia, na ktoré je potrebné pri varení myslieť. Ako urobiť kysnuté marhuľové knedle? Ponúkame výborný recept a opis pracovného postupu.

Čo budete na kysnuté marhuľové knedle potrebovať:

  • marhule
  • suroviny na kysnuté cesto (uvedené v článku)
  • suroviny na posypanie knedlí (uvedené v článku)
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Príprava kysnutých marhuľových knedlí krok za krokom

Príprava marhúľ 

Marhuľové knedle pripravujte z marhúľ čerstvých alebo zavarených vo vlastnej šťave. V núdzi možno použiť aj marhuľový kompót.

Na prípravu kysnutých knedlí sa nehodia marhule zmrazené – studené ovocie môže spôsobiť, že sa kysnuté cesto zrazí. Ak používate marhule zavarené, necháajte ich pred použitím dôkladne odkvapkať zo šťavy.

Príprava kysnutého cesta

marhuľové knedle

Pripravte si kysnuté cesto. Preosejte alebo aspoň rukami dôkladne premiešajte pol kilogramu polohrubej múky.

V dvoch deci vlažného mlieka osladeného jedným vanilkovým cukrom rozpustite a nechajte vzísť pol balíčka pekárskeho droždia (asi 20 gramov).

Do múky pridajte štvrť lyžičky soli, kôru zo štvrtiny umytého citróna, jedno celé vajce a vypracujte tuhšie cesto. Prikryte utierkou a nechajte pol hodiny kysnúť.

Spracovanie cesta na kysnutné marhuľové knedle

Vykysnuté cesto preklopte na múkou zľahka posypanú dosku alebo inú vhodnú pracovnú plochu.

Z cesta buď ukrajujte menšie kúsky, ktoré rukou sploštíte alebo vyvaľkajte silnejšiu placku, ktorú narežte na štvorce. Do kúskov cesta baľte marhule – jednu alebo dve polovičky, podľa veľkosti plodu.

Varenie knedličiek

Do väčšieho kastróla dajte variť vodu. Osoľte ju lyžičkou soli. Každú kysnutú marhuľovú knedľu rýchlo ovlažte a uhlaďte vlhkou rukou a vložte do vriacej vody. Proces vkladania musí byť rýchly, aby sa všetky knedle varili rovnako dlhú dobu.

kysnuté marhuľové knedleOdporúčame vkladať naberačkou aby ste sa pri vhadzovaní nepopálili vriacou vodou, ktorá bude striedať pri vhadzovaní.

Asi po minúte varu knedle opatrne odlepte od dna (najvhodnejšie sú drevené alebo silikónové podberačky – obracačky).

Kysnuté marhuľové knedle varte štyri minúty po jednej strane, potom je opatrne obráťte a varte ďalšie štyri minúty.

Tipy

Pri vyberaní z vody ich ihneď niekoľkokrát prepichnite alebo ich trochu roztrhnite. Z marhuľových knedlí tak unikne para a nezrazia sa. Knedle posypte cukrom a polievajte rozpusteným maslom. Veľmi dobre chutia, keď k cukru pridáte ešte strúhaný tvrdý tvaroh.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button